Zašto je potrebno da se odvojimo od roditelja? Nezavisnost pomaže obema stranama da razumeju potrebe drugog

B. P.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Odlazak iz roditeljske kuće ne mora nužno da znači strah i tugu

Foto: Shutterstock/SpeedKingz

Kako deca postaju odrasli ljudi, tako shvataju da i nije baš lako biti "veliki". Iako svi odmalena sanjamo da odrastemo, sačeka nas i ne baš tako prijatna istina o tome šta sve podrazumeva kada si odrastao čovek.

Često, posebno kada još uvek ne uđemo u brak, ostajemo pod roditeljskim krovom. Iako je očekivano da se odvojimo od roditelja kada dostignemo određeni broj godina, i dalje smo kod njih i ne gradimo sopstveni život.

Šta zapravo znači odvajanje od roditelja?

To što ćete otići od roditelja, ne znači da ćete se "otcepiti", piše "Li psyhologist". Niko neće ostati sam, ni vi ni roditelji, već vaš odlazak označava prolazak kroz određeni proces u kom postajete osoba koja počinje samostalno da funkcioniše.

To ujedno predstavlja i samostalno upravljanje životom, a ujedno znači i stvaranje granica i vršenje kontrole nad sopstvenim životom umesto da se prilagođavate očekivanjima i zahtevima roditelja.

Foto: Shutterstock

Vreme odvajanja od roditelja je vreme kada se menjate i treba da naučite kako da se podržavate kao odrasli.

Koji su to koraci ka nezavisnosti?

Iako može delovati da je ideja o nezavisnosti zastrašujuća, puna briga i frustracija, vredi da odvojite vreme i porazgovarate sa roditeljima o tome. To znači da treba obe strane da budu svesne šta taj proces znači i pomognete jedni drugima da razumete naredne korake svakog kao pojedinca.

(Ona.rs)