Šta svaki čovek treba da uradi ako se davi, a nema nikog da mu pomogne: Pogledajte video koji spasava život

M. M.
M. M.  
  • 0

Gušenje je strašna situacija koja može da se desi svakome, a u trenutku kada se nađete u takvoj opasnosti, najvažniji je brz odgovor. Šta ako ste sami i niko nije tu da vam pomogne? Doktorka Alpa Kumar, iskusna porodična lekarka, podelila je uputstvo koje može da vam spasi život. Ovaj jednostavan, ali efikasan savet pomoći će vam da preživite i izađete iz opasne situacije dok ne stigne pomoć. Pogledajte video koji je postavila i saznajte šta treba da radite u slučaju gušenja.

Jedna doktorka je podelila vitalni trik za koji kaže da može da vam spasi život ako vam hrana zaglavi disajne puteve.

Doktorka Alpa Kumar, porodični lekar sa 17 godina iskustva, podelila je savete u video snimku postavljenom na Instagram, uz natpis „ovaj video može da vam spasi život“.

Prvi korak, ako ste dovoljno blizu telefona, je da pozovete hitnu pomoć i uključite zvučnik kako biste mogli da čujete hitne službe, a da pritom zadržite ruke slobodne.

Doktorka Kumar zatim savetuje „jako kašljanje“ kako bi pokušali da pomerite hranu ili drugi objekat koji blokira disajne puteve. Ako ovo ne uspe, ona preporučuje da se pripremite za izvođenje samostalne Heimlihove manevar. Ovaj postupak prati iste principe kao i tradicionalna Heimlihova manevar: osoba stoji iza onoga ko se guši, postavlja ruke ispod rebara i povlači ih unutra i nagore kako bi istisnula vazduh iz pluća.

Ovo je osmišljeno da istera sve što uzrokuje blokadu.

Za verziju samostalne Heimlihove manevara, doktorka Kumar savetuje da se jednom rukom postavite odmah iznad pupka, tako da palac te ruke bude ispod rebara, formirajući pesnicu.

Zatim uzmite drugu ruku, uhvatite pesnicu i oštro i brzo je povucite nagore, ponavljajući ovu radnju.

Alternativna metoda koristi isti položaj ruku, ali umesto toga pacijent treba snažno da pritisne stomak direktno protiv nepokretnog objekta, poput stolice ili radne površine.

Britansko istraživanje, u kojem su stručnjaci progutali specijalne senzore kako bi pratili efikasnost samostalne Heimlihove manevar, pokazalo je da je jednako verovatno da će biti uspešan kao tradicionalna Heimlihova manevar.

Doktorka Kumar je rekla da treba nastaviti sa samostalnim Heimlihom dok se blokada ne ukloni ili dok pomoć ne stigne.

Ali čak i ako se otpadni materijal pomeri ovom metodom, doktorka Kumar je savetovala da pacijenti obavezno obaveste svog porodičnog lekara kako bi proverili eventualne povrede.

Iako Heimlihov manevar može da vas spasi, snažni pokreti mogu potencijalno izazvati povrede poput slomljenih rebara, pa čak i perforacije unutrašnjih organa.

Korisnici društvenih mreža pohvalili su doktorku Kumar za njen savet koji može da spasi život.

„Ovo je toliko važno znati. Hvala što ste podelili,“ napisao je jedan.

„Ovo treba da bude na svakoj vremenskoj liniji,“ dodao je drugi.

Doktorka Kumar je takođe uverila svojih 21.000 pratilaca da je „muškarac koji se guši“ u demonstraciji koju je podelila bio glumac koji se pretvarao da je u životno ugrožavajućoj situaciji.

Procene sugerišu da svake godine u Britaniji od gušenja umre oko 300 ljudi.

Kada osoba počne da se guši, sprečava se ulazak kiseonika u disajne puteve i dolazak do vitalnih organa poput mozga.

Medicinski stručnjaci kažu da ovo može da bude smrtonosno za samo četiri minuta.

(Ona.rs/Daily Mail)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Ukrasite vaš prostor za Dan zaljubljenih: Evo kako da napravite sami Drvo ljubavi

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Fitnes i zdravlje