Starija žena i mlađi muškarac: Da li ove veze zaista mogu da opstanu, objašnjava psiholog Svetlana Majkić
Gotovo u isto vreme tri filmska scenarija na Neflixu – “A Family Affair”, “Lonely Planet” i “Deceitful Love” – donela su nam uzbudljive ljubavne priče između starije žene i mlađeg muškarca. No, tabui izazvani razlikom u godinama, otpor prijatelja i porodice u prihvatanju veze, te lična preispitivanja i sumnje ne dešavaju se samo na filmu. Ovakve veze postaju sve učestalije i sve je više žena koje za partnere biraju mlađe muškarce.
Novo buđenje strasti
Predrasude prema ovakvim partnerskim odnosima često dolaze iz ukorenjenih društvenih stereotipa koji favorizuju veze u kojima je muškarac stariji smatrajući ih "prirodnijim". Međutim, ovo nije sasvim tačno jer, kako naglašava psihoterapeut Svetlana Majkić, naša kultura, istorija i tradicija svedoče drugačije:
- Brakovi između starijih žena i mlađih muškaraca nisu bili nepoznanica. Setite se Sofke iz romana “Nečista krv” Bore Stankovića. A, i ako se raspitate o svojim precima, naići ćete na primere ovakvih bračnih aranžmana. Naravno, oni su imali osnovu u patrijarhalnoj organizaciji života, želji da se obezbedi potomstvo, osnaži porodica još jednim parom ruku. Danas je motiv za ulazak u ovakve odnose drugačiji - baziran je na zadovoljstvu, na privlačnosti koja kod starijih žena dolazi iz emocionalne stabilnosti, iskustva i samopouzdanja. One su često sigurnije u sebe, imaju jasniju predstavu o tome šta žele i šta mogu da ponude u vezi. Ostvarene su i opuštenije, umeju da uživaju, da se zabavljaju…
Kako dalje objašnjava naša sagovornica, za mnoge žene veza sa mlađim muškarcem donosi osveženje i budi radoznalost. Mlađi partneri često imaju više entuzijazma, spremni su da istražuju nove ideje i aktivnosti što omogućava izlazak iz rutine i buđenje nove strasti. Takođe, mlađi muškarci često teže većoj emocionalnoj otvorenosti i manje se oslanjaju na tradicionalne rodne uloge. Ova ravnoteža može da omogući dublju povezanost zasnovanu na zajedničkim interesima, a ne na nametnutim očekivanjima.
U borbi protiv stereotipa
No, iako prednosti ovih veza ima mnogo, teškoća i prepreka takođe ne manjka. Jedna od najvećih je i borba protiv stereotipa među kojima je i onaj da su ovakve veze osuđene na “kratak rok”. Kako kaže Majkić, održavanje ovakvih partnerskih odnosa zahteva prevazilaženje predrasuda ali i fokusiranje na ono što vezu čini stabilnom poput međusobnog poštovanja, iskrene komunikacije i jasno postavljenih zajedničkih ciljeva. Važno je, takođe, shvatiti da razlike u godinama mogu da donesu izazove, ali i prilike za međusobno učenje. Ako su godine samo broj, šta je onda važno da bi se veza održala?
Važna je kompatibilnost – emocionalna, intelektualna i fizička, kao i negovanje vrednosti koje su vam zajedničke. Potrebno je i mnogo razumevanja za razlike. Fizička privlačnost može biti ključan faktor, ali emocionalna povezanost i osećaj da se razumete bez osude, to je ono što gradi stabilan odnos.
Prema savetu psihoterapeuta, bitno je i da se zapamti da mišljenja drugih ljudi nisu merilo vrednosti vaše veze. Zato je potrebno razgovarati sa partnerom o tome kako vas i zašto društvene predrasude pogađaju, te zajednički osmisliti strategije za njihovo prevazilaženje.
- Ovde pomaže humor kao i razvijanje indiferentnosti prema mišljenju drugih. U isto vreme, možete biti ambasadori promene kroz pozitivan primer. Kada okolina vidi srećan, zdrav odnos, stereotipi počinju da blede. Savremeno društvo sve više prepoznaje da su ljubav, podrška i zajednička sreća mnogo važniji od datuma rođenja i da godine ne definišu sposobnost za ljubav i posvećenost! – naglašava Svetlana Majkić.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Pitali smo parove da li smeju da razmene telefone i čitaju proruke, pred našim kamerama
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.