Ova žena je bila "nasmejani Anđeo smrti": Dok su žrtve umirale radila je nešto nastrano

M. M.
Vreme čitanja: oko 4 min.

Delovala je brižno, toplo, gotovo majčinski. U njenom osmehu krilo se poverenje, a u nežnim rukama – sigurnost. Bar su tako mislili oni koji su joj poverili svoje živote. Nisu znali da iza pogleda „nasmejane medicinske sestre“ čuči žudnja toliko mračna, da ni najiskusniji psihijatri nisu umeli da je objasne. A kada su konačno shvatili – bilo je kasno. Za više od 30 ljudi, poslednji dodir pre smrti bio je njen.

Godina je 1901. Na obali Kejp Koda, u raskošnom letnjikovcu železničkog magnata Oldena Dejvisa, miris soli meša se s mirisom smrti. Porodica je unutar samo nekoliko nedelja izgubila sve: prvo majku, pa ćerku, zatim oca i na kraju – drugu ćerku. U smrt ih je ispratila žena koju su obožavali. Medicinska sestra koja ih je gajila, negovala, nasmejavala i tešila. Niko nije posumnjao.

Ali smrt u toj kući nije bila slučajna. Bila je ritual. Pomno planiran, hladno sproveden – i prepun bolesnog zadovoljstva. Džejn Topen, poznata kao „Vesela Džejn“, nije bila samo negovateljica. Bila je monstrum u belom.

Uživala je da gleda kako život nestaje iz nečijih očiju. Ponekad bi im ubrizgala morfijum, a zatim ih „oživljavala“ atropinom, kao da se igra sa sudbinom. A kada bi konačno umrli – uvlačila bi se u njihov krevet i mazila ih dok daju poslednji dah.

Ova žena nije ubijala iz besa, ljubomore ili novca. Ubijala je jer ju je to seksualno uzbuđivalo. I ne govorimo o jednoj ili dve žrtve. Njeno pismo priznanja otkriva – najmanje 31. A možda i više od stotinu.

Naizgled, razlozi su bili različiti: dijabetes, srčani udar, slomljeno srce. Ali jedan čovek nije poverovao da je sve slučajnost.

I bio je u pravu.

Ko je bila Džejn Topen? Anđeo smrti u bolničkoj uniformi

Rođena kao Honora Keli, ćerka irskih imigranata, Džejn je rano osetila šta znači gubitak – majka joj je umrla dok je bila mala, a otac psihički oboleo. Nasilan, pijan i destruktivan, ušio je sebi kapke i ostavio ćerke u sirotištu.

Kasnije je usvojena od strane bogate porodice Topen i preimenovana u Džejn. Njeno detinjstvo obeležila je tuga, odbacivanje i duboka potreba za ljubavlju.

Ali umesto ljubavi, razvila je izopačenu strast: da ubija.

Ubistvo kao čin kontrole, bliskosti i perverznog uživanja

Topen je postala medicinska sestra, omiljena među pacijentima, poznata po osmehu i šalama. Ali ispod te maske krila se druga žena – sociopata opsednuta smrću.

Ona nije „samo ubijala“. Ona je igrala igru života i smrti. Dajuci pacijentima naizmenično morfijum i atropin, dovodila ih je do ivice smrti – pa ih vraćala. I opet. I opet.

A onda, kad bi konačno umirali – uvlačila bi im se u krevet i mazila ih dok daju poslednji dah. Za Džejn, smrt je bila afrodizijak.

Tvrdi da bi sve bilo drugačije – da se udala

Nakon što ju je verenik ostavio pred oltarom, Džejn je navodno krenula stranputicom. „Da sam bila udata, ne bih ubila sve te ljude,“ tvrdila je u bolnici.

Da li je to istina – ili samo opravdanje monstruma?

Imala je „posebne“ boce mineralne vode – koje su ubijale

Njena omiljena tehnika trovanja bile su boce Hunjadi mineralne vode, koje je sama „začinila“ smrtonosnim supstancama. Neki su otrovani direktno morfijumom, drugi kombinacijom lekova. Ali svi su imali nešto zajedničko – Džejn ih je gledala pravo u oči dok umiru.

Žrtve nisu bile samo pacijenti – već i najbliži ljudi

Ubila je svoju sestru iz hraniteljske porodice. Svoju najbolju prijateljicu. Porodicu svog momka. Čak i sopstvene stanodavce – jer su je pitali da plati kiriju.

Nijedna granica za nju nije postojala.

Tajni užas otkriven: Ispovesti preživelih i grozote u pismu

Jedna pacijentkinja koja je preživela svedoči da joj je Džejn dala misteriozno piće, a zatim je legla pored nje, ljubila je i dodirivala dok se ona borila za život. Isprva je pomislila da sanja – sve dok nije čula vesti o hapšenju.

Džejn je kasnije napisala pismo u kom priznaje najmanje 31 ubistvo, tvrdeći da joj je cilj bio da ubije više ljudi nego bilo ko drugi – muškarac ili žena.

Nijedan glas nije tako melodiozan kao onaj koji moli za život... Nijedno lice tako lepo kao ono koje postaje hladno i beživotno,“ napisala je.

Pronađena neuračunljivom, ali nikada nije izrazila kajanje

Na sudu je proglašena neuračunljivom i poslana u psihijatrijsku ustanovu Taunton, gde je provela ostatak života – paranoična da neko pokušava da je otruje.

Ironično? Da. Zastrašujuće? Apsolutno.

Umrla je 1938. godine. Bez kajanja. Bez posledica. Bez priznanja za 100+ potencijalnih žrtava.

Zašto Džejn Topen nije poznata kao ostale serijske ubice?

Iako je bila jedna od prvih i najplodnijih ženskih serijskih ubica u istoriji Amerike, Džejn Topen nije poznata kao Aileen Wuornos ili Elizabeth Bathory.

Zašto?

Možda zato što je bila žena. Možda zato što je nosila uniformu pomoći i brige. Možda zato što je u svoje vreme bila – previše jeziva da bi se o njoj govorilo naglas.

Ali jedno je sigurno – nećete je zaboraviti posle ovog teksta.

(Ona.rs/Daily Mail)