Zemlja u kojoj volimo da letujemo menja strategiju: Fokus je na agroturizmu i ekoturizmu
Mala balkanska država, nekada gotovo potpuno zatvorena za spoljni svet, Albanija danas je zanimljiva mnogim turistima.
Jedna od najbrže rastućih turističkih destinacija u ovom delu sveta, Albanija fokus usmerava ne na masovni, već na alternativni turizam.
Zvaničnici iznose očekivanja da će im upravo to pomoći da se izdvoje u odnosu na konkurenciju.
Mala balkanska država, nekada gotovo potpuno zatvorena za spoljni svet, Albanija danas je zanimljiva mnogim turistima.
Tokom protekle godine posetilo ju je 7,5 miliona turista, iako je do tada rekodna godina po broju poseta bila 2019. godina, kada je zabeleženo 6,4 miliona dolazaka.
- U poređenju sa periodom od pre 10 godina, to je sasvim druga zemlja – izjavila je za "The Guardian" Mirela Kumbaro, albanska ministarka turizma i životne sredine i dodala:
- Stvari se menjaju tako brzo... Albanija 2023. je puna pozitivne energije.
Ipak, kako je ministarka napomenula, iako se očekuje oporavak turizma u zemlji, to neće biti deo buduće turističke strategije zemlje.
- Plaže nisu jedinstvene. Ono što je jedinstveno kod Albanije je netaknuto, neotkriveno – napomenula je ministarka Kumbaro.
Cilj zvaničnika jeste da se destinacija udalji od tradicionalnog modela letovanja i uživanja u moru i suncu, što nude susedne države, te da se prikaže kao destinacija visokog kvaliteta, tako što će biti usmerena na druga tržišta.
Kako je napomenula ministarka, svesni su da su načinili neke greške, ali sve to je deo procesa učenja, ukazavši tom prilikom i na "ružne hotele i zgrade", koji su tu najpre zbog neregulisanog razvoja albanskih letovališta.
- Kao ministar turizma i životne sredine mogu da kažem da vršimo neke provere. I možda sam ponosna što imamo 7,5 miliona turista, ali iskreno, ne tražim više. Tražim kvalitet, da ljudi ostanu duže od prosečnih tri do četiri noći i da dolaze tokom cele godine – istakla je ministarka.
Zato je napomenula da neće promovisati odmor na moru, već agroturizam i ekoturizam, koji se oslanjaju na spektakularne pejzaže zemlje, karakteristične po spoju planina, šuma i mora.
Želja nadležnih je da turisti budu "prijateljski nastrojeni prema životnoj sredini", te da se turizam usmeri na celokupnu kulturnu baštinu zemlje, ali i na prirodu, te gastronomsku ponudu i zanimljive aktivnosti u prirodi.
(Ona.rs)