
Astma je u porastu u Srbiji: Ove greške s pumpicom ljudi prave čak i posle 20 godina korišćenja!
Predstavnica Farmaceutske komore Srbije (FKS) Sonja Stoiljković izjavila je danas da je astma u porastu u Srbiji, kao i drugi respiratorni problemi, naglasivši da je to situacija svuda u svetu.
Stoiljković je, u izjavi za Tanjug o ulozi farmaceuta-savetnika u borbi protiv astme, savetovala da bi asmatičari trebalo da izbegavaju okidače, poput različitih vrsta polena, dlaka životinja, kao i prašine, ali da svi okidači, prema njenim rečima, ne smetaju svim pacijentima podjednako.
O tim faktorima, kako kaže, trebalo bi razgovarati sa farmaceutom, kao i o upotrebi pumpice, jer se dešava da pacijenti koji koriste pumpice i po 20 godina prave greške u upotrebi, te im farmaceuti ukazuju na greške.
"Mi nađemo bar dve ili tri greške u celoj proceduri korišćenja pumpice, jer je to nekih možda desetak koraka koje bi trebalo da se odrade pravilno u nizu", navela je Stoiljković.

Farmaceuti-savetnici: obučeni da vas vode kroz svaki aspekt bolesti
Istakla je da su savetnici u apotekama veoma važna karika u zdravstvenom sistemu i da su to farmaceuti koji su prošli dodatnu obuku kako bi mogli da prođu sve proste aspekte bolesti koja, prema njenim rečima, nije jednostavna.
"Sa vama mogu proći sve proste aspekte te bolesti koja nije uopšte jednostavna i gde ne možete za kratko vreme da se dotaknete možda svega što je važno", rekla je ona.
Dodala je da je trenutno takvih savetnika u apotekama 113 u Srbiji, kao i da se njihova imena mogu pronaći na sajtu Farmaceutske komore Srbije.
"Postoji čak jedan segment koji kaže pronađi svog savetnika, možete pretraživati prema gradu gde ti savetnici rade i na vrlo jedan jednostavan način, u par koraka možete pronaći svog savetnika", kazala je Stoiljković.
Korišćenje pumpice – i posle 20 godina mnogi greše
Kako je ukazala, različite greške se dešavaju u korišćenju pumpice, ukazavši da su to pravilno držanje leđa, odnosno da bi to trebalo da bude uspravan položaj kako bi pluća bila u pravilnom položaju.
"Veoma je važno da se izdahne do kraja, ali ne u pumpicu nego sa strane da bi onda mogao da se uradi jedan udah, odnosno da se sva doza leka pokupi iz pumpice", rekla je ona.
Kontinuirana podrška farmaceuta – neprocenjiva za hronične pacijente
Stoiljković je istakla da je blizu 1000 usluga pruženo, naglasivši da ta usluga ne može da se pruži jednom, poput one, kako kaže, koja se daje za antibiotike ili vakcinaciju.
"Pacijenti sa astmom su hronični pacijenti i pri svakom podizanju terapije recimo na mesečnom nivou mi možemo pričati o nečemu, odnosno o jednom segmentu koji je nama bitan. Jednom pričamo o terapiji, drugi put pričamo o tim okidačima, treći put pričamo o kvalitetu života, tako da je to nešto što traje. Vaš farmaceut-savetnik u ovom slučaju je zapravo farmaceut koji vas prati, odnosno prati vaše zdravstveno stanje i to je jako važno za vas", poručila je Stoiljković.
(Ona.rs/Tanjug)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Astma se može javiti u bilo kom životnom dobu, a uzročnik je naš stil života
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.