Zbog ove bolesti Jelena Rozga je uvek pospana i bole je mišići: Muči se godinama, svako jutro uzima terapiju

J. V.
J. V.  
  • 0

Pevačica Jelena Rozga otvorila je svojevremeno dušu o borbi sa bolešću koja traje već 17 punih godina. Pored toga što je jedna od najuspešnijih hrvatskih pevačica, koja je trenutno u centru pažnje zbog udaje i predstojeće svadbe, Jelena je postala i simbol hrabrosti, jer uprkos zdravstvenim problemima, uspeva da vodi uspešan i ispunjen život. Njena borba sa hipertireozom postala je deo njenog svakodnevnog života, a ona je odlučna da ne dozvoli da je bolest definiše.

Početak zdravstvenih problema

Jelena je osetila prve promene na svom telu pred kraj 2006. godine, kada je doživela i značajne životne promene. Otišla je iz popularne grupe "Magazin" i započela solo karijeru. Tada je primetila simptome poput preteranog umaranja, gubitka težine i problema sa kožom. Shvatila je da mora da potraži medicinsku pomoć i nakon niza pregleda dijagnostikovana joj je hipertireoza, bolest koja zahteva stalnu pažnju.

"Odlučila sam da ispitam promene sa medicinske strane i nažalost, dijagnostikovana mi je hipertireoza", ispričala je Jelena jednom prilikom za časopis "Hello".

Svako njeno jutro počinje hormonskom terapijom, koja joj pomaže da održi stabilnost u telu.

Borba sa bolešću i prilagođavanje života

Iako se Jelena trudi da bolest bude pod kontrolom, ponekad se suočava sa težim danima. Jednom prilikom je otkrila da joj je pozlilo, a simptomi bolesti su je naterali da se brine o svom zdravlju na još ozbiljniji način.

"Nešto mi sa štitnom žlezdom poslednjih dana nije u redu, pa sam se bojala kako ću se probuditi. Imam dobrih i loših dana, promenjena mi je terapija. Ja nisam osoba koja paniči, ali kada se takve situacije dese treba se boriti", rekla je Jelena za "Alo". Uprkos tome, odlučila je da se posveti zdravom životu.

Redovno se pridržava principa mediteranske ishrane, konzumira povrće, voće i ribu, a ponekad sebi priušti opušteniji dan.

Šta je hipertireoza?

Hipertireoza je bolest koja nastaje kada štitna žlezda proizvodi prekomernu količinu hormona. Ovo stanje izaziva brojne simptome, kao što su ubrzan srčani ritam, gubitak težine, pojačano znojenje i anksioznost. Iako je najčešće prisutna kod žena između 20. i 50. godine života, bolest se u poslednje vreme javlja i kod muškaraca.

Hipertireoza se obično javlja kao posledica autoimunih poremećaja, kada telo ne prepoznaje štitnu žlezdu kao svoju i stvara antitela protiv nje. U nekim slučajevima, višak hormona može biti uzrokovan i hiperaktivnim čvorovima u štitnoj žlezdi ili tumorima.

Simptomi i dijagnoza hipertireoze

Simptomi hipertireoze su raznoliki i mogu uključivati nervozu, nemir, ubrzan rad srca, gubitak težine i probleme sa kožom. Takođe, žene koje boluju od ove bolesti često imaju nepravilnosti u menstrualnom ciklusu. Osim toga, kod osoba sa hipertireozom koža postaje topla i vlažna, a kosa se stanjiva i opada.

Postavljanje dijagnoze hipertireoze obuhvata krvne analize, merenje nivoa hormona štitne žlezde, kao i ultrazvuk štitne žlezde. Takođe, važno je pratiti nivo antitela koji mogu ukazivati na autoimunu bolest, kao što je Gravesova bolest.

Nakon što joj je 2022. godine pozlilo zbog problema koje godinama ima sa štitnom žlezdom, pevačica je otkrila kako se oseća i koje simptome ima.

- Dobro je, godinama imam taj problem sa štitnom žlezdom, izjedalo me, dugo sam na terapiji, nekih 14 godina. Moram se boriti, navikla sam na loše periode. Nisam raspoložena, stalno sam pospana, bole me mišići, ali ja se ne dam. Ne dam da me spreči u bilo čemu u životu - rekla je Jelena jednom prilikom novinarima.

Lečenje i terapija

Lečenje hipertireoze obuhvata nekoliko metoda, a najčešće se koristi primena antitireoidnih lekova, terapija radioaktivnim jodom ili hirurško uklanjanje obolelog tkiva. Cilj lečenja je da se smanji nivo hormona štitne žlezde i postigne ravnoteža u organizmu.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Fitnes i zdravlje