Jelena Đoković je na fakultetu imala plavu svesku u kojoj je pisala dramatične situacije: Pročitala je sve

M. M.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

Direktorka Fondacije “Novak Đoković” i supruga jednog od najboljih tenisera sveta, Jelena Đoković, podelila je s javnošću u svom blogu vrlo ličnu refleksiju o svom odrastanju, iskustvima sa studija u Italiji i izazovima koje nosi roditeljstvo. U potpunosti iskrena i autentična, Jelena je razotkrila svoje misli i strahove o roditeljstvu, te vrednostima koje nastoji prenositi na svoje dvoje dece, Stefana i Taru.

Od Beograda do Milana: Uspomene iz vremena studiranja

Jelena se prisetila vremena kada je kao mlada devojka, sa 18 godina, napustila Beograd i otišla u Milano kako bi studirala na prestižnom Univerzitetu “Bokoni”. Tada je, kako kaže, bila preplavljena emocijama. Sa jedne strane, osećala je uzbuđenje zbog novih početaka, dok je s druge strane, nosila i strah i nesigurnost zbog udaljenosti od svojih roditelja. Jelena je tada bila suočena sa svim izazovima koji dolaze sa samostalnim životom, uključujući finansije, odluke i svesnost da više nije pod zaštitom roditeljskih ruku.

"Sećam se koliko mi je bilo važno da mi roditelji veruju, da mi dopuste da odem na studije u inostranstvu sa 18 godina. Uvek su me hrabrili i podržavali, a sada kao roditelj, znam da im nije bilo tako lako kao što je izgledalo tada," napisala je Jelena. Iako su roditelji u tom trenutku verovali u nju, Jelena priznaje da su, kao roditelji, prolazili kroz mnoge emocionalne lomove, strahove i stresove.

Učenje iz različitih iskustava: Beleške iz prošlosti

Dok je studirala u Milanu, Jelena je zabeležila svoja razmišljanja o roditeljstvu u maloj plavoj svesci. To su bile misli koje su nastale iz susreta s različitim ljudima i kulturama. Ova sveska je, kako kaže, postala njeno podsećanje na to šta nikada ne bi želela da učini kao roditelj. Jelena je primećivala kako ljudi, odgajani različito, nose različite vrednosti i pristupe životu. Svaki razgovor, svaka situacija bila je za nju “lekcija”, koja je oblikovala njen pogled na roditeljstvo.

Jelena je istakla da je tokom tih dana shvatila kako je važno da roditelji veruju svojoj deci, da im omoguće da postanu nezavisni i samosvesni. “Mnogi moji prijatelji nisu imali nezavisnost, čak ni tako daleko od kuće. Svi su se konsultovali sa roditeljima o svemu. To me nateralo da razmišljam o porodicama i različitim odgojima,” prisetila se Jelena.

Svesni roditelj: Učimo iz grešaka

Jedan od ključnih trenutaka u Jeleninom životu, kao roditelja, bila je knjiga dr Šefali Tsabari, Svesni roditelj. Jelena je ovu knjigu pročitala u potrazi za dubljim razumevanjem roditeljskih odgovornosti i izazova. U njenom blogu, pored ličnih refleksija, delila je i svoju najvažniju belešku koju je napisala sebi tokom studija, i koja je postala vodič u njenom odgajanju dece.

“Nemojte pokušavati da kontrolišete odluke svog deteta samo zato što ste uložili novac i vreme u njegov odgoj. Moramo biti spremni da decu podržimo i oslobodimo ih pritiska naših očekivanja. Tako će imati šansu da razviju svoj identitet i postanu sigurni u sebe,” savetuje Jelena.

Zaključak: Između idealnog i stvarnog roditeljstva

Jelena Đoković kroz svoje iskrene i ponekad teške refleksije o životu i roditeljstvu pokazuje koliko je važno učiti iz vlastitih grešaka i iskustava. Iako joj je u početku bilo teško da se nosi s emocionalnim izazovima, danas kao majka dvoje dece, ona je spremna da stvori okolinu u kojoj se deca osećaju poštovano, voljeno i sigurno.

(Ona.rs/Žena)