
Ove simptome morate da znate o smrtonosnom postporođajnom stanju: Megan Markl o svom zastrašujućem iskustvu
Vojvotkinja od Saseksa Megan Markl šokirala je svoje obožavaoce kada je u novoj epizodi podkasta "Confessions of a Female Founder", otkrila koji "medicinski šok" je preživela nakon jednog porođaja.
Megan je detaljnije opisala da je imala postporođajnu preeklampsiju, što je za nju bilo užasno iskustvo i opisala je stanje kao "pitanje života i smrti".
Ovo malo poznato stanje je slično preeklampsiji — koja pogađa žene tokom trudnoće — i uključuje opasno visok krvni pritisak. Stručnjaci ne znaju tačno šta uzrokuje postporođajnu preeklampsiju (ili postnatalnu preeklampsiju), ali veruju da postoje faktori koji mogu doprineti ovom stanju, uključujući brze promene u hormonalnim nivoima i tečnostima, koje utiču na krvni pritisak.
U intervjuu za podkast, koji je snimljen u februaru, Megan i Herd su razgovarale o tome kako su obe pretrpele postporođajnu preeklampsiju. Megan je rekla: "Obe smo imale vrlo slična iskustva, iako se tada nismo poznavale, sa postporođajnim stanjem, i obe smo imale preeklampsiju. Postporođajnu preeklampsiju."
Megan nije otkrila da li je ovo stanje doživela nakon rođenja svog sina, princa Arčija, koji ima pet godina, ili svoje ćerke, princeze Lilibet, koja ima tri godine. Wolfe Herd ima dva sina.
"To je tako retko i tako zastrašujuće. I još uvek pokušavaš da balansiraš sve te stvari, a svet ne zna šta se tiho dešava. I u tišini, još uvek pokušavaš da budeš tu za ljude – uglavnom za svoju decu – ali to su ogromni medicinski šokovi."
Vulf Herd je dodala: "Mislim, pitanje je života i smrti, zaista."

Koji su simptomi postporođajne preeklampsije?
U početku, neke žene možda neće imati nikakve uočljive simptome — što je još jedan razlog zašto ovo stanje može biti tako opasno. Međutim, neobjašnjivi bolovi u glavi, oticanje ruku, lica ili nogu, kao i pojavljivanje tačkica ili drugih promena u vidu, uobičajeni su simptomi ovog stanja koji zahtevaju medicinsku pažnju.
Komplikacije koje mogu nastati usled nekontrolisane postporođajne preeklampsije, koja može nastati čak do šest nedelja nakon porođaja, mogu biti ozbiljne i zastrašujuće, tvrde lekari.

Ovo stanje može izazvati oštećenje jetre, bubrega i poremećaje u krvi, kao i uzrokovati moždani udar i napade, zbog čega je važno da svi budu upoznati sa njim.
Međutim, drugi uobičajeni simptomi uključuju bolove u stomaku, naglo povećanje telesne mase i kratak dah.
Dr Sonja Tolani, vanredna profesorka medicine na Univerzitetu Kolumbija, rekla je:
"Žene koje su u većem riziku za razvoj preeklampsije možda žele da razmotre merenje krvnog pritiska kod kuće ili da se jave svom ginekologu u nekoliko dana nakon otpusta iz bolnice kako bi bile pregledane. Veoma je važno da žene potraže hitnu medicinsku pomoć ako imaju simptome, jer preeklampsija može brzo napredovati. Studije pokazuju da razvoj postporođajne preeklampsije povećava rizik žene od oboljenja srca ili moždanog udara u kasnijem životu. Dakle, dok je važno da sve žene vode zdrav život za srce, još je važnije za žene koje su imale hipertenzivne poremećaje tokom trudnoće."
Na ovo obavezno obratite pažnju
Prema podacima Nacionalne zdravstvene službe (NHS), nekoliko faktora može doprineti razvoju postporođajne preeklampsije kod starijih žena koje nemaju prethodnu istoriju visokog krvnog pritiska, poznatog u medicini kao hipertenzija.
Ovi faktori uključuju hormonske promene. Brzi hormonski pomaci nakon porođaja mogu uticati na regulaciju krvnog pritiska, što potencijalno može dovesti do hipertenzije. Žene koje imaju istoriju gestacijske hipertenzije takođe imaju povećan rizik od razvoja postporođajne preeklampsije.
Stručnjaci preporučuju ženama da prate različite preporuke kako bi ostale oprezne u vezi sa svim znacima ili simptomima hipertenzije.
To uključuje vođenje zdrave ishrane, izbegavanje hrane bogate soli. Preporučuju se voće, povrće, integralne žitarice, nemasni proteini i mlečni proizvodi sa niskim procentom masti. Takođe, preporučuju laganu fizičku aktivnost nakon porođaja, jer fizička aktivnost može pomoći u snižavanju krvnog pritiska. Aktivnosti poput šetnje, plivanja ili lagane joge mogu biti korisne.
(Ona.rs/DailyMail)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Prof. dr Branislav Milovanović sa Instiituta "Dedinje" o hroničnom umoru i postkovid sindromu
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.