Bila sam na Zlatiboru posle par godina i videla čudo prirode: Srpski đakuzi i vodopad u pećini oduzimaju dah

Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Privatna arhiva

Za posetu prelepom Zlatiboru ne postoji precizan odgovor kada je najbolje vreme, jer on uvek - u bilo koje doba godine - iznedri ono najbolje od sebe i svoje okoline. Zlatibor je planina za sva godišnja doba. Zimi je magičan, leti je živopisan, a u proleće možda i najlepši - sve se budi i pruža novi doživljaj.

Nisam bila na Zlatiboru godinama. Kada mi se ukazala prilika da službeno otputujem, nisam ni slutila da ću se vratiti sa toliko utisaka i novootkrivenih bisera.

Kako sam bila sa grupom ljudi, jednog dana nam je 'prema planu i programu' bila i poseta Stopića pećini - vrlo neobičnoj i po mnogo čemu jedinstvenoj pećini. O Stopića pećini sam ranije samo čula, ali ono što me tamo dočekalo prevazišlo je sva očekivanja.

Foto: Privatna arhiva

Stopića pećina je prava prirodna dragocenost smeštena na samo nekoliko kilometara od centra Zlatibora. Poznata je po impresivnim pećinskim dvoranama i bogatoj 'dekoraciji', a posebnu pažnju privlači vodopad unutar same pećine, što je zaista retka i jedinstvena pojava. Njena hladovina i tajanstvena atmosfera pravo su osveženje za sve posetioce, koji u Stopića pećini, koja je dobila ime po obližnjem selu Stopići koje se nalazi u opštini Čajetina, mogu da osete snagu i lepotu prirode u punom sjaju.

Na visini od 711 m na padinama Zlatibora, pred nama se ukazao impozantni ulaz pećine preko 30 m širine i 18 m visine, jedan od najvećih u Srbiji. Unutar pećine nas je dočekao vodič i već na samom ulazu smo morali da budemo oprezni. Upozorio nas je da pažljivo koračamo kroz pećinu, jer - metalne stepenice koje vode kroz unutrašnjost - zbog vlage mogu biti nezgodne prilikom silaženja ili penjanja. Već na prvi pogled pećina ostavlja bez daha jer je u neku ruku spoj divljine i umetničkog dela prirode.

Više o Stopića pećini

Stopića pećina je rečna pećina ukupne dužine 1.691,5 m, mada je turistički deo dug oko 280 metara. Sastoji se od pet delova:

  • Svetla i Tamna dvorana
  • Velika sala sa kadama
  • Kanal sa kadama
  • Rečni kanal

U velikoj Sali dominiraju bigrene kade, prirodni bazeni sa krečnjačkim zidovima dubine do 7 metara. Kada potok napuni te kade, formira se spektakularan podzemni vodopad visine i do 10 metara, poznat kao "Izvor života". Zvuk vode koja se čuje kroz pećinske hodnike daje gotovo meditativan efekat, čini se kao da sama priroda održi simfoniju.

Na plafonu pećine nalaze se šest pećinskih otvora koji kroz dnevno svetlo osvetljavaju unutrašnjost.

Posebnu pažnju privlači siparska kupa - "Pseće groblje", nazvano tako zbog gomile sipra i legendi o ostacima pasa u pećini. Taj zagonetni prizor izaziva blagu jezu, kako zbog imena, tako i zbog neobičnosti.

Istorijat Stopića pećine

Istraživanja su počela još 1901. godine, a vodio ih je pionir naše speleologije Jovan Cvijić (1909-1913). Pećina je zbog prirodnih vrednosti zaštićena 2005. godine kao spomenik prirode.

Stopića pećina je jedna od najposećenijih - u 2022. je primila preko 100.000 posetilaca. Ima osvetljene staze i metalne platforme, prilagođena i porodicama sa decom. Temperature se tokom godine menjaju - leti je prijatno toplo, zimi hladno.

Ako vas bude put naneo u Stopića pećinu - dobro se obucite jer je prilično prohladno iako je bio maj mesec, pa temperaturna razlika zna biti poveća. Takođe, obujte patike - to vam je najsigurnije kada obilazite ovako vlažan lokalitet.

Foto: Privatna arhiva

Zanimljivosti o Stopića pećini koje sam naučila, a koje je vodič podelio sa nama

  • Ulaz u pećinu je impresivnih 30 metara širok i 18 metara visok, što je čini jednom od pećina s najveličanstvenijim ulazima u zemlji.
  • U pećini se nalaze bigrene kade, prirodni bazeni koji podsećaju na đakuzije. Ispunjavaju se vodom iz Trnavskog potoka, naročito posle kiša. Unikatna pojava u Srbiji!
  • Pećina krije podzemni vodopad visine do 10 metara - najviši poznati podzemni vodopad u Srbiji.
  • Na plafonu pećine nalazi se šest prirodnih otvora kroz koje prodire sunčeva svetlost - to dodatno doprinosi bajkovitoj atmosferi i prirodnom osvetljenju.
  • Na ulasku u pećinu nalazi se siparska kupa koja je, zbog izgleda i legendi, nazvana "Pseće groblje". Legenda kaže da su ovde nekada upadali psi u potrazi za hranom, mada nije naučno potvrđeno.

Zlatibor s razlogom nosi ime 'zlatne planine'. Ovaj put me je podsetio da priroda uvek ima još nešto da ponudi, a i uverila sam se da čuda nisu uvek skrivena, već nadohvat ruke.

(Ona.rs)