
Advokat navodi jednu reč koja uvek otkriva lažove: "Ona mi je dovoljan znak i na suđenju i u privatnom životu"
Da li ste se ikada zapitali da li vam neko govori istinu? Ako jeste, možda će vam pomoći otkriće jednog iskusnog američkog advokata – postoji jedna reč koja može da otkrije da neko laže, bez obzira na to koliko je uverljiv.
Naime, čak i kada postavljate dodatna pitanja i dobijate odgovore, ponekad i dalje ostaje onaj osećaj da vas sagovornik ne gleda u oči – već da vas laže.
U jednoj epizodi podkasta The Diary Of A CEO sa Stivenom Bartletom, advokat Džeferson Fišer objasnio je kako prepoznaje neiskrenost kod ljudi koje ispituje – i to zahvaljujući jednoj konkretnoj reči.
Bartlet ga je pitao: „Da li ste kucali poruku dok ste tog dana vozili?“
Fišer je odgovorio: „Ne, nikada ne kucam poruke dok vozim.“
Upravo ta reč „nikada“, kako kaže Fišer, signal je za uzbunu.
„Primetite da sam upotrebio veliku reč – rekao sam ‘nikada’. ‘Nikada’ je ekstrem. A ekstremi su često jasan znak da neko ne govori istinu“, rekao je ovaj advokat iz Teksasa.
Dodao je da „svi, s vremena na vreme, kuckaju poruke dok voze – čak i kad ne bi trebalo. Zato su izrazi poput uvek i nikada preterivanja koja često ukazuju na laž“.
Još jedan znak da neko možda ne govori istinu je brzina odgovora. „Lažovi često odgovaraju veoma brzo. Na primer, kažu: ‘Pa dobro, ponekad to radim’, jer tada pokušavaju da ublaže svoju početnu laž u kojoj su rekli da to nikada ne rade.“
Nauka takođe nudi korisne metode za otkrivanje laži. Jedna od njih uključuje postavljanje pitanja dok osoba istovremeno mora da obavlja još neki zadatak – što otežava koncentraciju i povećava šanse da se osoba koja laže „saplete“ u svom odgovoru.
Profesor Aldert Vrij sa Univerziteta u Portsmutu, koji godinama proučava ovu oblast, objašnjava:
„Poslednjih 15 godina pokazujemo da se laži mogu otkriti ako se prevarant dovede u situaciju u kojoj mora da podeli pažnju – između smišljanja odgovora i obavljanja druge aktivnosti.“
Prema njegovim rečima, istina i laž mogu zvučati jednako uverljivo sve dok onaj koji laže ima dovoljno vremena da razmisli šta će reći. Međutim, kada mu se ta prilika uskraćuje, istina obično postaje očiglednija – jer zvuči prirodnije i ubedljivije.
Ako neko koristi reči poput „nikada“ ili „uvek“, ako odgovara prebrzo i previše samouvereno, ili ako izgleda kao da pokušava da kontroliše situaciju – možda nije iskren. Sledeći put kada budete u dilemi, obratite pažnju na rečnik – on često otkriva više nego što osoba želi da prizna.
(Ona.rs/Uniland)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Roditeljstvo u fokusu: Zašto deca lažu i šta kada ih uhvatimo u laži?
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.