
Na stolu je držao teglu s njenim SRCEM: Marina je umirala, kada se desilo nešto što nije moglo da se objasni
Neki ljudi nose ljubav u srcu. On ju je držao – u tegli. U svom kabinetu, među lekarskim knjigama, diplomama i akademskim priznanjima, dr Vladimir Almazov godinama je čuvao jedno srce. Pravo ljudsko srce. Ne kao eksponat, već kao dokaz da ponekad – ljubav zaista spasava.
U staklenoj tegli sa formaldehidom, tik uz prozor, lečilo se jedno sećanje. Na Marinu. Na devojku za koju medicina nije imala rešenje. I na mladog čoveka po imenu Sergej, koji je ušao u njenu bolničku sobu bez hirurške maske, ali s nečim jačim – emocijom koja menja sve.
Kada medicina odustane, a srce ne...
Priča počinje pedesetih godina, u tadašnjem Lenjingradu. Na kliniku Medicinskog instituta primljena je mlada žena po imenu Marina, iscrpljena i febrilna. Dijagnoza: subakutni bakterijski endokarditis. I danas, to je ozbiljno stanje. U to vreme – praktično smrtonosno.
Lekari su je obilazili kao slučaj koji treba proučiti, ali bez nade. Nije reagovala na terapiju. Srce je slabilo, temperatura nije spadala. Nad njom su se nadvili minuti tišine, onog trenutka kada nauka više ne zna šta da kaže.
A onda je u sobu ušao Sergej
Jednog dana, na red za vizitu došla je grupa mladih stažista. Među njima – Sergej. Talentovan, povučen, zaljubljenik u medicinu... i odjednom, zaljubljen u nju. Tog dana nije ponudio revolucionarni lek. Samo je stajao. Njemu je srce počelo da lupa jače. Njoj – da kuca drugačije.
Počeo je svakodnevno da dolazi. Doneo bi cvet. Ili knjigu. Osmeh. Prisustvo. Iako su svi prognozirali kraj, Marina je počela da se oporavlja. Malo po malo – stanje joj se popravljalo.
Lekari su bili zatečeni. Terapija ista. Organizmu sve bolje. Jedino što se promenilo bio je – on.
Ljubav koja je lečila ono što lekovi nisu mogli
Niko nije mogao da objasni nagli preokret. Ali svi su ga videli. Marina je ustala iz kreveta. Počela da hoda. Da se smeje. Na kraju – potpuno ozdravila. I ne samo to.

Ubrzo nakon izlaska iz bolnice, venčali su se. Dobili decu. A na godišnjice su pozivali i one lekare koji su je već bili „otpisali“.
Godinama kasnije, pred kraj života, Marina je imala samo jednu želju: da njeno srce – ono koje se borilo, volelo i pobedilo – zauvek ostane u institutu u Sankt Peterburgu, kao podsetnik da medicina zna mnogo, ali ljubav – ponekad zna više.
Srce u tegli kao uspomena na život
Dr Vladimir Almazov, legendarni ruski kardiolog i jedan od najpriznatijih svetskih stručnjaka, nije srce posmatrao kroz stihove, već kroz zalistke, komore i protok krvi. Ali kada bi neko pitao zašto ta tegla stoji na njegovom stolu, odgovorio bi tiho:
„Zato što nas je podsetila da ponekad, kada svi odustanu – ljubav ne odustaje.“
Tegla s Marininim srcem nije bila trofej. Bila je spomenik. Dokaz da jedno „volim te“ može da vrati puls tamo gde ga više nije bilo.
(Ona.rs / Žena)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Pitali smo građane koja pesma najbolje opisuje njihov ljubavni život: "Kupi mi majko top"
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.