Maćeha ga nije nazvala imenom do njegove 57. godine: Kvinsi je izbegao smrt 3 puta, a stvorio najveće karijere
Jedan od najpoznatijih muzičara, producenata, ali i glumaca Kvinsi Džons preminuo je u 91. godini u svom domu u Los Anđelesu. Za sobom je ostavio zavidna ostvarenja, nebrojano nagrada i uspeh koji ga je upisao u istoriju. Ali isto tako, ostavio je i čime da se ponose njegova deca, kojih ima sedam, i njegovi unuci.
Džons je rođen 14. marta 1933. godine u Čikagu, a od rane mladosti pokazao je interesovanje i potencijal za svet muzike i stvaralaštva, naročito kada je džez u pitanju. Od majke je nasledio osećaj za muziku, a zvuk klavira očarao ga je kada je čuo komšinicu kako svira. Kako bi precinzije čuo tonove, Kvinsi bi dokle god ona svira, osluškivao preko zida. Jednog dana, konačno je zatražio da ga nauči da odsvira pokoju numeru i osnovne tehnike.
Pobegao je da bi se spasao, a onda uleteo u nemilosrdne šake života
Dok je još bio dete, njegova majka je hospitalizovana zbog šizofrenije. Smeštena je u psihijatrijsku bolnicu, a suprug je odmah zatražio razvod. Ubrzo nakon razvoda, Džonsov otac našao je sebi drugu ljubav. Nakon rata preselili su se u Sijetl, a kako je otkrio, sa maćehom nikada nije imao dobar odnos. Maltretirala ga je i tukla, a čak ga nije nazvala ni njegovim imenom do njegove 57. godine.
Odlučio je sa 14 godina da pobegne od kuće u kojoj je živeo sa nasilnom maćehom, da bi se pridružio Nacinalnoj gardi. Lagao je da ima 18 godina da bi im se pridružio, ali onda se susreo sa ekstremnim rasizmom. Međutim, trpeo je. U to vreme, on i grupa prijatelja išli su katkad na rodee, a onda ih je jedno veče udario autobus. Svi su poginuli osim njega, što je bila trauma koju je nosio celog života. Zbog toga, nikada nije vozio automobil ili polagao za isti.
Ušao je u istoriju sa čak 80 nominacija od 1961. godine
Sa 20 godina je svirao trubu i išao po svirkama, a ubrzo je dobio posao u studiju gde je nastao jedan od najvećih hitova Elvisa Preslija.
- Svirali smo najbolji džez na planeti, a opet smo ostajali gladni - rekao je svojevremeno.
Ubrzo, Kvinsi je dobijao prilike da radi i komponuje mnoge melodije i bude deo stvaranje velikih hitova. Veliki muzički giganti poput Frenka Sintre, Majkla Džeksona, Pola Sajmona i Arete Frenklin, za svoje karijere mogu zahvaliti velikim delom Kvinsu.
On je producent Džeksonovog legendarnog klasika iz 1982. "Beat It". Ne samo da je Džons producirao hit, već je takođe prisluškivao pokojnog muzičkog virtuoza Edija Van Halena da izvede sada legendarni gitarski solo pesme.
Džonsov album Bodi Heat iz 1974. zauzeo je šesto mesto na Bilbord 200 listi. Objavio je 13 "Hot 100" pesama i niz Top 20 albuma. Sa 28 pobeda, Džons je drugi po broju Gremija umetnik svih vremena — nominovan je rekordnih 80 puta od 1961. godine. Džons je tri puta osvajao Gremi za producenta godine i dobio je po dve Gremi nagrade za album i pesmu godine.
Izbegao je smrt 1974. kada je imao samo 41 godinu. Imao je aneurizmu mozga i podvrgnut je operaciji, ali mu je ubrzo nakon toga rečeno da ima drugu aneurizmu "spremnu da eksplodira". Ponovo je operisan i tada mu je rečeno da ima jednu prema sto šansi da preživi.
Vodio je buran ljubavni život i imao mnogo žena, za koje se pre ii kasnije saznalo. Čovek je koji je doživeo mnogo trauma, od rasizma, do susreta sa smrću nekoliko puta, a njegova dela u svetu stvaralaštva, ali i privatnih dobrih dela, ostaju zauvek zabeležena uz njegovo ime.
Poslednja njegova objava bila je dan pre njegove smrti, kada je čestitao ćerki rođendan prelepom čestitkom.
- Srećan rođendan mojoj Tini Bini. Ponosan sam što sam ti tata. Šaljem ti veliki zagrljaj, volim te neizmerno - napisao je.
(Ona.rs/People.com)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Gde su sahranjena ova 2 srpska velikana? Beograđani u "zbunu"
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.