"Mala Toskana" u dolini Timoka dobila je ime po velikom srpskom knezu
Zahvaljujući specifičnoj klimi, alkoholna pića pravljena od voća iz ovog dela Srbije stizala su na trpeze širom Rusije, pa čak i dalekog Japana
U dolini Timoka, na četrdesetak kilometara od Zaječara nalazi se Knjaževac, varoš poznata po specifičnom vinogorju i voćnjacima zahvaljujući kojima je u ovom delu Srbije decenijama cvetala proizvodnja džemova, rakija i vina.
Rajski ukusi po kojima je Knjaževac prepoznatljiv u gastronomskom, a posebno enološkom svetu stizali su do Nemačke, Rusije, pa čak i dalekog Japana.
Danas se iznova ulaže u voćarstvo i vinogradarstvo u ovom kraju, zbog čega se o Knjaževcu sve češće priča kao o “novoj maloj Toskani u Srbiji”.
Kao i većina naselja na ovim prostorima, i Knjaževac je u nekoliko navrata menjao naziv.
U rimsko doba bio je Timacum Minus, potom je preimenovan u Gurgusovac, a onda je januara 1859. godine došao niko drugi do veliki srpski knjaz Miloš Obrenović i tad započinje novo poglavlje u istoriji varoši na Timoku.
Naime, u vreme vladavine dinastije Karađorđević u današnjem Knjaževcu postojala je Gurgusovačka kula koja je služila kao tamnica. Meštani su je mrzeli, jer su u njoj mnogi zatvorenici okončali život, a takva sudbina zadesila je i pobratima knjaza Miloša Obrenovića. Došavši u tadašnji Gurgusovac, knjaz je najpre naredio da se kula sruši, a onda je gorko zaplakao na grobu svog pobratima.
U znak zahvalnosti što je srušio simbol smrti i straha u Gurgusovcu, meštani su promenili naziv varoši u Knjaževac.
Foto: Ivan Strahinić
(Ona.rs)