Pre oko jednog veka počeo je njen turistički razvoj: Danas je ova srpska planina najpoznatija
Ko bi rekao da će tek nešto manje od jednog veka, nakon što je naša zemlja i zvanično dobila prvo planinarsko društvo, jedna planina da se izdvoji?
Prvi put su skijaška takmičenja na Kopaoniku održana 1936. godine. A osnivanje planinarskog udruženja studenata Beogradskog univerziteta te 1933. godine uzima se kao najznačajniji momenat u razvoju Kopaonika kao ski centra. Danas najpoznatijeg u celoj zemlji.
Ipak, aktuelne prilike nisu baš išle na ruku razvoju ovog ski centra i to sve do 1986. godine, kada je i otvoren kako planinarsko-skijaški centar na ovoj planini, tako i Zajednica za unapređenje razvoja Kopanika. Nedugo nakon toga je Prostorni plan za područje Kopanika, prvi takve vrste usvojen, a u tom periodu izgrađen je i put koji ovu planinu spaja sa područjem Jošaničke banje.
I sve je nekako posle toga išlo na ruku Kopaoniku, koji je danas ne samo najpoznatija planina i skijaški centar u našoj zemlji, nego i jedan od nacionalnih parkova Srbije.
Skijanje na Kopaoniku
Nešto više od 43,5 kilometara je ukupna dužina ski staza na Kopaoniku. Njihova kategorizacija je različita, pa je tako oko 22 kilometara plavih, odnosno 24 ski staze, dok je crvenih 15 i protežu se dužinom nešto većom od 13,5 kilometara. Takođe postoje i crne ski staze, koje imaju dužinu od oko 7,7 kilometara i ima ih devet ukupno.
Uz sve to, najpoznatiji ski centar u našoj zemlji raspolaže sistemom žičara čija je ukupna dužina oko 23,7 kilometara, sa kapacitetom od preko 33.800 skijaša na čas. Sem dva poligona koja su namenjena skijaškoj obuci za početnike, na Kopaoniku postoje i ski-putevi, kao i alpske ski-staze.
Budući da su 23 ski staze, od njih 48, koliko ih ukupno broji ovo skijalište, prekrivene sistemom za veštačko osnežavanje, to skijaši ne treba da brinu da li će biti snega ili ne.
Karaman greben, Pančićev vrh i Malo jezero tri su lokacije na Kopaoniku na kojima postoje odlično osvetljenje staze, tako da skijaši mogu uživati i u čarima noćnog skijanja.
Cene skijanja na Kopaoniku
U zavisnosti od toga kojoj kategoriji pripadaju skijaši i u kom periodu žele da uživaju u lepotama ski centra na ovoj planini, zavisiće i cene ski pasa. Kako navodi “Infokop”, ove godine nije došlo do povećanja cena, već su cene na nivou prošlogodišnjih.
Tako recimo cena jednodnevne karte za odrasle iznosi 4.880 dinara, dok je poludnevna 3.440 dinara. Ukoliko neko želi da uživa u skijanju tokom dana, ali i da se oproba u noćnom skijanju, potrebno je da izdvoji 5.500 dinara.
Cena karte za sedam dana iznosi 24.130 dinara, a druga opcija koja uključuje sedmodnevni ski pas i noćno skijanje košta 28.380 dinara.
(Ona.rs / “Infokop” )