Posle 20 godina braka otkrio istinu: "Žena ima TAJNI fond u banci, da li imam pravo da budem ljut?"

B. P.
B. P.  
  • 0

Svi mi imamo neku vrstu ušteđevine - novac koji čuvamo za nepredviđene situacije, velike kupovine ili jednostavno kao finansijsku sigurnost. Ona nam na neki način daje osećaj kontrole i mira, jer znamo da smo pripremljeni ako nas zadesi neka neočekivana okolnost. Međutim, u brakovima i emotivnim vezama pitanje ušteđevine postaje malo složenije.

Iako zajednička ušteđevina donosi osećaj zajedništva i međusobne podrške, mnogi parovi ipak imaju i "rezervne" ili privatne štedne račune - ne zato što ne veruju jedno drugom, već zato što žele dodatnu sigurnost. Jedan čovek je otkrio da njegova supruga ima tajni štedni račun i traži savet od stručnjaka kako da se ponaša u toj situaciji.

Jeste li ikada čuli za 'fond za bekstvo'?

Ovi štedni računi - tajno prikupljeni kako bi pružili finansijsku sigurnost u slučaju potrebe da napustite vezu ili brak - iznenađujuće su česti, posebno među ženama. Iako može imati smisla finansijski se zaštititi, sama pomisao na razvod ili raskid može biti uznemirujuća za partnera.

Kada je Alan (45) otkrio supruginu skrivenu ušteđevinu, to je uzdrmalo temelje njihove naizgled srećnog odnosa, nateravši ga da se zapita da li ona već ima jednu nogu van vrata.

Alan iznosi svoj problem.

"Sa suprugom sam već 20 godina i (barem po mom mišljenju) naš brak je oduvek bio jak. Imamo dvoje dece (14 i 16 godina), lep dom, plus, zarađujem dovoljno da ona radi samo pola radnog vremena. Svi naši prijatelji kažu koliko delujemo srećno.

mobilna aplikacija, plaćanje racuna mobilnim telefonom, online bankarstvo  banking Foto: Shutterstock

Oboje stavljamo sav novac na zajednički račun, a supruga vodi računa o računima, pa ja ne obraćam mnogo pažnje na prilive i odlive. Međutim, pre nekoliko dana mi je bio potreban referentni broj uplate i dok sam pregledao transakcije, primetio sam seriju uplata na drugi račun.

Kada sam razgovarao sa njom, priznala je da godinama ulaže male sume na poseban račun, bez mog znanja, navodno 'za svaki slučaj' ako se nešto desi i ako joj zatreba dodatni novac. Ukupno je uštedela oko 5.000 funti (oko 5.800 evra).

Bio sam prilično razočaran jer sam mislio da nema tajni među nama. Sigurno jedini razlog zbog kojeg to radi jeste da se sprema da ode ili smatra da je ne obezbeđujem dovoljno, ni za nju ni za decu, a nijedno ni drugo nije prijatno. Ali s druge strane, razumem da ona zarađuje manje od mene i da zaslužuje finansijsku nezavisnost.

Da li su takvi 'tajni fondovi za crne dane' česta pojava u brakovima ili je ovo ozbiljan znak upozorenja? I da li uopšte imam pravo da budem ljut?", glasio je problem ovog čoveka koji je tražio savet šta da radi.

Ovo je odgovor stručnjaka.

"Dragi Alane,

Novac često smatramo nečim isključivo praktičnim - da li imamo dovoljno da pokrijemo sve troškove? Da li imamo ušteđevinu za neočekivane situacije? Šta je sa fondovima za odmor, auto ili kuću?

Ipak, malo šta u vezi može biti osetljivije od novca. Novac je veoma emotivan za sve nas, posebno kada je u pitanju davanje i primanje.

novac, digitron, evro, evri Foto: Pixabay/loufre

Iz onoga što ste ispričali, čini se da vaša porodica živi pristojno i udobno. Ne zvuči kao da ste prošli kroz ono što mnogi parovi dožive - neprestanu borbu da se pokriju računi, kirija ili kredit. Verovatno zato niste navikli da novac bude faktor u vašem odnosu prema supruzi i obrnuto.

Pre nego što dođemo do pitanja da li je suprugina štednja znak za uzbunu i imate li pravo da budete ljut, hajde da razmotrimo nekoliko stvari.

Prvo, vi ste glavni hranitelj, a vaša supruga radi pola radnog vremena.

Razmislite kako svaki od vas doživljava posao: Da li imate karijere ili vam je posao samo sredstvo za život? Da li ste uvek zarađivali više od nje? Da li je ona odustala od rada da bi se brinula o deci? Kako se njen posao i zarada danas uklapaju u njena očekivanja pre 20 godina? Da li vaš posao često zahteva odsustvo od kuće? Kako se vi osećate u vezi svoje karijere i svog ličnog zadovoljstva? A kako se ona oseća u vezi svoje?

Odgovori na ova pitanja mogu vam dati predstavu o tome kako se oboje osećate u vezi uloge posla i zarade u životima. Za većinu nas, zarada je izvor ponosa. Ona nam daje osećaj kontrole nad životom, jer smo novac sami zaradili.

Isto tako, može biti i suprotno. Dok vi vidite novac u braku kao zajedničku imovinu, vaša supruga može da se oseća nesigurno u pogledu ravnopravnosti ako vi zarađujete znatno više. Nije bitno što vam je brak 50/50, razlika u zaradi je realna i može da bude zastrašujuća ako niste vi ti koji kontrolišu novac.

Drugo, kažete da ona već godinama štedi, a vi ste to tek sada primetili.

Izgleda da vam je teško da poverujete jer ste joj dugo verovali, a sada otkrivate da je postojala tajna u vezi sa novcem i da je možda zloupotrebila vaše poverenje.

Međutim, vi ste imali pristup zajedničkom računu sve to vreme i mogli ste je pitati čim ste primetili prvu uplatu. Možda nije pričala o tome, ali nije ni krila. A kada ste razgovarali s njom, delovala je otvoreno.

Platna kartica Foto: RINA

Treće, razmislite šta se dešavalo u vašem odnosu kada je počela da štedi. Moguće je da je pre pet ili deset godina postavila automatski prenos novca i nikada nije zaustavila.

Iako ste vi ovo tek sada otkrili, njeni razlozi za štednju verovatno sežu mnogo ranije. Možda je videla nekog bliskog ko je zbog neočekivanog raskida imao finansijskih problema i želela je da i sama bude sigurna, čak i ako su njena osećanja prema vašem braku bila čvrsta.

Sada ste mi postavili tri pitanja na koja ću pokušati da odgovorim.

Da li je jedini razlog zašto je to uradila to što se sprema da ode ili misli da je ja ne izdržavam dovoljno, kao ni decu?

Ovakva reakcija je razumljiva, ali preuranjena. Ne zvuči kao da je vaš brak na ivici kraja. Izgleda da je supruga praktično razmišljala i želela da bude spremna na najgore, dok se nada da se to nikada neće desiti.

Da li su tajni štedni fondovi u braku uobičajeni ili je ovo veliki znak upozorenja?

To je češće nego što mislite. Istraživanje jedne kompanije pre nekoliko godina pokazalo je da jedan od četiri muškarca ima novac skriven od supruge, dok jedna od pet žena ima novac koji njen muž ne zna.

Takođe, 'privatno' i 'tajno' nisu uvek isto. Važno je da razumete zašto je supruga odlučila da štedi na svom računu. Imati ušteđevinu za crne dane je uvek dobra ideja - bilo da je na zajedničkom ili ličnom računu.

Da li uopšte imam pravo da budem ljut?

Da li imate pravo da budete ljuti nije toliko važno - činjenica je da ste ljuti. Ovo nije pitanje novca, već pitanja poverenja i osećaja.

Vi i supruga treba da razgovarate o tome zašto se osećate povređeno i zašto je ona htela da štedi. Ne mogu da vam direktno pomognem oko tog razgovora, ali verujem da ćete iz ovoga izaći dobro. Izgleda da imate zaista snažan odnos, kao i divnu decu i porodicu.

Ono što vas je povredilo je osećaj isključenosti; njeni razlozi za štednju možda su bili zasnovani na strahu da bi ona mogla biti isključena u budućnosti.

Da biste obnovili poverenje koje je ova ušteđevina od 5.000 funti uzdrmala, zašto ne biste zajedno odlučili šta ćete dalje?", glasilo je objašnjenje stručnjaka.

Kako vi posmatrate na ovu situaciju? Da li vi sa strane imate svoj 'fond'?

(Ona.rs/Metro)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Šta je SWIFT i kako funkcioniše najzaštićeniji sistem međunarodnog bankarskog poslovanja?

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Lifestyle