Nekada je nosio naziv Beligrad: Danas je "Grad hiljadu prozora" jedan od najatraktivnijih u Albaniji

 
  • 0

U južnom delu Albanije, na vrhu uzvišenja smešten je zamak Berat, ispod koga leži grad jedinstvenog izgleda sa dobro očuvanim starim jezgrom. U belo okrečene kuće sa mnoštvom prozora krase padine brda i razlog su za krilaticu „Grad sa hiljadu prozora“, koja prati ovaj grad orjentalnog izgleda.

Interesantno je pomenuti da je za grad muzej Berat proglašen u vreme komunističke vlasti 1961. godine. Upravo to je i pomoglo da mnoge građevine, ali i sakralni objekti ostanu očuvani do današnjih dana.

Uz Đirokastru, danas je ovaj albanski grad uvršten na Listu svetske kulturne baštine UNESCO-a.

Berat se prostire na obe obale reke Osum i osim okruga Gorica i Mangalem, istorijski centar grada čini i istoimeni zamak.

Berat Albanija Foto: Profimedia/Universal images group/Marica van der Meer

Jedan od najznačajnijih gradova u zemlji

Prema dostupnim podacima, istorija Berata seže u šesti vek pre naše ere. Nakon ilirskog naselja koje na tom području postojalo, nastaje zamak Antipatreja, posle čega na vlast dolaze Rimljani.

Pripadnici slovenskih plemena napadaju naselje posle pada Rimskog carstva i u to vreme Berat je nazivan Beligrad, da bi današnji naziv stekao tokom kasnije istorije.

Smenjivali su se osvajači, počev od Vizantije, preko Epirske despotovine, te Bugarskog i Srpskog carstva, da bi Berat pred kraj 14. veka osvojili Turci. Iako je bilo pokušaja preuzimanja grada iz turskih ruku, tek tokom 19. veka Berat postaje „jedan od glavnih centara albanskog nacionalnog preporoda i obrazovanja“.

Berat Albanija Foto: Profimedia/Universal images group/Marica van der Meer

Šta videti u Beratu i okolini?

Istoimeni zamak, koji nadvisuje „Grad hiljadu prozora“ jedna je od najznačajnijih atrakcija Berata. Izgrađen tokom četvrtog veka pre naše ere, zamak Berat nudi fantastičan pogled na grad i reku Osum. Sama građevina predstavlja mešavinu arhitektonskih stilova, sa značajnim vizantijskim i orjentalnim uticajem.

Građevine u okrugu Mangalem čine srce Berata. Uske kaldrmisane ulice i kuće okrečene u belo, sa mnoštvom prozora znak su raspoznavanja ovog albanskog grada. Osim pogleda na reku Osum, odatle se može uživati i u pogledu na planinu Tomor. U tom delu Berata je i Kraljeva džamija, koja se smatra jednom od najstarijih u celoj zemlji.

Treći deo istorijskog centra Berata je okrug Gorica, koji se nalazi prekoputa okruga Mangalem, sa kojim ga povezuje kameni most. Budući da datira iz 16. veka, nudi potpuno drugačiji pogled na razvoj grada. Tim pre što je taj deo grada naseljavao mahom hrišćanski živalj.

Berat Albanija Foto: Profimedia/Universal images group/Marica van der Meer

Osim starog gradskog jezgra, u Beratu se nalazi i novi deo grada, prepoznatljiv po pešačkoj zoni.

U okolini grada može se posetiti mnoštvo prirodnih atrakcija, među kojima se kanjoni Sinek i Osumski kanjon svakako izdvajaju. Nedaleko od grada je i region Skrapar, takođe poznat po prirodnim lepotama. Osim vodopada Bogova, tu vredi posetiti i pećinu Pirogoš.

Planina Tomor je još jedna zanimljiva lokacija u okolini Berata.

(Ona.rs/Albaniatravelguide)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Ne, ovo nisu Maldivi, ovo je Albanija: Plavetnilo mora ove zemlje sve više privlači srpske turiste

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja