Prestala je da se umiva i misli da će joj se lice pročistiti: Lekari je upozorili da može da se desi najgore
Društvene mreže ponovo su uzburkane novim viralnim trendom, koji ovog puta dolazi iz sveta nege kože.
Kanadska influenserka Tija Zaker (22), izazvala je veliku pažnju i kontroverze kada je na TikToku objavila video u kojem otkriva da se u potpunosti odrekla bilo kakve nege lica - ne koristi čak ni vodu. Ova metoda, poznata kao "pećinska nega kože", uključuje potpuno odricanje korišćenja svih kozmetičkih proizvoda i izbegavanje umivanja vodom, iz uverenja da će koža tako sama "prodisati" i obnoviti se.
Video je za kratko vreme pregledan više od 10 miliona puta, ali reakcije su bile podeljene - od podrške, preko zbunjenosti, do oštrih kritika stručnjaka.
Ko je Tija Zaker i zašto je prestala da pere lice?
Tija je svojim pratiocima objasnila da je odlučila da proba ovu ekstremnu metodu jer smatra da njenoj koži treba pauza od svega.
"Moja koža sama odbacuje oštećenja i pokušava da se ponovo reguliše", rekla je.
U objavljenim snimcima, njeno lice deluje izuzetno suvo, perutavo, sa žućkastim tonovima na čelu, obrazima, nosu i oko usta, što je izazvalo zabrinutost njenih pratilaca. Mnogi su u komentarima nagađali da ima gljivičnu infekciju ili ozbiljan dermatološki problem.
"Volela bih da izmišljam, ali nažalost - ovo nije lako. Pogotovo jer imam istoriju kompulzivnog dodirivanja i čeprkanja kože", rekla je Tija u odgovoru na negativne komentare.
Šta kažu stručnjaci?
Australijski dermatolog, dr Rajan de Kruz, osnivač Southern Dermatology klinike u Melburnu, otvoreno je kritikovao ovaj trend, nazivajući ga "zastarelim i ekstremnim".
- Napustiti sve oblike higijene nije samo neodgovorno, već i opasno. To nema nikakvo naučno utemeljenje - upozorio je dr de Kruz. On ističe da neodržavanje higijene lica može dovesti do upalnih procesa, pojačanog lučenja masnoće, prekomerne suvoće, neprijatnog mirisa, pa čak i infekcija poput stafilikoka ili gljivičnih bolesti.
Ipak, on priznaje da se kod nekih pacijenata koža zaista poboljšala nakon prestanka korišćenja agresivnih preparata, posebno onih koji sadrže jake aktivne sastojke.
"Kožna barijera je osetljiva i može biti oštećena neadekvatnom negom, zato balans treba da postoji", dodaje.
Može li "manje je više" da ima smisla?
Iako ne podržava potpuno napuštanje nege, dr de Kruz ističe da je pojednostavljena rutina često najdelotvornija. Preporučuje - blagi, hidratantni čistač, dnevnu hidratantnu kremu, i zaštitu od sunca (SPF 50+).
"Ove tri stvari su sasvim dovoljne za većinu ljudi, i lako ih je naći u svakoj apoteci", kaže on.
Takođe, napominje da koža, kao i svi organi, ima prirodne mehanizme obnavljanja - recimo, obnavlja se svakih 28 dana - ali da savremeni faktori poput zagađenja, loše ishrane i stresa menjaju uslove u kojima koža funkcioniše. Upravo zato je, kaže, dodatna nega postala neophodna.
Povratak vodi i razumu?
Iako je započela s radikalnim pristupom, Tija je najavila da se postepeno vraća vodi u svojoj rutini i planira da uskoro uvede hidratantnu kremu.
Svesna je da njen eksperiment nije za svakoga i naglašava da ne preporučuje drugima da slede njen primer bez prethodnog saveta stručnjaka.
Dermatolozi se slažu: ako osećate da vaša koža reaguje loše na proizvode, nemojte praviti drastične rezove, već se obratite dermatologu. Jer, u želji da budemo "prirodniji", lako možemo završiti sa neželjenim posledicama.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Jedan odlazak u solarijum može biti koban: Odgovori dr Aleksandre na bitna pitanja o koži
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.