Rajske plaže na Sitoniji čekaju turiste: Koliko košta odmor u omiljenim letovalištima?
Ukoliko ćete godišnji odmor provesti na “drugom prstu” Halkidikija, ovo bi trebalo da znate
Topla i čista morska voda, prostrane plaže, udobni apartmani i luksuzni hoteli, ukusna hrana, ljupke taverne, ljubazni domaćini… Ovo su samo neki od razloga zbog kojih srpski turisti jedva čekaju leto da bi otputovali u Grčku na godišnji odmor.
O tih desetak ili petnaestak dana mnogi maštaju tokom cele godine, poput Ljubiše Samardžića u “Vrućem vetru” koji je Grčku doživljavao na poseban način, opisavši je onako kako je vidi većina turista željnih odmora na moru:
- Da odem u Grčku… Makar na pet dana… Paradajz ko lubenica, lubenica ko kuća, a kuća bela, na suncu, a sunce toplo, vruć vetar, ljudi blagi… I svi igraju…
Izbor većine srpskih turista je oblast Sitonija. Neko bira Vurvuru, neko Neos Marmaras, Nikiti, Metamorfosi, Sarti, Toroni… Izbor je širok i svi sadržaji su podređeni gostima koji dolaze da “napune baterije” i upoznaju “zemlju Helena” u najlepšem svetlu.
Kakve nas cene čekaju ove godine ukoliko odaberemo Sitoniju za odmor?
Bilo da ćete otići u Grčku u okviru paket aranžmana uplaćenog preko agencije ili ćete “reprizirati” neki od prethodnih odmora boravkom u već poznatim apartmanima kod Grka sa kojima ste se sprijateljili i koji vam “čuvaju smeštaj”, cene su slične kao prethodnih godina.
Iznajmljivanje ležaljke košta od 2,5 evra pa naviše ili ćete je dobiti besplatno ukoliko poručite piće. U zavisnosti od ekskluziviteta plaže, odnosno plažnog bara, cena iznajmljivanja ležaljki i suncobrana tokom sezone može koštati i četiri puta više.
Kad je reč o cenama hrane, giros košta od tri evra, koliko je i pljeskavica, cena suvlakija je od tri i po evra, dok je čizburger pola evra skuplji. Ukoliko se opredelite da naručite restoranske porcije, računajte da će vas izaći otprilike duplo skuplje, baš kao što je to slučaj i u Srbiji. Restoranske porcije su veće od onih koje kupujemo na kioscima, sa raznovrsnijim prilozima, a uz to ćete dobiti i vrhunsku uslugu i mogućnost da obedujete u prelepom ambijentu, karakterističnom za grčke restorane.
Prosečna cena porcije grčke salate je šest i po evra, dok su porcija fete, baštenska salata, paradajz ili tzatziki oko tri evra. Cene pica kreću se od šest evra, dok su palačinke upola jeftinije. Kolači u kafićima koštaju od 2,5 evra, a porcija morskih plodova od 12 evra pa naviše.
Pivo se kreće od dva evra pa naviše, čuvena metaksa košta četiri evra, dok je kafa od dva evra pa naviše, u zavisnosti od ekskluziviteta ugostiteljskog objekta.
Kad je reč o cenama u prodavnicama, one su manje-više slične onima u Srbiji. Hleb košta od 0,7 evra pa naviše, mleko je 20 centi skuplje, pakovanje od 10 jaja je između dva i tri evra, koliko košta i pakovanje jogurta od tri komada. Kilogram feta sira je oko 10 evra, pilećeg belog mesa ili mlevene junetine oko devet, a litar suncokretovog ulja 2,70 evra. Kilogram šunkarice je oko pet evra, za 100 grama kafe trebalo bi izdvojiti od 1,20 evra, a za paket vode od 1,2 do dva evra. Gazirani napici u flašama od 1,5 litara koštaju 1,5 evra, polulitarska limenka piva od 0,9 evra, a crno i belo vino od tri evra.
Za kilogram crnog luka trebalo bi izdvojiti oko 0,70 evra, krompir košta od 0,90 evra, paradajz od 1,9 evra, a paprika od dva evra.
Od voća su najpovoljnije pomorandže (0,80 evra za kilogram), potom slede jabuke (od 1 evro pa naviše), limun (1,2 evra), banane (1,5 evra) i lubenice čija cena pred početak sezone iznosi 1,9 evra za kilogram.
(Ona.rs)