Test od 6 pitanja može da pokaže koliko vremena zaista treba da provedete na društvenim mrežama

 
M. M.
M. M.
 
  • 0

Društvene mreže stvaraju neverovatnu zavisnost. Od beskonačnog skrolovanja kroz Instagram, do stalnog osvežavanja Fejsbuka - lako je izgubiti pojam o vremenu koje provedete uz ekrane. Ali da li ste se ikada zapitali koliko je previše kada je u pitanju upotreba društvenih medija?

Iako se ovo u velikoj meri razlikuje od osobe do osobe, neuronaučnica Rejčel Bar, kako prenosi "Mirror", sugeriše da bi jednostavan test sa šest pitanja mogao da otkrije šta najbolje funkcioniše za vas ako želite da povedete više računa o zdravlju svog mozga.

- Koliko vremena treba sebi da dozvolite na društvenim mrežama dnevno ako želite da sačuvate kognitivne funkcije i mentalno blagostane? - postavila je pitanje svojim 594.000 pratilaca na TikTok-u: - Jedna studija se bavila racionalizacijom provođenja svega 30 minuta vremena na društvenim mrežama dnevno i tokom nekoliko nedelja uočili su poboljšanje kod stanja poput usamljenosti, depresije, anksioznosti i FOMO.

Žena, mobilni telefon, laptop, plaža Foto: Shutterstock

Međutim, naučnici su posmatrali samo 30 minuta korišćenja, tako da još postoji šansa da je i to previše vremena. Zato predlaže  kontrolnu listu koju možete da koristiti da izračunate.

Prvo, Rejčel predlaže da uspostavite svoju "osnovnu liniju" ili koliko vremena trenutno provodite na društvenim mrežama. Na nekim uređajima, poput iPhone-a, ove podatke možete da vidite u meniju "Podešavanja", sa informacijama o korišćenju aplikacija i veb-sajtova.

Međutim, ako ovo nije nešto čemu možete da pristupite, možda bi bilo najbolje da dokumentujete svoje ponašanje tokom nekoliko dana, čak i ako je to samo gruba procena. Zatim se pripremite za šest kritičnih pitanja.

- Prvo pitanje: da li loše spavate? Drugo pitanje: kakav vam je raspon pažnje? Da li vam je teško da se koncentrišete na zadatke? Da li smatrate da često ometate sebe proveravanjem telefona? Osećate li maglu u mozgu?  - navodi pitanja i nastavlja na treće i četvrto: - Da li su se vam se "uvukli" osećaji tuge, stresa, anksioznosti ili usamljenosti? I da li ste primetili neke fizičke simptome kao što su naprezanje očiju ili glavobolja?

Kao pitanje broj pet navodi:

- Kako izgleda vaš angažman na društvenim mrežama? Da li se obično bavite sadržajem od kojeg vam ključa krv i čini da se osećate loše? - pita i zakljčuje sa poslednjim: - Šesto pitanje: da li ste zaustavili ili smanjili količinu vremena koje ulažete u odnose i hobije van interneta?

@drrachelbarr Replying to @mal How much social media time per day? #mentalhealth #neuroscience #psychology ♬ original sound - DrRachelBarr

Ako ste odgovorili sa "da" na dva ili više od ovih pitanja, ponovo pogledajte "osnovn" vreme s početka teksta i smanjite angažman za 20 procenata. I neka vam to bude cilj u naredne dve nedelje.

- Pokušajte tako u naredne dve nedlelje, a potom se ponovo vratite na ovu kontrolnu listu, pa ako i dalje odgovarate potvrdno na dve ili više pitanja, opet smanjite upotrebu mreža za 20 procenata - objasnila je Rejčel.

Ograničavanje vremena pred ekranom takođe podržavaju i drugi stručnjaci, uključujući profesora Daglasa Đentilea sa Državnog univerziteta Ajove u SAD.

- Živimo u doba anksioznosti. Mnogo pokazatelja pokazuje da se anksioznost, depresija, usamljenost pogoršavaju i zbog toga se osećamo bespomoćno. Ali postoje stvari koje možemo da uradimo da bismo upravljali svojim mentalnim zdravljem i blagostanje. Znajući koliko vremena dnevno trošimo na aktivnosti i pravimo nešto što može da se prebroji, ljudima je lakše da promene svoje ponašanje - izjavio je profesor.

v(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Sociolog i marketing stručnjak Jelena Radović o uticaju interneta na decu

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Fitnes i zdravlje