
Nadaleko čuveni ćevapi i još čuveniji stari deo grada prva su asocijacija na grad na reci Miljacki
Ne kažu bez razloga da ko poseti Sarajevo, a ne proba nadaleko čuvene sarajevske ćevape, kao da i nije bio u gradu, koji leži na reci Miljacki.
Isto se odnosi i na posetu starom delom Sarajeva. U doba turske vladavine glavna čaršija, što i jeste slobodan prevod naziva Baščaršija, danas je turistima zapravo možda i najinteresantnija sarajevska atrakcija,
U vreme osnivanja, tokom 16. veka, Baščaršija je bila dom za radionice mnogih tadašnjih sarajevskih zanatlija. Na tom prostoru nalazilo se čak 45 ulica, a u svakoj od njih su radionice i radnje držali samo članovi jednog esnafa. Koliko su sarajevske zanatlije bile vične svom zanatu pokazuje i podatak koji navodi “Gdeputovati”, budući da su se njihovi proizvodi oni izvozili i van grada.
Kako je vreme odmicalo, tako sarajevska Baščaršija postaje bogatija ne samo za hamame i šedrvane, nego i za hanove, džamije i verske škole, ali i tekije i druge građevine.

Mesto za okrepljenje
Iako je čuveni baščaršijski sebilj, što je građevina prepoznatljivog oblika, koja je namenjena okrepljenju ljudi vodom, simbol grada na reci Miljacki, takva građevina se može videti i na dnu Skadarske ulice u Beogradu. Arhitekta po imenu Aleksandar Vitek izradio je projekat za oba sebilja, sarajevski i beogradski.
Čuveni putoopisac iz druge polovine 17. veka, Evlija Čelebija, zabeležio je da je u to doba Sarajevo imalo čak tri stotine sebilja. A kako je jedini do današnjih dana sačuvan upravo onaj na Baščaršiji, to ne čudi što se za njega vezuje i legenda, koja je iskazana kroz sledeće stihove:
“Ko se jednom napije vode sa Baščaršije, nikada više iz Sarajeva taj otići ne umije…”.

Čuveni sarajevski muzej
Grad koji je u istorijskom smislu značajan, jer se upravo u njemu odigrao događaj, koji je i okarakterisan kao razlog za izbijanje Velikog rata, Sarajevo je i grad u kome se nalazi i muzej, koji čuva spomen ne samo na deo istorije grada iz perioda austrougarske vladavine, nego i na Sarajevski atentat.
Nedaleko od Latinske ćuprije je Gavrilo Princip 1914. godine izvršio atentat na austrougarskog nadvojvodu Franca Ferdinanda, kojom prilikom je ubijena i njegova supruga.
Prekoputa mesta na kome je atentat izvršen je tadašnja Vlada Austrougarske donela odluku i podigla “monumentalan spomenik Franji Ferdinandu i Sofiji Hohenberg”.
Kada je stvorena Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, taj spomenik biva uklonjen. Nedugo nakon toga u gradu na reci Miljacki je otvoren i Muzej Sarajevskog atentata. Ispred samog zdanja su tada utisnute stope Gavrila Principa.
Danas je to zdanje poznato pod nazivom Muzej “Sarajevo 1878-1918” i kroz eksponate u okviru stalne postavke može se upoznati istorija samog grada u tom periodu.
(Ona.rs / “Gradonačelnik Beograda” )
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Stari grad u Mostaru
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.