Srpska pravoslavna crkva i vernici danas slave praznik Svetog Ćirila i Metodija, koji su zaslužni za širenje pismenosti među slovenskim narodima. U narodu su poznati kao "Sveta braća".
Krenuli su iz Soluna, u 9. veku, da šire pismenost i hrišćanstvo među Slovenima u Velikomoravskoj kneževini i Panoniji. Koliko se vrednovala njihova misija posvećena kulturnom razvoju Slovena i pismenosti, govori i to da su ostali su upamćeni i kao „slovenski apostoli“.
Braća Kirilo i Metodije stvorili su glagoljicu, prvo pismo Slovena i simbol su slovenske pismenosti, a njihov rad su nastavili njihovi učenici.
Pravoslavna crkva ih slavi 24. maja, a od 2019. godine 24. maj u Srbiji se obeležava i kao državni praznik - Dan slovenske pismenosti i kulture.
Roditelji su im bili građani Soluna, bogatog i uglednog roda. Ćirilo je bio najmlađi od sedam braće i njegovo kršteno ime je bilo Konstantin, a Metodijevo kršteno ime je bilo Mihail. Ime Metodije je dobio kada se zamonašio na planini Uludag, u severozapadnoj Turskoj.
Otac Lav bio je visoki vizantijski vojni zapovednik (drungar), a njihova majka Marija je bila slovenskog porekla. Ćirilo je imao 14 godina kada im je otac preminuo, a njihov staratelj posataje ministar Teoktistos, logotet pošte.
Najraniju mladost proveli su u Solunu, koji je u to vreme bio okružen Slovenima.
"Metodije je u početku služio u vojsci kao i njegov otac. Saznavši da je dobar vojnik, car ga proizvede za vojvodu i posla u jednu slovensku pokrajinu, Slaviniju, koja je bila pod grčkom državom. A ovo se dogodi po promislu Božjem, da bi Metodije naučio slovenski jezik, kao kasniji duhovni učitelj i pastir Slovena. Provevši deset godina kao vojvoda, on uvide taštinu žitejskih briga; a usto i ikonoborni car Teofil stade goniti pravoslavne zbog poštovanja svetih ikona. Sa ta dva razloga Metodije ostavi vojvodstvo i sve lepote ovoga sveta, ode na goru Olimp, postriže se u monaški čin, i u anđelskom obličju služaše Caru Nebeskom, vojujući protiv nevidljivih neprijatelja - zlih duhova", navodi "Arhiva.spc.rs".
Metodije je postao upravnik jedne arhontije u istočnoj Makedoniji, dok je Ćirilo, koji je odrastao na carskom dvoru, nakon završenih filozofskih i teoloških studija bio postavljen za bibliotekara Aja Sofije (crkve Svete Premudrosti). Bio je i učitelja filozofije na carigradskoj visokoj školi, piše "Vikipedija".
"Kada Konstantinu beše sedam godina, on usni čudan san, koji ispriča ocu i majci. Sanjah, pričaše on, da je vojvoda skupio sve devojke našega grada, pa mi reče: izaberi koju hoćeš sebi za nevestu, da ti bude pomoćnica u sve dane života tvog. Pošto ih pažljivo promotrih, ja izabrah najlepšu između njih, sa svetlim licem i ukrašenu mnogim skupocenim nakitima. Ime joj beše Sofija", piše "Arhiva.spc.rs".
Braća 862. godine bivaju angažovana za misiju kod Slovena. To im nije bila prva misija ovog tipa, ali jeste i najvažnija. Poslanstvo moravskog kneza Rastislava zatražilo je od cara Mihaila episkopa i sveštenike koji će propovedati na staroslovenskom jeziku hrišćansku veru jer su se u njegovoj državi širili franački sveštenici iz regensburške i pasavske biskupije. Samostalna moravska crkva s domaćim sveštenstvom i vlastitim liturgijskim jezikom bila je cilj misije.
Ćirilo je sastavio novo slovensko pismo (glagoljica), stvorili su slovenski književni jezik i postavili temelj slovenske književnosti da bi prevodili Bibliju i crkvene knjige.
Tokom misionarskog boravka u Rimu Ćirilo se razboleo i ubrzo umro. Sahranjen je u crkvi Svetog Klimenta, na oko 400 metara severno od Koloseuma. To je i mesto hodočašća mnogih Slovena.
Metodije je u Panoniji dopao i tamnice, slovenska liturgija je zabranjena. Ali nastavio je svoju delatnost, slovensko bogosluženje sve više širilo po Moravskoj. Papa Jovan VIII, nastojeći da ne ošteti rimske pozicije u Moravskoj, potvrdio je slovensko bogosluženje bulom Marljivost tvoja (Industriae tuae) iz 880. godine. Isto je učinio i carigradski patrijarh Fotije 882. godine.
Nakon njegove smrti, i njegovi učenici su bili hapšeni, liturgije zabranjivane.
Prevodom liturgijskih i biblijskih knjiga, Ćirilo i Metodije su udarili temelje slovenskoj pismenosti. Njihovi učenici Kliment i Naum su sastavili pismo ćirilicu. Tako su nastala dva najstarija slovenska pisma, glagoljica u ćirillica.
Unesko je 2013. godinu proglasio godinom slovenskih prosvetitelja Ćirila i Metodija.
Svaki od braće ima svoj dan, a zajednički praznik posvećen njima uveden je na hiljadugodišnjicu njihove misije. Dan sećanja na misionarstvo i vizionarstvo braće iz Soluna iz vremena jedinstvene hrišćanske crkve obeležava se i u Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, Rusiji, Ukrajini i Severnoj Makedoniji.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Posetili smo crkvu Svetog Nektarija Eginskog u Valjevu gde se čuva deo moštiju ovog sveca
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Слађана Точиловац Шаљић
Јер Словени су они који имају слово. Писмо. Реч. Не треба се због тога превише износити, али мора се мудро користити.
Podelite komentar
Слађана Точиловац Шаљић
Мудар и леп дан. Дан словенске писмености. 🌾
Podelite komentar