
Pesticidi na voću i povrću: Soda bikarbona ne rešava problem, evo šta stvarno pomaže
Voće koje često imamo u ponudi, naročito ono gajeno u plastenicima, može imati smanjeni kvalitet zbog specifičnih uslova u kojima raste. Među najvećim brigama potrošača su pesticidi i njihove ostatke na plodovima, a kako bi se zaštitili od potencijalnih rizika, važno je primeniti odgovarajuće savete za pranje i odstranjivanje štetnih supstanci.
Novica Miletić, profesor sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, objasnio je za RTS da je primena pesticida neophodna za zaštitu plodova, ali i da mora biti pravilno sprovedena. „Pesticidi se koriste kako bi se sprečile štete koje izazivaju bolesti i štetočine. Iako pesticidi ne povećavaju prinos, oni čuvaju postojeći, što omogućava veću proizvodnju,“ kaže Miletić. Međutim, primena pesticida mora biti precizna i kontrolisana, kako bi se izbegli opasni ostaci na voću i povrću.
Zaštita potrošača ne prestaje samo na polju primene pesticida. Miletić ističe da se prilikom analize voća na pijacama uzimaju uzorci i da su rezultati uglavnom ispravni. Takođe, prilikom izvoza voća i povrća vrše se rigorozne analize ostataka pesticida, čime se dodatno garantuje sigurnost.

Kada je u pitanju uklanjanje pesticida kod kuće, Miletić savetuje jednostavno pranje voća pod tekućom vodom. „Soda bikarbona, iako popularna među potrošačima, ne može da ukloni pesticide sa površine voća. Osobno nisam nikada koristio sodu bikarbonu. Obično je dovoljno voće dobro oprati pod mlazom vode, što će ukloniti deo pesticida koji je na površini,“ objašnjava Miletić. Naglašava da nije potrebno dugo pranje jer bi to bilo prekomerno i nepotrebno.
Takođe, važno je naglasiti da su kore voća bogate hranljivim materijama i, iako mogu sadržati trace ostatke pesticida, one su u većini slučajeva bezbedne za konzumaciju. „Kora voća je najhranljiviji deo, pa je zdravije jesti voće sa korom nego ga oljuštiti,“ zaključuje Miletić.
Da bi zaštitili sebe i svoju porodicu, preporučuje se kupovina voća i povrća sa garantovanim poreklom i pravilno pranje pre konzumacije.
Kako pravilno oprati voće i povrće:
Pranje pod hladnom vodom
Iako je najjednostavnija metoda, pranje voća i povrća pod hladnom, tekućom vodom je efikasno za uklanjanje većine pesticida i prljavštine sa površine plodova. Stručnjaci savetuju da voće i povrće ne treba prati pre nego što je spremno za jelo, jer vlažna površina može podstaći rast bakterija. Takođe, temeljno pranje može ukloniti bakterije i druge mikroorganizme.
Trljanje i četkanje
Za čvršće plodove poput jabuka, krompira, i šargarepe, preporučuje se korišćenje četke sa mekim vlaknima kako bi se efikasno uklonili pesticidi koji se nalaze u porama kore. Ovaj korak je posebno važan za povrće poput krompira i korenastih plodova.
Za lisnato povrće
Za salate, spanać , kelj i drugo lisnato povrće, uklonite spoljne listove, a zatim potopite povrće u hladnu vodu. Blago ga umasirajte, isperite i ponovo isperite pod tekućom vodom kako biste uklonili tragove prljavštine i pesticida.
Pranje osetljivog voća

Bobičasto voće, pečurke, i drugo osetljivije voće treba prati pažljivo pod mlazom hladne vode, koristeći prste za nežno uklanjanje prljavštine. Ovaj postupak će smanjiti mogućnost oštećenja voća dok uklanja nepoželjne supstance.
Upotreba sirćeta
Neki istraživači sugerišu da korišćenje rastvora sirćeta ili sode bikarbone može pomoći u uklanjanju pesticida. Jedan od popularnih recepata je da se voće natopi u rastvoru sirćeta i vode (jedan deo sirćeta na tri dela vode) i ostavi da odstoji nekoliko minuta pre nego što se ispere.
Sušenje
Nakon što ste oprali voće i povrće, preporučuje se da ih osušite čistom krpom ili papirnim ubrusom. Ovo pomaže u uklanjanju preostalih tragova vode i smanjuje mogućnost razvoja bakterija.
Saveti:
Izbegavajte korišćenje sapuna, deterdženata, ili komercijalnih sredstava za čišćenje (kao što je izbeljivač) na voću i povrću jer mogu izazvati dodatne zdravstvene rizike.
Prvo operite ruke i očistite sve površine i posuđe koje koristite za pripremu hrane.
Ne perite voće i povrće unapred pre nego što ih odložite u frižider, jer vlažna okolina može ubrzati rast bakterija.
Za maksimalnu sigurnost, uvek birajte proizvode sa garantovanim poreklom, pratite savete o pranju i, kada je to moguće, konzumirajte organski uzgojeno voće i povrće.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Kako da pravilno i brzo očistite voće
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.