Nakon smrti Pape Franje SVI GLEDAJU OVAJ FILM - ponovo je hit, a evo zašto će vam slomiti srce

M. M.
M. M.  
  • 0

Smrt pape Franje 21. aprila izazvala je iznenadni porast gledanosti filma Konklava, trilera Edvarda Bergera koji prikazuje događaje nakon smrti izmišljenog pape, dok kardinali traže njegovog naslednika. Film, koji je osvojio nagradu za najbolji film na BAFTA nagradama početkom godine i bio nominovan za osam Oskara, dostupan je na različitim streaming platformama širom sveta.

Prema podacima Luminate-a, koji prati gledanost striming sadržaja, film Konkavni je 20. aprila bio gledan 1,8 miliona minuta, dok je narednog dana ta brojka skočila na 6,9 miliona minuta – što je povećanje od 283%. Smrt pape Franje, koja je nastala usled komplikacija izazvanih moždanim udarom, bila je najavljena rano na Uskrsni ponedeljak. Ova vest je takođe podstakla obnavljanje interesa za film Dva pape iz 2019. godine, koji je bio nominovan za Oskara, a u kojem glume Džonatan Prajs i Entoni Hopkins.

Film Dva pape je imao porast gledanosti od 417%, sa 290.000 minuta gledanja u nedelju na 1,5 miliona minuta narednog dana.

Filmski i televizijski prikazi pape Franje: "Dva pape" i "Konkava"

Kampanja za film Konkavni poklopila se sa hospitalizacijom pape Franje zbog zatajenja bubrega krajem februara. Glumci iz filma – među kojima su Ralf Fajns, Džon Litgov i Stenli Tuci – često su bili upitani o zdravlju pape. Dva ključna italijanska glumca, Izabela Roselini i Serđo Kastelito, bili su posebno glasni u svom divljenju i brigama za papu Franju.

"Pre svega, želimo papi Franji brz oporavak," izjavila je Roselini dok su primali nagradu na dodeli SAG nagrada. Kastelito je dodao: "Za nas koji živimo u Rimu, živeti nekoliko metara od pape znači imati mnogo bliži odnos. Vidimo helikopter kako polazi odatle: 'Oh, da li papa odlazi danas i vraća se?' Naš odnos kao Italijana prema papi je mnogo bliži. Ponavljam, zaista mu želim sve najbolje."

Izabelin bivši muž, Martin Skorseze, bio je među mnogima iz filmske industrije koji su uputili tribute papi. "On je bio, u svakom smislu, izuzetna ljudska osoba," napisao je Skorseze. "Priznao je svoje greške. Iza sebe je ostavio mudrost. Emitovao je dobrotu. Imao je čeličnu posvećenost dobru. Znao je u svojoj duši da je neznanje strašna kuga za čovečanstvo. Zbog toga nikada nije prestao da uči. Nikada nije prestao da prosvetljuje. I prihvatao je, propovedao i vežbao oproštaj. Univerzalni i stalni oproštaj."

"Dva pape" i "Konklava": Refleksija o papstvu u savremenoj kulturi

Papstvo je oduvek bilo omiljena tema umetnika i mislilaca. Od impozantnih katedrala, zapanjujućih slika do beskrajnih dela o samoj prirodi čoveka, katolicizam je proizveo neka od najvećih umetničkih dela u istoriji. S obzirom na smrt pape Franje 21. aprila 2025. godine, pruža se prilika da se umetnost i kultura osvrnu na njegovu kompleksnu ostavštinu.

Film “Dva pape” (2019)

U prvim minutima filma Dva pape iz 2019. godine, kardinali se okupljaju u Rimu nakon smrti pape Jovana Pavla II. Atmosfera je ozbiljna, ali u jednoj WC kabini, neko počinje da zviždi.

"Koju pesmu zviždiš?" pita kardinal Jozef Racinger (Entoni Hopkins) zviždača, govoreći na latinskom.

"‘Dancing Queen’," odgovara kardinal Horhe Bergolio (Džonatan Prajs), koji će kasnije postati papa Franjo.

Racinger iznenađeno podiže pogled, što se odražava u ogledalu dok Bergolio pere ruke.

Film prati napetost, veru i prijateljstvo između njih dvojice, a takođe nudi mini-biografiju pape Franje. Režirao ga je Fernando Meirelles (Grad Boga, Stalni baštovan). U filmu, Racinger postaje papa Benedikt XVI, da bi kasnije šokirao svet ostavkom. Bergolio, koji je bio drugi u izboru, postaje Franjo u neobičnoj smeni moći.

Autobiografija “Nada” (2023)

Papa Franjo objavio je svoju autobiografiju Nada u januaru. U knjizi opisuje svoje detinjstvo u Buenos Ajresu, ali daje malo uvida u svoj papinski mandat. Franjo se oslanja na vlastitu podršku migrantima i osudu rata, što ima duboke korene u njegovoj porodici, jer su mu roditelji emigrirali u Argentinu iz Italije, a deda je živeo kroz Prvi svetski rat.

Knjiga više detaljno prikazuje njegove rane godine, ali donosi i interesantnu priču o njegovim iskustvima u Iraku, gde je preživeo dva pokušaja atentata, što iračke vlasti negiraju.

Film “Konklava” (2024)

Film Konklava, režiran od strane Edvarda Bergera, nudi jedinstven uvid u Sikstinsku kapelu tokom izbora novog pape. Kardinali mlađi od 80 godina okupljaju se kako bi izabrali novog lidera. Filmaši su se trudili da što verodostojnije prikažu proces, uključujući uništavanje papeovog prstena nakon njegove smrti, latinske zakletve, umetanje papira u glasačke kutije i obavezno čišćenje Sikstinske kapele od prislušnih uređaja.

(Ona.rs/NY Times/ Guardian)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Tužni snimci iz vazduha: Hiljade vernika okuplja se kako bi odali poslednju poštu papi Franji

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike On