Ova žena je preživela šest godina na pustom ostrvu u ekstremno teškim uslovima: Sama, sa 32 muškarca
Istinita priča o jednoj ženi koja je provela šest godina na pustom ostrvu sa 32 muškarca, boreći se za opstanak u ekstremnim uslovima Drugog svetskog rata. Skrhana od užasa, Kazuko je gledala kako se dvojica muškaraca obaraju na tlo, boreći se za njeno prisustvo. Pobednik bi dobio sve – dominaciju i jedinu ženu na ovom zabačenom ostrvu.
Kazuko je sa 16 godina napustila rodnu Okinavu u potrazi za boljim životom. Put je odveo do ostrva Mikronezije, koja su tada bila pod kontrolom Japana, Australije i SAD-a. Privukao ju je japanski deo, a na jednom od ostrva njen stariji brat već je našao posao kao konobar. To je značilo da će i ona pronaći mesto.
Sudbina se nasmešila Kazuko kada je upoznala Šoičija Higu, koji je bio nekoliko godina stariji od nje i već imao stabilan život. Bio je upravnik male plantaže kokosa koja je pripadala kompaniji Nanjang Šinfa.
Sa početkom Drugog svetskog rata, kompanija je širenjem u Mikroneziji nastavila da gradi utvrđenja. Anatahan, ostrvo površine samo 33 kvadratna kilometra, bilo je preplavljeno kokosovim palmama, a proizvodnja kopre – kokosove pulpe – postala je glavna aktivnost.
Kikuiciro Higa, rođak Šoičija, postavljen je za upravnika ostrva, a njegov rođak postaje njegov zamenik. On se preselio sa suprugom na Anatahan, ne sluteći šta će se uskoro desiti.
Rat je stigao i do ovog ostrva. Japan je počeo da gubi teritorije, a Sajpan, strateško uporište, postao je meta za američke vojnike. Borbe su trajale mesecima, a Japan je pretrpeo velike gubitke. U strahu da bi Anatahan mogao postati nova bojna, radnici su napustili ostrvo, a sa njima je otišao i Šoiči, planirajući da se sklonio na Sajpan.
Kikuiciro i Kazuko su ostali na ostrvu, u potpunoj izolaciji, s malo informacija o ratnim dešavanjima. Tek povremena tutnjava aviona i brodovi na horizontu nagoveštavali su početak nečega mnogo goreg.
Bitka za Sajpan sredinom 1944. godine bila je odlučujuća. Američki vojnici iskrcali su se, a žestoke borbe otele su mnoge živote. Japan je pretrpeo gubitke, a premijer je podneo ostavku zbog prepoznate blizine poraza.
Ostrvo Anatahan nije saznalo za pad Sajpana. Poslednje informacije iz 1944. godine su bile da su Amerikanci potopili japanske brodove, a preostali mornari stigli su do Anatahana.
Na ovom malom ostrvu Kazuko je postala jedina žena među 31 muškarcem. Započela je prava borba za njenu pažnju i opstanak.
Iako su pokušavali da održe mir, 1946. godine, ubistvo Kikuicira Hige od strane Gensabura Jošina označilo je početak krvavih sukoba. Rivalstvo među muškarcima samo je eskaliralo. Jošinu je ubio Morio Čiba, koji je, na kraju, i sam stradao.
Zbog neprestane borbe za dominaciju, Kazuko je "udala" za četiri muškarca odjednom, svaki od njih poginuo u daljim sukobima. Godine su prolazile, a muškarci su ginuli pokušavajući da pobede.
U 1950. godini, preostali mornari odlučili su da eliminacijom Kazuko okončaju krvoproliće. No, tada su Amerikanci, koji su preuzeli Anatahan, poslali izaslanike da objave da je rat završen i da je vreme za predaju.
Kazuko Higa se vratila u Japan, gde je njena priča brzo postala poznata. Odbijala je da se povuče u tišinu, često pričajući novinarima o svojim iskustvima.
Žena koja je preživela nevjerojatne i strašne događaje, preminula je sedamdesetih godina prošlog veka, kako piše portal "Dzen", prenosi Stil.
(Ona.rs /Hronograf.net)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: 30 godina je za njega trajao Drugi svetski rat
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.