Nutricionistkinja razbija mit da li voće goji za večeru: Jedna stvar je ključna
Voće za večeru postaje sve popularnije, štaviše, mnogi ga koriste kao deo detoks strategije ili dijete, ali sada se dovodi u pitanje učinkovitost ove metode. Ova alternativa je idealan izbor kada se osećate "teško", naduto ili nakon obilnog obroka, a ne bi trebalo da ima suprotan efekat i da dovede do povećanja telesne mase, ako ga pravilno konzumirate. Ipak, treba uvek imati na umu da ovaj obrok nije kompletan niti nutritivno bogat.
Voće za večeru - da ili ne?
Što se tiče pitanja da li ova praksa može dovesti do povećanja telesne mase, objašnjenje Sandre Lorden Alvarez, nutricionistkinje za sportsku ishranu, je jasno: "Konzumiranje samo voća za večeru može dovesti do nedostatka drugih esencijalnih nutrijenata, kao što su proteini i zdrave masti, koji su važni za osećaj sitosti i pravilno funkcionisanje organizma. Nedostatak ovih nutrijenata može izazvati želju za hranom sledećeg dana, što će pokrenuti ciklus prejedanja kada se probudimo sa željom da jedemo", navodi Sandra.
Istovremeno, ona podseća na benefite koje voće nudi, navodeći da je bogato vitaminima, mineralima i vlaknima, ali ističe da sadrži i prirodne šećere koji mogu uticati na nivo šećera u krvi.
"Kada je voće jedina namirnica za večeru, naročito u velikim količinama, može doći do značajnog povećanja nivoa šećera u krvi (posebno ako su odabrani plodovi sa visokim glikemijskim indeksom). Naglo povećanje glukoze može izazvati insulinsku reakciju koja bi, dugoročno, mogla doprineti razvoju insulinske rezistencije i drugih metaboličkih problema", upozorava ona.
Na to se nadovezuje nutricionista Čarls Oriko: "Voće je zdravo, ali prirodno sadrži šećer. Samo voće za večeru izazvaće skok insulina, a ako ta energija nije iskoršćena, ona će se pretvoriti u mast."
Voćna večera za dijetu
Čak i ako želite da uključite voće u večernji obrok, nutricionisti savetuju da ga uvek kombinujete sa drugim makronutrijentima, poput proteina i zdravih masti. “Iako voćna večera može biti zdrava, savetuje se da je povežete sa drugim namirnicama koje pružaju proteine i zdrave masti, kao što je voćna salata sa jogurtom i orasima. To će pomoći u održavanju ravnoteže nivoa šećera u krvi i omogućiti potpuniji obrok. Takođe, ako birate voće sa niskim glikemijskim indeksom (poput bobičastog voća, jagoda, borovnica, krušaka ili jabuka), smanjićete porast nivoa šećera u krvi”, objašnjava Sandra.
Međutim, ako želite da izgubite par kilograma, večere bazirane na proteinima obično su bolja alternativa, jer, kako dodaje dr Leo Serud, "pošto voće sadrži puno šećera, može se uključiti u ishranu, ali je bolje konzumirati ga na kraju obroka. Da ne bi dovelo do povećanja telesne mase, voće treba da bude bogato vodom, vlaknima i sa što manje šećera.”
Kada je idealno vreme za poslednji obrok
Preskakanje večere takođe nije dobra opcija (niti opcija za mršavljenje). S druge strane, kako objašnjava nutricionistkinja Botikarija Garsija u knjizi Tu cerebro tiene hambre (“Tvoj mozak je gladan”), “dostupni podaci do danas sugerišu da je savetovano koncentrisati većinu unosa hrane tokom dana i izbegavati veće obroke kasno.” Iako, kao što ona naglašava, krononutricija još uvek predstavlja novu oblast istraživanja, studije sugerišu da kasni obroci, blizu vremena kada se melatonin oslobađa, mogu povećati oslobađanje holesterola i smanjiti potrošnju energije u mirovanju, kao i toleranciju na glukozu. Stoga, uvek je bolje večerati ranije.
(Ona.rs/Vogue.fr)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: voće i povrće
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.