Tajna konklave: Šta kardinali jedu, kako izgleda zatvoreni izbor pape i zašto je dim najvažniji signal sveta

M. M.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Tanjug/AP

Svet se priprema za istorijski trenutak – 7. maja počinje konklava tokom koje će 133 kardinala izabrati novog poglavara Rimokatoličke crkve. Beli dim koji će se pojaviti iznad Sikstinske kapele označiće izbor naslednika pape Franje. Ali, šta se zapravo dešava iza zatvorenih vrata Vatikana? Kako izgleda svakodnevni život kardinala dok donose jednu od najvažnijih odluka u svetu vere?

Hrana bez raskoši, ali s merom: Kako kardinali jedu tokom konklave

Ishrana tokom konklave pažljivo je osmišljena – jednostavna, ali ne i asketska. Obroke pripremaju časne sestre i osoblje vatikanskog pansiona Domus Sanctae Marthae. Na meniju su mediteranski ukusi: supe, testenine, lagana mesa poput piletine, povrće i sveže voće. Umerena količina vina uz ručak ili večeru dozvoljena je svakodnevno, dok su žestoka pića zabranjena. Nedeljom je dozvoljen i skroman desert – najčešće torta ili kolač.

Foto: Tanjug/AP

Santa Marta: Mesto tišine, molitve i odluke

Kardinali su smešteni u rezidenciji Santa Marta, kompleksu izgrađenom upravo za potrebe konklava. Svaka soba je jednostavna – sa drvenim krevetom, radnim stolom i malim kupatilom. Komunikacija sa spoljnim svetom je strogo zabranjena: nema interneta, televizije, telefona, pa čak ni novina. Svi kontakti su prekinuti kako bi se očuvala tajnost procesa.

Sikstinska kapela – sveto mesto izbora

U kapeli se instaliraju biračke klupe, audio sistem i dve peći – jedna tradicionalna, druga moderna – za spaljivanje glasačkih listića. Signal koji svet očekuje jeste dim: crni znači da papa još nije izabran, dok beli označava da je do izbora došlo. Moderna tehnologija garantuje jasnu boju dima, a zvona Bazilike svetog Petra potvrđuju konačni trenutak.

Najstrože mere bezbednosti i potpuna izolacija

Švajcarska garda brine o bezbednosti: koristi najmoderniju opremu, ometače signala i antidronske uređaje. Prozori su zatamnjeni, instalirani su detektori protiv prisluškivanja, a svaki pokret kardinala se prati. Čak i poslužujuće osoblje ostaje u izolaciji tokom celog procesa.

Ko su kardinali i kako glasaju?

Na konklavi učestvuje 133 kardinala iz 71 zemlje. Najmlađi je Mikola Bičok iz Ukrajine (45), a najstariji Karlos Osoro Sijera iz Španije (79). Većina kardinala je imenovana od strane pape Franje. Glasanje se odvija dvaput pre i dvaput posle podne svakog dana, dok se ne postigne dvotrećinska većina. U slučaju bolesti, kardinal može glasati iz svoje sobe uz pomoć „infirmarija“.

Foto: Tanjug/AP

Tradicija, molitva i tiha politika

Iako je izbor pape duboko duhovni čin, neformalni razgovori pre konklave, pa čak i večere u rimskim restoranima, imaju svoju ulogu. Italijanski kardinali se nadaju da je došao trenutak za povratak italijanskog pape, a među imenima se izdvajaju Pjetro Parolin, Mateo Zupi i Pjerbatista Picabala.

Zanimljivosti: Dim, glasanje i skromna svakodnevica

Beli dim proizvodi se uz pomoć hemikalija koje sagorevaju u peći i traju do sedam minuta. Kardinali borave u izolaciji i ne mogu koristiti ni najosnovnija sredstva komunikacije. Hranu jedu u zajedničkim prostorijama, a dnevni ritam podseća više na manastir nego na političku skupštinu. Ipak, svaki detalj – od izbora hrane do dužine molitve – ima svoje mesto u ovom svetom procesu.

(Ona.rs)