Umrla čuvena dizajnerka, kraljica boja, vlasnica luksuznog brenda: Zadužila italijansku modu svojim umećem
Italijanska modna dizajnerka Rozita Misoni, koja je sa suprugom Otaviom osnovala luksuzni brend Misoni, preminula je u 94. godini u svom domu u Sumiragu, na severu Italije. Njena smrt označila je kraj jedne ere za modnu industriju i ostavila svet mode u tišini, dok se oprašta od žene čija su vizija i hrabrost oblikovale italijanski stil visoke mode.
Koreni u tekstilu i ljubav prema bojama
Rozita Jelmini rođena je 20. novembra 1931. godine u Golaseki, malom mestu u Lombardiji, blizu jezera Mađore. Njena porodica generacijama se bavila tekstilnim zanatstvom, a Rozita je odrastala okružena tkaninama, bojama i tehnikama koje su se primenjivale u porodičnoj fabrici. Ta ljubav prema tekstilu oblikovala je njen stvaralački duh.
Kao mlada devojka, Rozita je bila bolešljiva, pa su je roditelji poslali u školu na Ligurskoj obali, gde su mediteranska ishrana i blizina mora doprineli njenom zdravlju. Kasnije je studirala savremene jezike, što je uključivalo i boravak u Londonu 1948. godine, gde je upoznala Otavija Misonija – italijanskog olimpijca koji se tada takmičio u trci sa preponama. Njihov susret kod čuvene fontane Anteros u londonskom Piccadilly Circusu bio je sudbonosan trenutak.
Početak brenda: Od malog pogona do svetske slave
Godine 1953. Rozita i Otavio su se venčali i osnovali mali porodični posao u Galareteu, blizu Milana. Njihov brend Misoni, iako skroman na početku, ubrzo je privukao pažnju svojim inovativnim dizajnom i avangardnim pristupom. Otavio je kreirao uzorke - cik-cak motive, pruge i apstraktne šare u jarkim bojama - dok je Rozita oblikovala siluete koje su bile nosive i elegantne.
Do 1960-ih, njihovi proizvodi prodavali su se u prestižnim prodavnicama poput milanske La Rinascente, a saradnja sa modnim časopisima kao što je Vogue Italia učvrstila je njihovu reputaciju. Njihova prva modna revija održana je 1966. godine u Milanu, a već sledeće godine modni svet je pričao o „skandalu“ – Rozita je, kako bi izbegla vidljivost brushaltera ispod tankih haljina, zamolila modele da ih skinu, ne predviđajući kako će se materijali ponašati pod jakim reflektorima.
Moda kao umetnost
Tokom 1970-ih, Misoni je postao jedan od najprepoznatljivijih brendova na svetu. Kritičarka „The New York Timesa“ Bernardin Moris opisala je njihove pletene komade kao „međunarodne simbole statusa“ i „umetnost nosivu svakog dana“.
Jedan od prelomnih trenutaka dogodio se 1978. godine kada su predstavili svoju kolekciju u muzeju Whitney u Njujorku, što je bilo prvo retrospektivno izlaganje jednog modnog brenda u tom prestižnom prostoru.
Proširenje porodice i poslovnog carstva
Rozita i Otavio dobili su troje dece – Anđelu, Vitorija i Luku – koja su kasnije preuzela vođenje brenda. Anđela je postala glavna dizajnerka, dok je Rozita preuzela liniju Missoni Home, posvećenu uređenju enterijera. Njihova unuka Margherita Misoni nastavila je tradiciju, preuzevši kreativnu direkciju za liniju M Missoni 2018. godine.
Lični pečat Rozite Misoni
Iako je bila deo globalnog uspeha, Rozita je ostala verna jednostavnom načinu života. U svojoj kući u Sumiragu, koju je projektovao Enriko Bući, uživala je u baštovanstvu, okupljanju porodice i prijatelja, te u isprobavanju novih recepata koristeći sveže povrće iz svog vrta.
„Naša porodica i posao su rasli zajedno. Ovo je bio život koji smo želeli – jednostavan, ali ispunjen srećom,“ rekla je Rozita u intervjuu 1974. godine.
Nasleđe koje traje
Rozita Misoni nije bila samo dizajnerka - bila je pionirka, umetnica i žena koja je redefinisala pojam luksuza. Njeno nasleđe živi kroz boje, uzorke i teksture koje je ostavila svetu.
(Ona.rs)