Neobični muzej na Karibima sada je bogatiji za skulpture inspirisane lokalnom kulturom

Vreme čitanja: oko 2 min.

Smešten u moru, u okviru zaštićenog područja na zapadnoj obali Grenade, ovaj neobični podvodni park privlači pažnju mnogih ronilaca, ali i uturista, koji u lepoti skulptura mogu uživati iz brodića sa providnim dnom

Foto: mediadrumimages/Jason deCaires T / Media Drum World / Profimedia

Pre gotovo dve decenije vajar i ekolog Džejson de Kares Tejlor iz Velike Britanije napravio je prvi podvodni park skultura u zalivu Molinere, u Grenadi.

Sada je ova izuzetno popularna turistička atrakcija na području Kariba obogaćena.

Čak 31 nova skulptura, inspirisana lokalnom kulturom, našla se u ovom, posve neobičnom i po mnogo čemu jedinstvenom muzeju.

Smešten u moru, u okviru zaštićenog područja na zapadnoj obali Grenade, ovaj neobični podvodni park privlači pažnju mnogih ronilaca, ali i uturista, koji u lepoti skulptura mogu uživati iz brodića sa providnim dnom.

Foto: mediadrumimages/Jason deCaires T / Media Drum World / Profimedia

Skulpture koje su obogatile ovu kolekciju vezane su najpre za Festival korala, koji je izuzetno poznat u ovoj karipskoj zemlji. A jedna od najupečatljivijih je ona koja predstavlja lik poznat kao “Jab Jab”, koji za stanovnike Grenade simbolično predstavlja slobodu.

Osnovni cilj koji ima ovaj zanimljivi projekat, naručen od Ministarstva turizma Grenade jeste da ukaže na istoriju i kulturu zemlje.

- Karenaval je očigledno veoma, veoma snažan deo kulture i istorije Grenade, pa su želeli da ispričaju tu priču - rekao je za CNN autor i dodao da mu je bilo vrlo zanimljivo da uči o svemu tome.

Foto: mediadrumimages/Jason deCaires T / Media Drum World / Profimedia

Većina skulptura izrađena je u Velikoj Britaniji, a posebno su zanimljive jer je Tejlor ovog puta koristio i boje. Uz to, skulpture su izrađene po ugledu na realne modele, budući da su stanovnici Grenade za njih i pozirali.

Izuzev Tejlora, na izradi skulptura su radili i pojedini lokalni umetnici, dok je Troj Luis, umetnik iz Grenade izradio četiri skulpture. Među njima se posebno ističe ona koja je poznata pod nazivom “Hrist iz dubina”. Zapravo je u pitanju replika skulpture koju je narod Grenade dobio na poklon nakon pomoći koju je pružio kako putnicima, tako i članovima posade broda “Bianca C”, koji 1961. godine je potonuo nedaleko od ostrva.

Foto: mediadrumimages/Jason deCaires T / Media Drum World / Profimedia

Uz visokokvalitetni nerđajući čelik, prilikom izrade skulptura za ovaj posebni muzej, korišćen je i morski cement, koji je pH neutralan, a posebno je interesantno to što skulpture izgeldaju kao koralni grebeni nastali veštačkim putem. Upravo zato često i privlače mnoge morske stanovnike, poput recimo jastoga, rakova i hobotnica.

(Ona.rs)