
Kejt Midlton praktikuje ovu aktivnost u prirodi, baš kao Đokovići: Tehnika je odlična za očuvanje zdravlja
Princeza od Velsa, Kejt Midlton, podelila je fotografiju koja naglašava njeno verovanje u lekovitu moć prirode, posebno kroz praksu poznatu kao „šumsko kupanje“. Na slici koju je uslikao njen šestogodišnji sin, princ Luis, Kejt se nalazi na srušenom stablu u maglovitoj šumi.
Fotografija je popraćena inspirativnim citatom: „Ne zaboravite da negujete sve ono što leži izvan bolesti.“ Vojvotkinja od Kembridža, koja ima 43 godine, dugo je zagovarala ovu praksu, mnogo pre nego što je njena dijagnoza raka otkrivena u martu prošle godine.
Šumsko kupanje - japanska praksa sa velikim benefitima
Ova praksa potiče iz Japana, gde je poznata pod nazivom „Shinrin-yoku“, što doslovno znači „kupanje u šumi“. Međutim, to nije doslovno kupanje, već uranjanje u mirise šume, boravak u tom okruženju, uz aktivnosti poput meditacije, slušanja zvukova prirode i udisanja mirisa, što dovodi do potpune obnove i fizičkog i mentalnog zdravlja. Istraživanja sugerišu da ova praksa ima brojne prednosti, uključujući poboljšanje funkcije svakog organa u telu.
Kejt i njen vrt kao inspiracija
Kejt Midlton je, navodno, koristila „šumsko kupanje“ kao inspiraciju za vrt koji je dizajnirala za Chelsea Flower Show 2019. Tema njenog vrta bila je „Povratak prirodi“, a dizajn je uključivao most preko žuborećeg potoka i drvenu kućicu. Cilj je bio da se istakne važnost boravka na otvorenom za fizičko i mentalno zdravlje.
„Verujem da vreme provedeno na otvorenom, dok smo još mladi, može igrati ključnu ulogu u tome da deca postanu srećne i zdrave odrasle osobe“, izjavila je Kejt 2019. godine.
Zdravstvene koristi šumskog kupanja
Studije su pokazale da boravak u šumi može pomoći u regulaciji krvnog pritiska, otkucaja srca, poboljšati raspoloženje, pa čak i ojačati imuni sistem. Istraživanja Medicinske škole Nippon u Tokiju pokazala su da šumsko kupanje može direktno uticati na jačanje imuniteta, odnosno povećanje aktivnosti NK ćelija koje nas štite od virusa i tumora. Kod pacijenata koji su boravili u šumi, zabeleženo je povećanje aktivnosti NK ćelija u nedelji nakon posete, sa pozitivnim efektima koji su trajali mesec dana.
U Japanu je nacionalni program
Kupanje u šumi postalo je deo japanskog nacionalnog zdravstvenog programa, što je možda i razlog zašto Japan ima jednu od najnižih stopa srčanih bolesti u svetu. Istraživanje koje je sprovedeno na Univerzitetu Chiba, pokazalo je da je boravak u šumi smanjio nivo hormona stresa, krvni pritisak i broj otkucaja srca kod učesnika koji su proveli dan u gradu, a zatim se preselili u šumu.
Zašto šumsko kupanje ima zdravstvene koristi?
Jedna od teorija koja objašnjava učinke šumskog kupanja je da fitoncidi, organski spojevi koje drveće emituje kako bi se zaštitilo od parazita i bolesti, mogu imati pozitivan uticaj na ljudski imunitet. Druga teorija sugeriše da smo ljudi evoluirali u prirodnom okruženju i da su poslednjih nekoliko vekova, kada je život u gradovima postao norma, naši biološki sistemi pretrpeli promene. Prema ovoj teoriji, povratak prirodi kroz šumsko kupanje pomaže u „resetovanju“ naših unutrašnjih bioloških sistema na njihove evolucijske postavke.
(Ona.rs/Žena)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Princeza od Velsa objavila da je pod preventivnom hemioterapijom
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.