Poznat i kao “Jerusalim Balkana”, grad na reci Miljacki je jedna od omiljenih destinacija u našem komšiluku

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Mateja Beljan

Osim čuvene Baščaršije, obeležje Sarajeva je i reka Miljacka. Budući da je u pitanju grad čija je istorija bila ne samo duga, nego i burna, neretko se naziva i “Jerusalimom Balkana”, ali i “Jerusalimom Evrope”.

Na osnovu pronađenih ostataka na nalazištu u Butmiru, utvrđeno je da je pre četiri hiljade godina područje na kome se Sarajevo danas nalazi bilo naseljeno. Tokom perioda osmanske vladavine gradom utrt je put Sarajevu kakvog danas poznajemo.

Smatra se da je još polovinom 15. veka, u vreme vladavine Isa Bega Isakovića, počeo da se formira grad koji će vremenom dovesti do današnjeg. U to vreme Sarajevo postaje bogatije ne samo za islamske bogomolje i hamame, nego u njemu biva izgrađen i karavan saraj i mostovi od drveta, ali i brojni dućani.

Samo vek docnije, Sarajevo postoje značajan grad u Osmanskom carstvu, u kojem se izdvajao ne samo po lepoti, nego i po bogatstvu. Nedugo nakon austrougarskog osvajanja, u Sarajevu je uočljiv uticaj novih osvajača. Posebno je zanimljivo da je u tom periodu ovaj bosanskohercegovački grad bio značajno industrijalizovan.

Foto: Unsplash/Hongbin

Mostovi kao obeležje grada

Budući da je reka Miljacka, koja protiče kroz Sarajevo, svakako jedan od njegovih simbola, te su i mostovi preko te reke atraktivni turistima. Tim pre što ih ima do 20 i što se smatraju nemim svedocima minulih istorijskih epoha.

Deo nekadašnjeg Carigradskog druma, Kozija ćuprija se danas svrstava u red najstarijih mostova u gradu na Miljacki, budući da se smatra da datira iz 16. veka.

Most Drvenija i Šeher-Čehajina ćuprija su nastali u različitim periodima, ali i danas privlače pažnju posetilaca. Međutim, postoji jedan sarajevski most za koji su mnogi čuli. Nakon događaja koji se odigrao 28. juna 1914. godine na Latinskoj ćupriji, počeo je Veliki rat. Tog dana je na ovom sarajevskom mostu Gavrilo Princip lišio života nadvojvodu Franca Ferdinanda, austrougarskog prestolonaslednika i njegovu suprugu.

I naravno, Baščaršija

Posetiti grad na Miljacki a ne obići Baščaršiju je gotovo nemoguće. Stari deo Sarajeva odiše drugačijom atmosferom. Istorijski centar grada svedoči o njegovog dugoj, ali i izuzetno bogatoj istoriji.

U vreme kada je Isa beg Isaković u drugoj polovini 15. veka tu izgradio han, nastala je Baščaršija, u kojoj su nikle brojne radnje. Samo vek nakon toga je Baščaršija bila poznata po zanatskim radnjama, kojih je tada bilo oko 80. Danas se upravo taj deo grada smatra i jednom od najpoznatijih sarajevskih turističkih atrakcija.

(Ona.rs / “Tourismbih”)