Sa vrha Vardenika vidi se 20 planina i jezero koje pleni lepotom: Potkovica koju je izvajala priroda
Veliki Strešer podseća na vulkansku kupu i smatra se da je posle Rtnja ovo najlepša prirodna kupa u Srbiji
Jugozapadno od Vlasinskog jezera, ispresecan šumskim putevima, nalazi se Vardenik, gromadna planina rodopskog masiva.
Veliki Strešer, najviši vrh planine u obliku potkovice, podseća na vulkansku kupu i smatra se da je posle Rtnja ovo najlepša prirodna kupa u Srbiji.
Ujedno, Veliki Strešer je i najviša tačka opštine Surdulica i nalazi se na 1.876 metara nadmorske visine.
Spada u vetrovite vrhove, pa ukoliko se odvažite da planinarite do Velikog Strešera polazak na uspon planirajte tokom leta, jer zimi temperature na vrhu znaju da budu i do 20 stepeni u minusu. Ali je zato pogled neprocenjiv!
Posle petosatne šetnje od podnožja do vrha kroz bukove i četinarske šume i grmove divljih kupina i borovnica, pejzaž kojim ćete biti nagrađeni je nestvarno lep.
Osim Vlasinskog jezera, videćete još i Čemernik, Ruj, Gramadu, Ostrozub, Tumbu, Talambas, Suvu i Vlašku planinu, Glošku, Besnu kobilu, Kukavicu, Radan, Rudinu, Vitošu, Rilu, Osogovo, Pirin, Greben planinu...
Pod najvišim vrhom izviru Vrla, Masurička i Romanovska reka.
U koje god doba godine odlučite da krenete na Vardenik, nećete pogrešiti. Ambijent na ovoj planini zaista je vredan divljenja.
Ipak, nije uputno da krenete u samostalnoj režiji, jer je uspon prilično zahtevan, posebno kad padne sneg. Licencirani planinarski vodiči pomoći će vam da upoznate Vardenik u najlepšem svetlu i, što je još važnije, da bezbedno stignete do Velikog Strešera i spustite se u podnožje.
Foto: Ivan Strahinić
(Ona.rs)