Veneciji preti da bude deo "crne liste" UNESCO-a

Vreme čitanja: oko 2 min.

Kako su procenili iz UNESCO-a, sve mere koje su nadležni u Italiji predložili i uveli, ipak nisu okarakterisane kao dovoljne

Foto: Shutterstock

Dobro je poznato da se ažuriranje lokaliteta koji su deo UNESCO-ve liste svetske baštine redovno vrši, kako bi procene bile relevantne.

Usled toga, izneta je preporuka da Venecija i njena laguna budu uvrštene na listu lokaliteta svetske baštine, koji su „u opasnosti“, odnosno na takozvanu „crnu listu“.

Takođe je od strane UNESCO-a napomenuto da Italija ne vodi računa o tome da grad zaštiti kako od negativnih uticaja prekomernog turizma, tako isto i od klimatskih promena.

Osim konstatacije da se Venecija suočava sa „dugotrajnim, ali hitnim pitanjima“, takođe je napomenuto da se ta pitanja ne rešavaju i to zbog „nedostatka ukupne zajedničke strateške vizije za dugoročno očuvanje imovine“, prenosi „Euronews.com“.

Foto: Pixabay/sarahloetscher

Jedna od italijanskih destinacija koja se godinama unazad susreće sa problemom prekomernog turizma, Venecija obiluje atrakcijama. Koliko ljudi zapravo posećuje ovaj grad jasno pokazuju podaci iz 2019. godine, kada je zabeleženo oko 193.000 posetilaca u istorijskom centru grada, tokom samo jednog karnevalskog dana.

Nadoknada za posetioce koji u Veneciju dolaze u okviru jednodnevnih izleta bila je planirana, ali je njena primena kasnila usled prigovora. Na taj način bi se grad fokusirao na kontrolisanje broja posetilaca.

Kritike Italiji

Kako su procenili iz UNESCO-a, sve mere koje su nadležni u Italiji predložili i uveli, ipak nisu okarakterisane kao dovoljne. Uz to je istalnuto i da od poslednje sednice Komiteta, koja je održana 2021. godine, „Italija nije komunicirala na održiv i sadržajan način“, iako je UNESCO još tada izneo predlog da Venecija bude uvrštena na „crnu listu“ destinacija koje su u opasnosti.

Kako je za „Rojters“ izjavio portparol opštine, grad će predloženu odluku Komisije najpre dobro pročitati, a zatim je i razmotriti sa Vladom zemlje.

Podsećanja radi, Komitet UNESCO-a čine predstavnici 21 zemlje članice organizacije. Prema planu, zakazan je sastanak u septembru u Rijadu, na kome bi trebalo da budu razmotrene i druge lokacije koje su za „crnu listu“.

Inače, na listu destinacija koje su u opasnosti su do sada uvršteni i istorijski centar grada Odese, zatim pojedini lokaliteti u Iranu, Siriji i Libiji, te grad Timbuktu, koji se nalazi na teritoriji države Mali. Ove godine su i ukrajinski gradovi Lavov i Kijev preporučeni za pomenutu listu.

(Ona.rs)