"Čarobni čaj" za biljke: Stručnjak otkriva neverovatan trik koji spasava cveće po paklenim vrućinama

M. M.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock

Znate onaj trenutak kada pogledate svoje hortenzije, lavandu ili ruže i pomislite: “Još jedan dan na ovom suncu i gotove su”? Ako ovih dana pokušavate da spasite baštu koja izgleda kao da je preživela pustinjski vetar, možda vas iznenadi rešenje koje dolazi iz – vašeg tanjira. Ili još preciznije – iz gljivarskog sveta.

Toplotni talasi nisu samo izazov za ljude i kućne ljubimce, već i za biljke koje neretko klonu već do podneva. I dok mnogi jure po baštama sa crevom u ruci, baštenski znalci imaju jedan tihi trik koji ne samo da čuva vlagu u zemlji, već i dubinski hrani korenje – i to na potpuno prirodan način.

Tajni sastojak: pečurke

Vejn Dilejni, stručnjak za mikologiju (nauku o gljivama), tvrdi da je voda u kojoj su potapane pečurke jedno od najboljih prirodnih rešenja za očuvanje biljaka tokom vrelih dana. Ovaj “čaj” za biljke hidrira i hrani u isto vreme – a sve što vam je potrebno već imate u kuhinji.

Pečurke funkcionišu poput prirodnih sunđera – upijaju vodu i zatim je polako otpuštaju. U baštenskim uslovima, to znači da vlažnost ostaje duže u zemlji, a korenje ima vremena da je upije. I ne samo to – pečurke sadrže kalijum, selen, magnezijum i fosfor, minerale koje biljke obožavaju.

Kako se pravi “čaj” za biljke?

Postupak je jednostavan:

Uzmite šaku svežih ili suvih pečuraka.

Potopite ih u kantu hladne vode (oko 10 litara).

Ostavite da odstoji između 12 i 24 sata.

Dobijenom infuzijom zalijte biljke – najbolje uveče, kada sunce zađe.

Ova “pečurkasta infuzija” ima sposobnost da prodre dublje u tlo i isparava znatno sporije od obične vode. Rezultat? Biljke ostaju hidrirane i zdrave, čak i po nesnosnoj vrućini.

Micelijum: tajni saveznik iz podzemlja

Osim što vlaga duže traje, micelijum – mreža finih niti koje se razvijaju iz gljiva – dodatno poboljšava strukturu zemljišta. On podstiče razvoj dobrih gljivica koje pomažu u razgradnji materija i povećavaju apsorpciju vode i hranljivih materija.

Prisutnost gljiva u zemlji zapravo je znak zdravog mikroekosistema. Zato sledeći put kada vidite gljivu kako niče iz zemlje – znajte da vam priroda pomaže.

Idealno za saksijsko cveće i baštenske biljke

Ovaj prirodni “biljni eliksir” možete koristiti i za biljke u saksijama koje tokom letnjih meseci trpe najviše, jer im je pristup vodi ograničen. Napitak od pečuraka im omogućava stabilnu vlagu i postepeno oslobađanje hranljivih materija – bez agresivnih hemikalija iz kupovnih đubriva.

Spas je u prirodi

Ako tražite način da vam bašta ne izgleda kao scena iz postapokaliptičnog filma i ako želite da vaše biljke prežive avgust bez kapitulacije – razmislite o ovom gljivarskom rešenju. Možda ne zvuči glamurozno, ali deluje moćno.

(Ona.rs)