Da li je jutarnje umivanje štetno: Predstavljamo osnovne kriterijume u nezi lica

Vreme čitanja: oko 2 min.

Sve više žena odustaje od jutarnjeg umivanja i tvrdi da im je koža zbog toga mnogo lepša

Foto: Shutterstock

Većini ljudi je jutarnje umivanje jedan deo obaveznog "rituala". Osnovna svrha umivanja je da uklonimo prašinu, prljavštinu, ostatke šminke i SPF-a, masnoću, znoj, zagađenje i mikrobe koji se nakupe na našoj koži tokom dana.

Ali, šta ako vam neko stručan kaže da jutarnjim umivanjem štetite koži lica? Sigurni smo da se pitate kako je to moguće, a odgovor na ovo pitanje daće vam strukovni kozmetičar estetičar Jovana Gajić.

- Bez obzira na tip kože, potrebno je da barem jednom dnevno umijete lice, tačnije, najvažnije je da to uradite pred spavanje - kaže za Ona.rs strukovni kozmetičar-estetičar Jovana Gajić.

Prema njenim rečima, koža lica je na kraju dana puna nečistoća i neophodno je da se uradi temeljno i detaljno čišćenje.

- Naše lice je izloženo spoljašnjoj sredini u toku celog dana. Prašina, šminka, znoj i masnoća se nakupljaju na licu i štete mu. Zato je temljeno čišćenje pre nego što legnemo u krevet neophodno i preko potrebno.

Kako kaže, postoje prednosti kada je izostavljanje jutarnjeg umivanja u pitanju, ali pod određenim kriterijumima.

- Ukoliko spavamo u higijenskim uslovima i čistoj posteljini, logično je da se neće skupiti mnogo nečistoća na licu. Koža u toku noći proizvodi sebum, koji vraća prirodnu pH i predstavlja zaštitu od spoljnih uticaja.

Foto: Shutterstock

Čišćenjem i umivanjem lica mi, zapravo, rušimo tu barijeru, što kod suve kože može izazvati iritaciju, a inače dovodi i do povećanog stvaranja sebuma. Koža tad dobija singal da nema dovoljno sebuma i onda ga dodatno proizvodi. Tako da, ukoliko imate suvu ili izritiranu kožu, slobodno možete preskočiti jutarnje umivanje - objašnjva Gajić i dodaje da se u drugim slučajevima umivanje svakako preporučuje.

Mnogi koji ne praktikuju jutarnje umivanje tvrde da na taj način "čuvaju" kolagen koji se stvori u toku noći, ali, da li je to baš tako?

- Kolagen ne može da se spere sa površine kože, jer se on nalazi u dubljim slojevima. Jedino što može doprineti ubrzanom propadanju kolagena je to što spiramo sebum sa površine kože, pa kolagen ostaje "nezaštićen". Ali, ako odmah posle umivanja nanesete kremu, ona će ga zaštiti - kaže kozmetičar-estetičar Jovana Gajić.

Ona dodaje da postoje mnogo važnije stvari na koje bi trebalo obratiti pažnju kada je "čuvanje" kolagena u pitanju.

- Izbalansirana ishrana, SPF kreme, fizička aktivnost i redovan unos vitamina će mnogo više uticati na regeneraciju kolagena, lepu i zdravu kožu nego samo umivanje - zaključuje sagovornica našeg portala.

Video: Vrhunski proizvod od malina: Jedinstvena maska od crvenog zlata oduševila žene u Arilju

(Ona.rs)