U našem komšiluku nalaze se dve najpristupačnije evropske zemlje: Idealne su za digitalne nomade
U novije vreme, za razliku od pređašnjeg, čini se da je preseljenje u neku drugu zemlju znatno jednostavnije i atraktivnije.
Posebno ljudi koji rade na daljinu, te se svrstavaju u kategoriju nazvanu digitalni nomadi, imaju brojne mogućnosti u tom pogledu.
Generalno, dok jedni preseljenje u neku drugu zemlju vide kao šansu za početak novog, kvalitetnijeg života, dotle ima i onih koji u želji da smanje troškove u matičnoj zemlji, odlučuju da otkriju novu lokaciju na kojoj bi mogli da uštede. Ima naravno i onih koji imaju posve druge razloge za takvu odluku.
No, koji god da je razlog, nema sumnje da je ekonomski aspekt ujedno i jedan od najznačajnijih.
Najpristupačnije zemlje za život u Evropi
Rukovodeći se indeksom troškova života, koji definiše „Numbeo“, kreirana je lista najpristupačnijih evropskih zemalja za život. Među četiri koje su se našle u samom vrhu su i dve, nama komšijske zemlje.
Osim visine kirije za najam nekretnine, indeks troškova života uključuje i podatke o cenama namirnica, zatim komunalija i zabavnih aktivnosti. Takođe je uzet u obzir i nivo bezbednosti i generalno kvalitet života.
1. Crna Gora
Glacijalna jezera, srenjevekovni gradovi i jedan od najdubljih kanjona u celom svetu, u kombinaciji sa niskim cenama života, svrstali su Crnu Goru na listu najpristupačnijih zemalja za život.
Preme proceni koju donosi „Numbeo“, Crna Gora ima indeks 39,4. Da bi se bolje razumelo šta to znači u odnosu na životne tropškove, treba uzeti u obzir podatak da indeks od 101,1 ima recimo Švajcarska, koja se smatra najskupljom zemljom na evropskom tlu.
Budući da se Njujork uzima kao osnovni parametar u poređenju cena, to znači da su cene u Crnoj Gori zapravo oko 39,4 procenata njujorških cena, dok su za oko 1,1 posto cene više u Švajcarskoj u poređenju sa cenama u Njujorku.
Uz to, digitalni nomadi koji odaberu Crnu Goru imaju mogućnost da apliciraju za namensku vizu, koja traje dve godine i ima opciju dvogodišnjeg produženja.
2. Portugalija
Jedna od najpopularnijih evropskih destinacija za digitalne nomade je Portugal, koji prema proceni „Numbeo“ ima indeks troškova života od 45,1 posto.
Viza za digitalne nomade u ovoj zemlji traje do 12 meseci. Uslov za apliciranje jeste da zainteresovani ostvaruju zaradu u visini od četiri minimalne plate u zemlji, što je otprilike najmanje 3.280 evra na mesečnom nivou.
3. Hrvatska
Nešto skuplja od Portugala, Hrvatska je na ovoj skali dobila indeks od 45,5. Iako ima lokacija koje su nešto atraktivnije i skuplje za život, generalno je zemlja okarakterisana kao jeftinija za život.
Počev od januara 2021. godine je Hrvatska uvela specijalne vize za digitalne nomade van Evropske unije, tako da imaju mogućnost da u zemlji borave do godinu dana i nemaju obavezu plaćanja poreza na dohodak.
4. Litvanija
Posebno popularna među mlađom populacijom, Litvanija je stekla indeks 47,1 po troškovima života. Viza za digitalne nomade koju ova zemlja nudi ima rok važnosti do godinu dana, a u pitanju je „Nacionalna D viza“.
(Ona.rs / „Euronews.com“)