Želeo je kuću koja će ličiti na majčinu utrobu: Mesto gde su se susreli genijalnost i tišina prirode

B. P.
B. P.  
  • 0

Kuća-muzej u Portligatu bila je jedino stalno mesto prebivališta španskog umetnika Salvadora Dalija i to je mesto na kom je on živeo i radio sve do 1982. godine, kada se posle Galine smrti preselio u dvorac Pubol.

Salvador Dali se nastanio u maloj ribarskoj kolibi u Portlligatu, koja ga je privukla krajolikom, svetlom i izolovanošću ovog mesta. Na temelju te početne gradnje, tokom četrdeset godina, stvorio je vlastitu kuću. Kako je on to sam definisao, bila je "kao prava biološka struktura. Svaki novi puls u našem životu imao je svoju novu ćeliju, svoju sobu".

Nastali oblik je trenutna lavirintska struktura koja se širi u nizu prostora povezanih uskim hodnicima, blagim promenama nivoa i slepim prolazima. Ovi prostori, ispunjeni mnoštvom objekata i uspomena koje je Dali ostavio, dekorisani su karakterističnim detaljima koji ih čine naročito udobnim: tepisima, suvim cvećem, baršunastim tapacirungom, antikvitetima i slično. Takođe, sve sobe imaju prozore različitih oblika i proporcija koji uokviruju pejzaž.

Salvador Dalí House Museum, Portliligat Foto: MiRafoto.com / Alamy / Profimedia

Da bi kupio kuću u Portlligatu, Salvador Dali je iskoristio 20.000 francuskih franaka koje je vladar od Noailesa, kao pokrovitelj, odlučio da mu da kao avans za sliku koja će kasnije postati 'Starenje Vilijema Tela'. Kasnije je pričao da "naša mala kuća treba da se sastoji od sobe od oko četiri kvadratna metra koja bi služila kao trpezarija, spavaća soba, studio i ulazni hodnik. Nekoliko stepenica i dok se spustite, troje vrata se otvore, vodeći vas do tuša, WC-a i kuhinje vrlo uskih dimenzija u koje jedva možete da stanete. Želeo sam sve dobro i malo - što manja, to više podseća na majčinu utrobu".

Godine 1932, Dali je renovirao drugu kolibu koju je kupio nekoliko meseci kasnije. Do 1932. godine, kuća se sastojala od dve kolibe i malog pratećeg objekta koji je služio kao trenutna servisna zona. U maslinjaku je napravio dva reda malih cilindričnih stubova i pločice koje su služile kao klupe. Godine 1935. Dali i Gala, planirajući da prošire kuću, kontaktirali su graditelja Emili Puignaua, koji je od tada postao odgovoran za izvođenje građevinskih radova. On je bio zadužen za izgradnju dva objekta koja su stvorila studio - trenutnu Žutu sobu i spavaću sobu - trenutnu Sobi ptica - koja je završena do leta sledeće godine.

Salvador Dalí House Museum, Portliligat Foto: MiRafoto.com / Alamy / Profimedia

Po izbijanju Građanskog rata, Dali i Gala su se preselili u Sjedinjene Američke Države i nisu se vratili u Portligat sve do kraja 1948. godine. Te godine, Dali je kupio još jednu kolibu, takođe oko dvadeset i dva kvadrata koja je 1949. godine pretvorena u trenutnu biblioteku i dnevnu sobu, a kupljeni su i delovi zemlje u maslinjaku. Do 1949. godine, kuća je bila useljiva.

Od 1949. godine, zgrada je rasla kako bi zadovoljila Dalijeve potrebe. Još tri kolibe su se pridružile postojećem kompleksu. Novi studio (sadašnji i konačni) izgrađen je i završen je 1950. godine. Godine 1951, sa kuhinjom koja je bila polu gotova, počeli su da grade spavaću sobu iznad biblioteke, a 1952. godine su završene ostale servisne oblasti. Zgrada golubarnika je završena 1954. godine, a tokom sledeće godine par je kupio "Kuću sa satom", koja je ostala netaknuta do trenutnog preuređenja koje ju je pretvorilo u prostor za ostavljanje prtljaga za Kuću-Muzej.

Kuća je sada muzej

U kući se nalaze tri različita područja: deo u kojem je privatni život Dalijevog para bio usmeren, prizemlje i sobe 7 do 12; radna soba, sobe 5 i 6, sa mnoštvom predmeta povezanih sa njegovom umetničkom delatnošću; i spoljašnji prostori, soba 13 i dvorišta 14 i 15, posebno dizajnirana za javni život.

Od 4. avgusta 2009. godine, posetioci mogu obići još jedno područje smešteno u maslinjaku, čija je kružna konstrukcija služila umetniku kao dodatni studio, naročito koristan za izradu skulptura i performansa. Stakleni krovni prozori omogućili su Daliju da slika noge, kao one koje se mogu pronaći u Palati Vetra (Plemićkoj Sobi u Teatar-Muzeju u Figueresu). U spoljašnjem delu tornja, umetnik je postavio nekoliko glinenih posuda sa rupama, tako da je posuda zviždala kada je snažan tramontanski vetar duvao.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Enterijer "Dolce&Gabbana" u MiIanu

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Dom i dekor