Kako slani, tako i slatki, specijaliteti Srbije nikoga ne ostavljaju ravnodušnim: Ovo su samo neki od njih

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock

Nekako je uobičajeno da kada se pomene Srbija, ne može da se ne pomene i srpska kuhinja, koja je po mnogo čemu jedinstvena.

Nije tajna ni to da mnogi stranci koji posećuju našu zemlju ostaju oduševljeni gastronomskim specijalitetima. Što slanim, što slatkim, ali i pićima, među kojima je domaća rakija definitivno broj jedan.

Posebno ako imaju priliku da isprobaju one domaće, koje su vredne srpske domaćice i domaćini pripremali. Takozvani beli mrs posebno je interesantan. Ništa manje, doduše od domaćeg ajvara, domaće pršute i kobasice.

Sve to začinjeno ukusom domaće rakije, sa razlogom oduševljava posetioce naše zemlje. A kada se svemu tome dodaju i savršeni ukusi domaćih džemova i pita, slobodno se može reći da je to zaista raj za nepca. Ali idemo redom...

Beli mrs

Kada se pažljivo ukombinuju različiti mlečni proizvodi, nastaje nešto što je u našem naordu poznato kao beli mrs.

Domaći sirevi i kačkavalji, ali i kajmak se obično nađu na tanjiru u tom slučaju. I sve to servirano sa domaćim hlebom ili projom, recimo. Često uz dodatak ajvara i pindžura, ali i različitih salata.

U govoto svakom kraju naše zemlje postoji jedinstveni recept za pripremu kako sireva, tako isto i kačkavalja, pa i kajmaka.

Foto: Shutterstock

Na tlu Srbije se proizvode i dva sira koja imaju zaštićeno geografsko poreklo i to Zlatarski i Sjenički beli sir, kao i dva kačkavalja - Pirotski i Staroplaninski.

Zlatarski beli sir se osim kao meze koristi i za pripremu pite od heljde, koja je prepoznata kao svojevrstan specijalitet tog kraja. Proizvodnja Sjeničkog sira „rezervisana“ je za Sjeničko-peštersku visoravan, a Sjenički kravlji sir iz salamure predstavlja pravu poslasticu za ljubitelje sira.

Prema vekovima staroj recepturi priprema se Pirotski kačkavalj, na koji su stanovnici tog kraja Srbije naročito ponosni, dok se Staroplaninski kačkavalj priprema od dve vrste mleka, kravljeg i ovčijeg i poznat je po specifičnom ukusu.

Foto: Shutterstock

I naravno, pravi mrs

Kakve bi to meze bile, kada ne bi uključivale i domaće suhomesnate proizvode, kojih u Srbiji ima pregršt i, slobodno se može reći da su svi poznati po izuzetnom kvalitetu i ukusu.

Duvan čvarci, Pirotska peglana kobasica i Užička pršuta, samo su neki od njih. A na toj listi se nekako uvek nađu i Sjenički sudžuk i Sremski kulen, kao i „zmaj kobasica“, kako se neretko Petrovački kulen, koji je još jedan od proizvoda koji ima zaštićeno geografsko poreklo, naziva.

foto: pixabay.com

A na kraju slatko

Da bi uživanje u fenomenalnim specijalitetima srpske kuhinje bilo potpuno, na red mora doći i slatko. E tu se postavlja pitanje, odakle početi i koji specijalitet izdvojiti?

Nije lako, ali kad se mora, mora se.

Slatko od kupina ili nekog drugog voća za doček gostiju je u mnogim kućama stvar tradicije. A posle jela pita sa jabukama ili domaća pita od bundeva ili višanja, sasvim sigurno će upotpuniti užitak. Doduše, neko će se odlučiti i za domaći džem od kajsija, šljiva i drugog voća. Pa kad se on namaže na domaći hleb ili se njime, recimo nafiluju tek pripremljene palačinke, biće jasno i zašto domaći specijaliteti srpske kuhinje oduševljavaju mnoge.

(Ona.rs / „Serbia.travel“)