Grad na severu Grčke poznat je kao "Grad vodopada i pet čula"
U pitanju je grad koji je glavni u oblasti Pela, koja teritorijalno pripada prefekturi Centralna Makedonija
Na nešto manje od 90 kilometara od Soluna, nalazi se grad Edesa i njegovi čuveni vodopadi, u čijoj se blizini nalaze termalni izvori Pozar.
Sasvim svejedno u koje doba godine ih posećuju, turisti će uživati i u prirodi i u znamenitostima tog dela Grčke.
U pitanju je grad koji je glavni u oblasti Pela, koja teritorijalno pripada prefekturi Centralna Makedonija.
Naziv grada potiče od termina, koji se slobodno prevodi kao kula u vodi, navodi „Greekreporter“, što se dovodi u vezi upravo sa vodopadima, po kojima je Edesa poznata. Interesantno je da u gradu postoji i Muzej vode na otvorenom, što jasno ukazuje na to koliko je jaka veza ovog grčkog grada sa vodom.
Zemljotres je zaslužan
Ma kako to zvučalo, ali da nije bilo zemljotresa koji se zbio u 14. veku, najverovatnije ne bi bilo ni vodopada, koji su simbol Edese.
Zapravo je pretpostavka da su nastali usled nekog ili geološkog ili klimatskog fenomena i da je to vrlo verovatno bio zemljotres.
I vodopadi i termalni izvori
Kako su vekovi prolazili, tako su se događale promene u reljefu tog područja, što je dovelo do stvaranja dva vodopada u Edesi.
Vodopad Lamda poznat je kao dvostruki vodopad, zato što je razdeljen stenama, dok je vodopad Karanos visok oko 70 metara. Oba vodopada nalaze se u parku površine oko 15 hektara i okruženi su bujnim zelenilom. Posetiocima se nudi mogućnost da izbliza uživaju u snazi prirode oličenoj u vodopadima šetajući uređenim stazama ili dok prave piknik u parku.
Ljubitelji avanture mogu istražiti i omanju pećinu, koja se nalazi na samom dnu vodopada Karanos ili se uputiti u istraživanje staze, skrivene iza vodene zavese tog vodopada.
I to nije sve što Edesa može da ponudi
Na oko pola sata vožnje od ovog grčkog grada nalaze se termalni izvori banje Pozar. Uz činjenicu da su smešteni u podnožju planine Kajmakčalan, ovi izvori su poznati i po kupalištu „Lutraki Aridaia“. Banja postoji od 60-ih godina prošloga veka i u njoj ima 48 pojedinačnih banjskih kupatila. Zbog karakteristika i zemljišta i termalnih izvora, banja Pozar je otvorena tokom cele godine.
(Ona.rs)