
Trikovi Marte Stjuart za održavanje orhideja: "Uz pravilnu negu, orhideje mogu živeti 15 godina ili duže"
Marta Stjuart je američka ikona u svetu domaćinstva, poznata po tome što je transformisala svakodnevne aktivnosti u umetnost življenja. Kao uspešna poslovna žena, autorka i televizijska ličnost, Marta je stekla globalnu slavu kroz svoje savete o dekoraciji, baštovanstvu, kuvanju i organizaciji prostora. Njene emisije, knjige i proizvodi postali su sinonim za sofisticiranost i praktičnost, inspirirajući milione ljudi da unaprede svoj dom i stil života.
U duhu njenog pristupa, donosimo vam korisne savete za negu orhideja, biljaka koje, uz pravu pažnju, mogu obogatiti svaki prostor i postati pravi ukras vašeg doma.
Orhideje (Orchidaceae) su impresivne sobne biljke koje mogu postati pravi ukras vašeg doma, pogotovo kada se prikažu u prelepim saksijama. Iako je orhidejama često pripisana reputacija biljaka koje je teško negovati, uz pravilne uslove, one mogu da žive i do 15 godina. Postoji oko 25.000 vrsta orhideja, ali jedna od najlakših za uzgoj je orhideja moljac (Phalaenopsis). Bez obzira koju vrstu odaberete da unesete u svoj dom, postoji nekoliko stvari koje treba da znate kako biste se postarali da orhideja napreduje. Stručnjaci otkrivaju savete za uspešan uzgoj i negu orhideja.
Nega orhideja
Orhideje su jednostavne za uzgoj i održavanje ako se zadovolje njihove potrebe za svetlom, zemljom, vodom i đubrivom. Kada negujete orhideje, obratite pažnju na sledeće:
Voda
Prekomerno zalivanje je čest razlog zašto orhideje ne prežive. Trebalo bi da zalivate biljku pre nego što se zemlja osuši. Jedan od načina da to procenite je težina saksije. Što je saksija teža, to više vode sadrži zemlja.
„Nakon zalivanja, uverite se da u kruni ili spojevima listova biljke ne ostane voda“, savetuje Brus Rodžers, autor knjige The Orchid Whisperer, Expert Secrets for Growing Beautiful Orchids. „Okrenite orhideju na stranu kako biste omogućili da voda iscuri iz krune.“

Zemlja
Orhidejama je potrebna brza, ali vlažna zemlja. Obično rastu u mešavini kore, treseta, perlit-a ili sličnih materijala, objašnjava Melinda Majers, stručnjak za baštovanstvo. Možete kupiti zemljište za orhideje ili napraviti sopstvenu mešavinu.
Svetlo
Orhidejama je potrebno najmanje šest sati svetla dnevno, indirektnog svetla sa prozora okrenutog prema jugu ili istoku. Iako mnoge vrste orhideja podnose manje ili više svetla, dovoljno svetla poboljšava šanse za cvetanje.
Đubrivo
Orhideje treba redovno hraniti đubrivom tokom sezone rasta, savetuje Majers. Koristite balansirano đubrivo specifično za orhideje, poput 20-20-20, otprilike jednom nedeljno. Đubrenje možete obustaviti tokom zime kada biljke nisu aktivno u fazi rasta.
Temperatura
Idealna temperatura za orhideje zavisi od vrste. One se obično klasifikuju kao hladne, srednje ili tople vrste u zavisnosti od svojih temperaturnih zahteva. Standardni opisi temperaturnih opsega u stepenima Farenhajta su:
Hladne: 15 - 21 stepeni tokom dana, 10 -12 stepeni noću
Srednje: 21 - 26 stepeni tokom dana, 15 - 18 stepeni noću
Tople: 26 - 32 stepeni tokom dana, 18 - 21 stepeni noću
Vrste orhideja
Postoji mnogo vrsta orhideja, a evo nekoliko najčešćih:
Orhideja moljac (Phalaenopsis):
Jedna od najpopularnijih vrsta, ova orhideja je niskog održavanja i ima dugotrajne, cvetove u obliku moljca u različitim bojama.
Orhideja Vanda (Vanda spp.): Lako raste u toplim klimama, vanda orhideje traže dovoljno svetla da bi napredovale.
Orhideja Damski ples (Oncidium): Poznata po svojim žutim cvetovima, ova vrsta ima cvetove koji podsećaju na plesačicu sa lepršavom suknjom.
Orhideja brod (Cymbidium): Popularna vrsta koja podnosi mraz kada je drže napolju. Ima cvetove sa više režnjeva i šarenim srednjim delom.

Kako da orhideja ponovo procveta
Jedan od najčešćih razloga zašto orhideje ne ponovo procveta je zbog nedostatka svetla. Obratite pažnju na lišće da biste procenili da li vaša orhideja prima dovoljno svetla i prilagodite prema tome. „Biljke koje primaju dovoljno svetla imaju svetlozelene listove. U uslovima slabog svetla, listovi će biti tamniji i krutiji. U uslovima vrlo jakog svetla, razvijaće crvenkastu ili roze ivicu na listovima“, kaže Majers.
Kako da uzgajate orhideje napolju
U hladnim klimama sa toplim letima, orhideje možete izneti napolje kada temperature porastu. Postavite ih na mesto sa delimičnom senkom, poput prostora ispod drveta sa filtriranim svetlom, ili ispod tende. Orhideje treba da budu zaštićene od vetra i loših vremenskih uslova.
Obrezivanje orhideje
Obrežite svoju orhideju dok je aktivno u fazi rasta, što se razlikuje od vrste do vrste. Obratite pažnju na biljku—novi listovi i koreni obično su znak da raste. Kako ćete obrezivati orhideju zavisi od vrste koju gajite. Popularne vrste poput Phalaenopsis, Oncidium i Dendrobium mogu imati svoju stabljiku sa cvetovima isečenu nakon što cvetovi opadnu, što podstiče dalji rast.
Presadnja orhideje
Orhideje uživaju u presadjivanju. Vreme je za presaditi orhideju kada koreni prerastu saksiju ili kada se zemlja razgradi. „Ako to nikada niste radili, može biti zastrašujuće prvi put, ali to postaje lakše i može obnoviti biljku“, kaže Dejvid Horak, kustos kolekcije orhideja u Botaničkoj bašti u Bruklinu. „Pokušajte da presadite orhideju bar svake dve do tri godine ili kada mešavina postane vlažna ili mekša nego što je bila.“
Uobičajeni problemi sa orhidejama
Evo nekoliko problema na koje možete naići pri nezi orhideja:
Štetočine: Obične štetočine koje napadaju orhideje uključuju uši, brašnaste bube i skale. Efikasan kućni lek je brisanje listova vatom umočenom u izopropil alkohol.
Opadanje pupoljaka: To se može desiti zbog prekomernog ili nedovoljnog zalivanja, promena temperature, isparenja, niske vlažnosti, etilena, insekata, genetike ili promene mesta rasta. Ako se desi, preduzmite odgovarajuće korake da rešite problem.
Truljenje korena: Ako lišće orhideje postane uvijeno, smežurano i žute, moguće je da pati od truljenja korena. To je gljivična bolest koja obično ulazi u biljku kroz koren, ometajući njen rast.
Česta pitanja
Koliko dugo orhideje traju? Uz pravilnu negu, orhideje mogu živeti 15 godina ili duže.
Kako da orhideja ponovo procveta? Obezbedite odgovarajuće uslove rasta, uključujući pravilno svetlo, vodu i đubrivo.
Da li je orhideja mrtva ako svi cvetovi opadnu? Ne. Orhideje prirodno gube cvetove kada završe sa cvetanjem. Uz pravilnu negu i strpljenje, cvetovi će ponovo rasti.
(Ona.rs/MartaStewart)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Evo koji cvet da poklonite svojoj srodnoj duši za Dan zaljubljenih i koja im je simbolika
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.