Ćerka hrvatske glumice sa 14 godina dobila tešku bolest: Godinu dana joj nisu postavili pravu dijagnozu
Bojana Gregorić Vejzović, talentovana glumica i bivša supruga Borisa Novakovića, podelila je sa svojim pratiocima na društvenim mrežama detalje o teškim trenucima iz svog života. Naime, njena ćerka Zoe već godinu dana vodi tešku borbu s Kronovom bolešću, hroničnim inflamatornim oboljenjem koje zahvata probavni sistem.
Početak Borbe, nesigurnost i strah
"Zoe i mi kao porodica, još jednom želimo da zahvalimo Klaićevoj bolnici", započela je Bojana, ističući kako je prošlo tačno godinu dana od kada su se suočili sa nesigurnošću i strahom. To je vreme koje je bilo ispunjeno mesecima pretraga, bez jasnog odgovora, dok nisu došli do konačne dijagnoze.
"Prvo smo se Enes i ja raspali po šavovima", priznaje Bojana, opisujući emotivnu dubinu kroz koju su oni kao roditelji prolazili, kako su se suočavali s činjenicom da njihova ćerka pati od teške bolesti.
Otkrivanje bolesti
Početak ove borbe započeo je sasvim slučajno, kroz banalnu pretragu zbog viroze koja je otkrila duboku anemiju kod Zoe. Kasnije su usledila dalja ispitivanja koja su pokazala krvarenja u abdomenu, što je ukazalo na mnogo ozbiljniji problem. "Anemija je pokazatelj vrlo ozbiljnih problema i nemojte je zanemarivati!" upozorava Bojana, ističući koliko je važno reagovati na vreme.
Jedan od šokantnih trenutaka za nju bio je susret s velikim brojem dece i tinejdžera koji su se takođe borili s Kronovom bolešću. "Mislila sam da se Kron događa samo onima koji su pušili, pili i jeli nezdravu hranu", priznaje, s tugom u glasu, naglašavajući koliko je teško bilo shvatiti da se njeno dete našlo među tim malim herojima.
Šta uzrokuje Kronovu bolest
Bojana se, zajedno s Enesom, pitala šta je moglo uzrokovati ovu bolest, koja pogađa i decu, a nije tipična za njihovu porodicu. "Pitali smo se kako to da mi, koji nikada ne jedemo zaleđeno, konzervirano, i koji smo uvek pazili da deca jedu zdravu, domaću hranu, imamo ovakvu dijagnozu", piše ona, naglašavajući da uzrok bolesti nije lako otkriti. Dok se stručnjaci još uvek nisu složili oko tačnog uzroka, Bojana ostaje optimistična u pogledu napretka medicine, verujući u mogućnost poboljšanja zdravlja svoje ćerke.
Borba i oporavak idu uz hrabrost i posvećenost
Kako bi se bolest stavila pod kontrolu, usledilo je lečenje koje je uključivalo posebnu dijetu, što je ključno kako bi se izbegli ozbiljniji medicinski zahvati, poput upotrebe kortikosteroida. "Za takav život potrebna je ogromna mentalna snaga obolelog", objašnjava Bojana, ističući koliko je disciplina i hrabrost važna u svakodnevnoj borbi s hroničnom bolešću.
Zoe, koja je do tada bila "naša astronautkinja", kako su je voleli zvati zbog specifične ishrane koju je morala da prati, izrasla je kroz ovaj proces. "Imali smo osećaj da je, u danu kada je postavljena konačna dijagnoza, Zoe odrasla u sekundi", piše Bojana. Zoe je obrisala suze, odlučna u tome da će pobediti.
Nova snaga
Iako nisu imali lak put, rezultati su bili sjajni. Uz pomoć nutricionista i strpljivog uvođenja namirnica u tri faze, Zoe je počela da se osjeća bolje. "Brojevi na novim nalazima bili su ČUDO!", piše Bojana, dok ističe da, iako nije uvek lako, pogotovo u vreme praznika, napredak je bio očigledan.
Bojana i Enes, uz stalnu podršku stručnjaka, i uz ljubav koju imaju za svoju hrabru Zoe, ne prestaju da veruju u mogućnost oporavka. "U našem domu, ljubav i podrška su najvažniji", zaključuje Bojana, dodajući da je ona, zajedno sa Enesom, ponosna na sve što su prošli zajedno.
Na kraju, Bojana Gregorić Vejzović, sa ogromnim emotivnim nabojem, podseća sve roditelje da ne zanemaruju zdravlje svoje dece i da uvek veruju u snagu koju pružaju ljubav, strpljenje i hrabrost.
Kako se javlja Kronova bolest
Kronova bolest (Morbus Chron) je zapaljensko oboljenje koje može zahvatiti bilo koji deo digestivnog sistema, od usne šupljine do anusa. Najčešće pogađa deo tankog creva nazvan ileum i debelo crevo (kolon). Kod ove bolesti, zidovi creva postaju oštećeni i zadebljani, a mogu se pojaviti duboke rane (ulkusi) koje mogu izazvati apscese i fistule. Kronova bolest se može javiti na "nasumičnim" mestima unutar probavnog trakta, ponekad zahvatajući samo određene delove, dok druge deliće creva može preskočiti.
Iako se Kronova bolest može javiti u bilo kojem uzrastu, najčešće je prisutna između 15. i 35. godine života, i javlja se podjednako i kod muškaraca i kod žena.
Kronova bolest je veoma slična ulceroznom kolitisu, još jednoj hroničnoj inflamatornoj bolesti creva, i u oko 10% slučajeva ove dve bolesti nije moguće razlikovati.
Kronova bolest ima simptome koji se mogu kretati od blagih do ozbiljnih, a njihov intenzitet može varirati tokom vremena. U nekim slučajevima, simptomi se razvijaju postepeno, dok se u drugima mogu pojaviti iznenada. Takođe, bolest može imati i faze remisije, kada simptomi potpuno nestanu.
Simptomi Kronove bolesti zavise od dela probavnog sistema koji je zahvaćen, kao i od opsežnosti bolesti. Najčešće se javljaju proliv, bolovi i grčevi u stomaku, osećaj da creva nisu potpuno prazna, kao i konstipacija (zatvor). Krv u stolici, bol oko anusa, afte u ustima, smanjen apetit i gubitak težine takođe su uobičajeni simptomi. Osim toga, pacijenti mogu imati povišenu temperaturu i osećati se umorno. U nekim slučajevima, može doći i do bola ili crvenila u očima, bolova u zglobovima ili crvenih ispupčenja na koži.
Međutim, u nekim slučajevima, posebno kada su zahvaćeni želudac ili dvanaestopalačno crevo, simptomi mogu biti blagi ili potpuno izostati. Kod dece i starijih ljudi, simptomi mogu biti ograničeni na povišenu temperaturu i gubitak težine.
Ako se suočavate sa trajnijim promenama u varenju, važno je posetiti lekara, naročito ako imate uporne bolove u stomaku, proliv koji ne reaguje na lekove, krv u stolici, neobjašnjivu temperaturu ili gubitak težine.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Dr Dragana Košević sa Instituta "Dedinje" o kardiovaskularnim bolestima i transplantaciji srca
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.