Na mestu na kome je moćna reka najšira nalazi se i jedno od najznačajnijih srednjovekovnih utvrđenja

Vreme čitanja: oko 2 min.

Tvrđava Golubački grad ili jednostavno, Golubačka tvrđava uzdiše se na samom ulasku u Đerdapsku klisuru

Foto: RINA

Zbog lokacije koju zauzima i značaja koji je imala tokom perioda srednjeg veka, Golubačka tvrđava na Dunavu bila je predmet sukoba između srpskih i ugarskih snaga tokom 14. i 15. veka.

Sa ciljem kontrole puteva, kako vodenih, tako i kopnenih, koji su povezivali Zapad sa Istokom, tokom srednjeg veka je na Dunavu izgrađeno utvrđenje. I to baš na mestu na kome je tok ove reke najširi.

Tvrđava Golubački grad ili jednostavno, Golubačka tvrđava uzdiše se na samom ulasku u Đerdapsku klisuru, navedeno je na zvaničnom sajtu.

Legenda o nastanku

I mada je utvrđeno da je osnovana ranije, tvrđava Golubački grad se u spisima prvi put pominje u prvim decenijama 14. veka. Te 1335. godine je zabeleženo da je ugarska vojna posada boravila u ovom utvrđenju.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Ipak, ne postoje precizni podaci o tome ni kada je tačno podignuta Golubačka tvrđava, a ni ko ju je podigao. Ali zato postoji jedna, posve zanimljiva legenda o njoj.

Zapovednik osmanske vojske koja je gospodarila srednjevekovnim gradom nije ostao imun na lepotu Golubane, devojke koja je u gradu u to doba živela. I zato ju je želeo u svom haremu.

Međutim, kako navodi ova legenda, koja je tek jedna od pominjanih, Golubana to nije želela, nakon čega ju je osmanski zapovednik surovo kaznio.

U želji da je natera da se pokaje i možda promeni odluku, te da ipak postane jedna od žena u njegovom haremu, on naređuje da devojku okuju za stenu. Legenda dalje navodi da to nije imalo uticaja na Golubanu, koja je radije odabrala da umre, nego da bude deo harema turskog zapovednika.

U spomen na ovu devojku i tvrđava dobi naziv Golubac, a predanje navodi i da je stena, koja izviruje iz Dunava nazvana Baba-kaj, što se sa turskog slobodno prevodi kao „pokaj se“.

Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Poseta tvrđavi

Danas je tvrđava Golubački grad okarakterisana kao kulturno dobro od izuzetnog značaja i otvorena je za posete, a nakon nedavne rekonstrukcije.

Podeljena je na zone i to zelenu, plavu, crvenu i crnu, s tim da je zelena zona okarakterisana kao zona jedan i podrazumeva osnovnu ponudu, a preostale tri zone sadrže i posebne atrakcije. Shodno tome se i cena ulaznica razlikuje.

Sve kategorije posetilaca mogu posetiti zelenu zonu, za koju je cena ulaznice u trenutku pisanja ovog teksta 750 dinara po osobi za sve punoletne posetioce, podaci su sa zvaničnog sajta tvrđave. Cena ulaznica za plavu i crvenu zonu iznosi 1.200 dinara, dok je 500 dinara viša cena ulaznice za crnu zonu. Za svaku od navedenih zona, osim osnovne, koja je dostupna svim punoletnim posetiocima, jasno je navedeno pod kojim uslovima je moguće obići je.

(Ona.rs)