Ovo je sestra Bašara Al Asada: Htela da bude predsednica, a potom da snaji uzme titulu prve dame
Sirijski pobunjenici su danas objavili da je završena vladavina predsednika Bašara Al Asada, označivši time kraj njegovog 24-godišnjeg režima. Asad je prema tvrdnjama vojnih izvora ušao u fazu povlačenja, napustivši Damask i nepoznatim putem krenuo ka drugom delu zemlje. Ova smena vlasti označava raspad dinastije koja je dominirala Sirijom više od pola veka, u kojoj je ključnu ulogu imala sama porodica Asad, na čijem je čelu bio Bašar.
Asadova moć bila je oslonjena na podršku bliskih članova porodice, među kojima su najuticajniji bili njegov brat Maher, sestra Bušra i njen muž Asef Šavkat. Iako je Bašar bio formalni lider, iza scene su odlučivani mnogi ključni potezi, dok je porodica delovala kao kohezivna snaga režima.
Najbliži saradnici i članovi njegove porodice činili su "unutrašnji krug" na koji je mogao da se osloni u svim ključnim odlukama. Među njima su bili njegov brat Maher, koji je predvodio elitne vojničke jedinice, sestra Bušra, poznata po svojoj snazi i ambicijama, i njen muž Asef Šavkat, visoki obaveštajni oficir sa velikim uticajem.
Brat Maher Al Asad bio je zadužen za održavanje sigurnosti režima, ali i za represivnu politiku prema protivnicima. Kroz njegovu vojnu moć, Bašar je uspeo da stvori snagu koja je suzbijala svaki oblik pobune. Maher je bio ključna figura u vođenju sirijske vojske tokom rata i imao je značajnu ulogu u suzbijanju protestnih pokreta. Njegov uticaj unutar režima bio je neupitan, a mnogi smatraju da je on u mnogim situacijama donosio važnije odluke od svog brata, Bašara.
Bušra Al Asad, Bašareva sestra, igrala je ključnu ulogu u porodici Asad, posebno u vezi sa ekonomijom i spoljnim poslovima. Njena veza sa Asefom Šavkatom, moćnim obaveštajcem, dodatno je učvrstila njen položaj. Iako je bila smatrana mogućom naslednicom svog oca, Hafeza Al Asada, Bušra je bila primorana da se povuče u senci kada je Bašar postao predsednik. Ipak, njen uticaj u zemlji nije bio zanemarljiv, a mnogi tvrde da je bila ključna u donošenju važnih odluka.
Nedostatak javnog prisustva Bušre tokom godina dodatno je podgrevao misteriju oko njenog delovanja. Iako je ostala povučena, izvori tvrde da je često imala ključnu reč u najvažnijim pitanjima, poput ekonomskih politika i strategije prema inostranstvu. Takođe, postoje tvrdnje da je ona dugo pokušavala da zadrži kontrolu nad titulom "prve dame" Sirije, koju je želela da zadrži za svoju majku, Anisu, a ne za snaju Asmu, Bašarevu suprugu.
Ko je Bušra Al Asad?
Bušra Al Asad, jedina sestra sirijskog predsednika Bašara Al Asada, rođena je 1960. godine u Damasku. Iako je tokom godina ostala u senci svog brata i drugih članova porodice, njena uloga u sirijskoj politici i ulogu koju je imala u režimu Asad bila je ključna, posebno u periodima kada je porodica bila pod velikim međunarodnim pritiskom.
Bušra je diplomirala farmaciju na Univerzitetu u Damasku 1982. godine, ali njen uticaj nije se ograničavao samo na oblasti koje se tiču medicine. Već u ranim godinama života, Bušra je postala veoma bliska svom ocu, Hafezu Al Asadu, koji je, kao predsednik Sirije, vladao zemljom s čeličnom rukom. U vreme kada je Hafezovo zdravlje počelo da opada početkom devedesetih, Bušra je bila uz njega i često ga pratila na njegovim putovanjima. Neki izvori tvrde da je upravo ona imala značajnu ulogu u političkim i ekonomskim odlukama tokom tih godina, posebno u vezi sa ekonomskom politikom i spoljnim odnosima zemlje.
Nesuđena naslednica svog oca
Njena politička ambicija postala je još očiglednija nakon smrti njenog brata Basela 1994. godine, koji je bio Bašarov prethodnik. Bušra je postala još značajniji igrač u političkom životu Sirije i, kako se spekulisalo, smatrana je potencijalnom naslednicom Hafeza Al Asada, a ne Bašar, koji je tada bio relativno nepoznat široj javnosti.
Ipak, nakon što je Bašar preuzeo vlast, Bušra je, iako je zadržala značajan politički uticaj, bila u drugom planu. Udala se za Asefa Šavkata, jednog od najvažnijih ljudi u sirijskoj vojsci i obaveštajnoj službi, što je dodatno učvrstilo njen uticaj. Asef je bio ključna figura u održavanju režima, a bio je zadužen za vojnu i obaveštajnu kontrolu u zemlji. Kroz ovaj brak, Bušra je ojačala svoj politički uticaj, a Šavkat je postao vrlo moćan, penjući se do najviših pozicija u zemlji.
Sprečavala snaju da bude prva dama
Međutim, njena veza sa snajom, Asmom Al Asad, suprugom Bašara Al Asada, bila je napeta. Bušra nije odobravala Asminu javnu pojavu kao "prve dame" Sirije, što je dovelo do sukoba unutar porodice. Poznato je da je Bušra pokušavala da spreči Asmu da preuzme ulogu prve dame, koju je smatrala rezervisanom za svoju majku Anisu, koja je bila ključna figura u porodici i često je donosila finalne odluke u porodici. Bušra je želela da zadrži kontrolu nad tom titulom, verujući da je ona naslednica majke i da će ona postati simbol režima, dok je Asma smatrana "novim licem" koje nije imalo dovoljno autoriteta u porodici.
Kada je njen muž Asef Šavkat poginuo u bombaškom napadu 2012. godine, Bušra je doživela veliki udarac, kako emotivno, tako i politički. Smrćom svog muža, izgubila je jednog od najvažnijih saveznika unutar režima. Zvanično, za napad je odgovornost preuzela opozicija, ali postoji široko rasprostranjena sumnja da je iza njegovog ubistva stajao Bašar el Asad ili neka frakcija unutar porodice koja je želela da se reši ovog moćnog igrača.
Nakon njegove smrti, Bušra se povukla iz Sirije i preselila u Ujedinjene Arapske Emirate, gde danas živi sa svojih petoro dece. Izbegava medijsku pažnju i javne nastupe, pa je postala figura koju je teško dokučiti. Međutim, njena prošlost i uloga u režimu Asad ostaju tema interesovanja. O njenoj ulozi u političkim previranjima Sirije i ulogama koje je igrala unutar porodice i režima još uvek se vodi mnogo spekulacija.
Iako je Bušra povučena iz javnog života, njen uticaj i dalje se oseća, posebno kroz njen brak sa Asefom Šavkatom i njen blizak odnos sa ocem i bratom. Danas, ona živi u Dubaiju, dok je njena kćerka Anisa studirala u Londonu, na Univerzitetu umetnosti. Zanimljivo je da su članovi porodice Asad, uključujući Bušru, često na meti međunarodnih sankcija, što im je značajno otežalo pristup međunarodnim finansijskim sistemima. Uprkos tome, Bušra je pokušala da sačuva privatnost, a njena kćerka, koja je postala prepoznatljiv lik, suočila se s finansijskim problemima kada joj je Nacionalna agencija za kriminal u Velikoj Britaniji oduzela 25.000 funti sa bankovnog računa zbog povezanosti sa porodicom Asad.
(Ona.rs)