
Lepota Golubačke tvrđave fascinara, ali blizu nje, na rumunskoj obali je još jedno veličanstveno utvrđenje
Baš na mestu koje je označeno kao sam početak fascinantne Đerdapske klisure izgrađeno je, ništa manje fascinantno utvrđenje. Upravo na tom mestu je Dunav i najširi, pa i Golubačka tvrđava deluje još velelepnije.
Oprečne su teorije o tome da li su Srbi ili možda Ugari bili ti čijom zaslugom je ovo utvrđenje nastalo. Ipak, pouzdano se iz pisanih istorijskih izvora saznaje da je ugarska vojska u Golubačkoj tvrđavi boravila 1335. godine, od kada i datira prvi zapis o ovom utvrđenju.
Kasnije, tokom vladavine sultana Balazita Prvog, tvrđava Golubački grad pada u osmanske ruke. Ubrzo nakon toga je kralj Žigmund, koji je u to doba bio na čelu Ugarske, uspeo da protera osmanske snage.
Usled aktuelnih istorijskih prilika, te činjenice da je naslednik srpskog kneza Lazara, despot Stefan Lazarević prihvatio vazalni položaj, ugarska strana mu dodeljuje i Golubački grad na upravu. Pored Beograda i teritorije Mačve.


Srbi u Golupcu
Značajan trag je srpska vlast ostavila na ovo utvrđenje na Dunavu. Iako je despot Stefan Lazarević nju u posedu imao tek oko osam godina, u periodu od 1402. do 1410. godine, mnogo toga je za tako kratko vreme učinio.
Sve ono što se danas može videti sa spoljne strane tvrđave Golubački grad izgrađeno je u tom periodu. Takođe, palata koja se nalazi pri dunavskoj obali datira iz tog perioda.
Tvrđava kasnije opet prelazi i ugarske ruke i to sa opravdanim razlogom. Naime, da bi Đurađ Branković, koji je nasledio despotsku titulu bio i zvanično priznat za naslednika, njegova dužnost je bila da sve posede koji su u prethodnom periodu dobijeni, vrati.


Tvrđava na rumunskoj obali Dunava
I koliko god tvrđava Golubački grad bila velelepna i privlačila pažnju turista, postoji još jedno utvrđenje koje je na tom području značajno. I nalazi se sa suprotne strane moćnog Dunava, na teritoriji današnje Rumunije. Ako posmatrate Dunav iz pravca Golubačke tvrđave, ne možete je ne primetiti ukoliko pogledate blago ulevo.
Tokom najveće bitke za osvajanje Golupca, koja se odigrala u periodu od 1427. do 1428. godine izgrađena je tvrđava Laslovar, koja se danas nalazi na rumunskoj teritoriji. Aprila meseca 1428. godine je Žigmund, tada kralj Ugarske koristio upravo to utvrđenje za napad na Golubački grad.

Zanimljiva je i priča koja se vezuje za tu bitku. Naime, iako je Đurađ Branković svoj deo obaveza ispoštovao, vojvoda po imenu Jeremija, koji je bio tada zapovednik Golubačkog grada, nije želeo da ga preda. Kako ugarski kralj nije želeo toliko da mu plati traženih 12.000 dukata, zaslugom tog vojvode Golubački grad opet pada u ruke Osmanlijama. Nakon toga i nastaje utvrđenje na rumunskoj obali Dunava, koje je i poslužilo ugarskom kralju za bolju organizaciju napada na Golubac.
Osmanska vojska bila je ipak jača, što je rezultiralo primirjem. Pa ipak, iako je ugarskoj vojsci bilo garantovano povlačenje preko Dunava, suprotna strana nije ispoštovala dogovor. Napadnuti Ugari beže glavom bez obzira, dok istorijski podaci navode da je ugarski kralj Žigmund, uz pomoć bračnog para Rozgonji uspeo da spas nađe upravo u novoizgrađenoj tvrđavi Laslovar.
(Ona.rs / „Tvrdjavagolubackigrad“ )
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Srbijo, ovo je tvoja tvrđava Golubac
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vasilije
10€ ulaz na ovaj kameni krš
Podelite komentar