On je prvi čovek koji je primio novu vakcinu protiv raka pluća: Sa velikim optimizmom učestvovao u testiranju
Nova vakcina koja se bori protiv raka pluća prvi put se testira na pacijentima u Velikoj Britaniji. Prvi pacijent u Velikoj Britaniji primio je vakcinu u UCLH Kliničkom istraživačkom centru Nacionalnog instituta za zdravstvena istraživanja u utorak.
Istraživači koji su vodili ispitivanje rekli su da bi tretman mogao da poboljša stope preživljavanja među ljudima sa ovom bolešću, uz nadu da bi na kraju mogao postati standard nege širom sveta.
Poznata kao BNT116 i napravljena od strane BioNTech-a, vakcina je dizajnirana za lečenje ne-malih ćelija raka pluća (NSCLC), najčešćeg oblika bolesti. Koristi RNK (mRNA), sličnu vakcinama protiv Covid-19, i radi tako što predstavlja imunološki sistem tumorskim markerima iz NSCLC-a kako bi pripremio telo da se bori protiv ćelija raka koje eksprimiraju ove markere.
Januš Rač (67) iz Velike Britanije postao je prvi pacijent koji je primio novu vakcinu protiv raka pluća.
Rač je sa velikim optimizmom učestvovao u eksperimentu, a ako sve bude kako treba, to bi mogao da bude početak revolucionarnog tretmana.
- Ja sam naučnik i jasno mi je da nauka može da napreduje samo ako ljudi pristanu da učestvuju u ovakvim programima. Radim u oblasti vještačke inteligencije i otvoren sam za isprobavanje novih stvari. Nadam se da će se vakcina boriti protiv ćelija raka i da će se tretman pokazati efikasnim - rekao je Rač koji živi u Londonu.
Rač je i ranije pokazao da ima značajne rezerve volje. To se vidjelo i prije osam godina kada je trčao maraton u Atini. Sada ima cilj da istrči maraton u Londonu za tri godine.
Rač je primio šest injekcija u roku od pola sata i svaka je sadržala drugačiji genetski materijal. Dobijaće vakcinu jednom sedmično sljedećih šest nedjelja i zatim jednu vakcinu na svake tri nedjelje.
Vakcina, poznata kao BNT116, dizajnirana je da cilja na nemaloćelijski karcinom pluća (NSCLC), od koga boluje Rač, a koji je inače i najčešći tip raka pluća. Ideja je da eliminiše ćelije raka i istovremeno spriječi njihovo ponavljanje tako što će trenirati imuni sistem da prepozna ćelije raka i napadne ih.
Kliničko ispitivanje faze 1, koja je prva studija BNT116 na ljudima, počelo je u 34 istraživačke institucije u sedam zemalja: Ujedinjenom Kraljevstvu, Sjedinjenim Američkim Državama, Njemačkoj, Mađarskoj, Poljskoj, Španiji i Turskoj.
Ukupno oko 130 pacijenata, među kojima su pacijenti kojima je kancer otkriven u ranoj fazi i pacijenti sa metastazama, dobiće vakcinu uz imunoterapiju.
Britanski list "Guardian" navodi da vakcinisanje Rača "kritična prekretnica" za studiju.
Stručnjaci, kao što je profesor onkologije Siob Ming Li sa Univerzitetskog koledža u Londonu, podvlače za Gardijan da je posredi početak "veoma uzbudljive nove ere" u istraživanju raka.
(Ona.rs/Guardian/Independent)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Preventivni pregledi vam mogu spasiti život: Srbija uvodi skrining na RAK PLUĆA
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.