I Evropa ima Saharu: Deliblatska peščara najveća je na Starom kontinentu

Vreme čitanja: oko 1 min.

Oko devet stotina biljnih vrsta mogu se videti na području Deliblatske peščare, mada na tom području obitavaju i mnoge životinjske vrste

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

Na površini od oko tri stotine kvadratnih kilometara, na području jugoistočnog Banata nalazi se peščana pustinja, koja se smatra najvećom pustinjom takve vrste na evropskom tlu.

Oko devet stotina biljnih vrsta mogu se videti na području Deliblatske peščare, mada na tom području obitavaju i mnoge životinjske vrste.

Ono što predstavlja kuriozitet svakako su orhideje. Kako ističe TO Bela Crkva, čak 20 vrsta orhideja imaju stanište na području ove peščare.

Spomenik u slavu prirodi i njenoj istoriji

U glacijalnom periodu je, smatra se, formirana Deliblatska peščara. I baš zato se neretko naziva i „Evropskom Saharom“, dok je ujedno okarakterisana i kao poslednja peščara na evropskom tlu.

Izuzev po orhidejama, Deliblatska peščara poznata je i po peščanim dinama. Budući da usled uticaja vetra, dine od peska često menjaju oblike, to pruža posebnu atraktivnost najvećoj kontinentalnoj pečari u celoj Evropi, ističe „Vojvodinasume“.

Obilje biljnog i životinjskog sveta

Uz već pomenute orhideje, na području ove peščare obitavaju i mnoge druge biljne vrste, koje se karakterišu kao prirodne retkosti. Pančićev pelen, kleka i šerpet, ali i banatski božur, samo su neke od biljnih vrsta čije se stanište nalazi baš na području Deliblatske peščare.

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

Što se tiče žiovtinja koje obitavaju na području ove pečare, neke od najpoznatijih vrsta su slepo kuče, orao krstaš i banatski soko, te stepski skočimiš i druge vrste.

Labudovo okno Deliblatske peščare

Na listi Ramsarske asocijacije, koja ima poseban značaj, našla se i Deliblatska peščara. Tačnije, njen deo koji nosi naziv Labudovo okno.

Labudovo okno, Deliblatska peščara / Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

I to ne samo zbog obilja biljnog i životinjskog sveta koji obitava na području ove peščare, već i zato što se smatra izuzetno značajnim područjem sa aspekta biodiverziteta.

Kada se ptice sa područja Balkana sele na jug, odnosno kada se vraćaju u svoja staništa, glavna stanica njihovog preleta upravo je Deliblatska peščara.

(Ona.rs)