
Žena ostala sa izobličenim licem nakon stavljanja filera u bradu: "Rekli su mi da bol ublažim - vibratorom"
Estetski zahvati više nisu luksuz rezervisan samo za bogate i slavne. Danas su injekcije hijaluronskih filera postale gotovo svakodnevica - u gradovima širom sveta, pa i kod nas. Međutim, kada nešto pođe po zlu, posledice mogu biti razorne, ne samo fizički, već i psihički.
Jedna žena iz Londona, koja već godinama ide na iste tretmane, tvrdi da je nakon rutinskog ubrizgavanja filera u bradu - ostala izobličena. Ono što je usledilo više je ličilo na horor scenario nego na estetsku proceduru.
Godišnji tretman pretvorio se u noćnu moru
Marijum Mohamed već sedam godina odlazi u kliniku Botonics Plastic Surgery Group u Londonu, kod medicinske sestre Naruške Enrikes, kako bi uradila filer u bradu i na taj način dobila puniji i izraženiji profil.
Ali u januaru ove godine, nešto je krenulo po zlu.
"Svaki put kada bi pokušala da ubrizga filer, proizvod nije izlazio", ispričala je Marijum za ITV News.
"Na kraju, kada je konačno uspela da ga ubrizga, odmah sam ostala bez osećaja u tom delu lica. Rekla sam joj: ‘Oduzela mi se brada, da li je to normalno?’ Ona je samo odgovorila: ‘Da, sve je u redu.’"
Otečena, uplašena i prepuštena nesvakidašnjim savetima
Nakon samo dva dana, Marijum se vratila kod iste osobe jer je njena brada natekla i postala bolna. Filer je potom pokušala da razgradi dodatnom injekcijom. Međutim, stanje se dodatno pogoršalo - pojavile su se tamne fleke na koži, a bol je bio sve jači.
Ubrzo je počela da dobija u najmanju ruku neobične savete: da pije kurkuma-late, da masira bradu električnom četkicom za zube, pa čak i vibratorom. Savetovano joj je i da uzme Viagru, jer navodno pomaže kod cirkulacije.

"Imala sam osećaj da me leče na osnovu pretrage sa Gugla. Svaki sledeći savet me je sve više plašio", rekla je.
Dijagnoza - blokada krvnog suda
Marijum je konačno potražila pomoć privatnog lekara - doktora Sača Mohana, koji joj je dijagnostikovao vaskularnu okluziju, ozbiljnu i retku komplikaciju koja nastaje kada filer zapuši krvni sud. Zbog toga je deo njene kože ostao bez dotoka krvi i počeo da odumire.
Rečeno joj je da će se koža možda regenerisati tek za godinu dana, ali da će trajni ožiljci verovatno ostati.
"Žao nam je, ali nismo krivi"
Iz klinike Botonics su se oglasili: "Žao nam je što je pacijentkinja doživela neuobičajenu reakciju na inače rutinsku proceduru. Međutim, odbacujemo tvrdnje da je bilo nepravilnosti. Primenjen je protokol koji preporučuje proizvođač filera, ali je pacijentkinja sama prekinula terapiju pre njenog završetka".
Dodali su da je ceo slučaj pregledalo troje nezavisnih lekara i da smatraju da je sve urađeno kako treba, ali da više ne mogu komentarisati dok traju pravni postupci.
Kampanja za veću regulaciju estetskih procedura
Marijumin slučaj je podstakao širu debatu u Velikoj Britaniji o tome ko sve sme da radi estetske zahvate.
Doktor Roš Ravindran, bivši lekar opšte prakse iz Mančestera, koji se sada bavi estetikom, vodi kampanju za pooštravanje propisa.
"Ovo se moglo izbeći pravovremenim tretmanom. U zdravstvu postoji odgovornost - glavni lekar nadgleda sve. Isto bi moralo da važi i za estetsku industriju", rekao je.
"Obuka je važnija od zvanja"
Međutim, ne slažu se svi sa doktorom Rošom. Kejli Hartling, estetičarka iz Linkolnšira bez medicinske diplome, ali sa 30.000 funti uloženih u obuke, tvrdi: "Nije stvar u tome da li je neko lekar ili kozmetičar, već da li poštuje pravila. Kvalitetna i kontinuirana edukacija su ključ".
Šta je vaskularna okluzija?
Vaskularna okluzija je blokada krvnog suda koja sprečava normalan protok krvi. Može dovesti do odumiranja tkiva i ozbiljnih komplikacija.
Simptomi:
- Bol na mestu ubrizgavanja
- Otok
- Promene boje kože
Lečenje uključuje:
- Masažu ili kuckanje po koži radi oslobađanja pritiska
- Toplota za poboljšanje cirkulacije
- Injekcija enzima koji razgrađuje filer
- Aspirin za razređivanje krvi
- Antibiotici ako dođe do infekcije
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Parojčić: Istraživanje pokazalo da bi se 75% dece obratilo psihologu škole za pomoć
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.