![Kralj Čarls Kralj Čarls](https://xdn.tf.rs/2024/03/31/kralj-carls-0861366728-670x447.jpg?ver=183551)
Već postoji precizan plan britanske monarhije za smrt kralja: Operacija "Menai most" ništa ne prepušta slučaju
Ako znate makar malo o britanskoj kraljevskoj porodici, neće biti veliko iznenađenje što ništa što se dogodilo u danima i nedeljama nakon smrti kraljice Elizabete II nije bilo prepušteno slučaju. Naime, postoje veoma precizni planovi, poznati kao Operacija Londonski most, koji su postojali još od 1960-ih godina. A sada, kada je vlast prešla na presto kralja Čarlsa III, postoji plan šta će se desiti kada on, jednog dana, preminu. U igru ulazi: Operacija Menai most.
Šta znači "Menai"?
Reč "Menai" se odnosi na Menai Strait, prirodni vodeni prolaz koji razdvaja ostrvo Anglesey od kopnenog dela Velsa. Takođe, Menai je i ime istorijskog mosta - Menai Suspension Bridge, prvog gvozdenog visećeg mosta na svetu, izgrađenog 1826. godine, po kojem je i nazvana operacija koja se odnosi na smrt britanskog monarha.
Kralj Čarls je došao na presto i odmah se suočio sa ozbiljnim problemima. Pre godinu dana, Bakingemska palata je saopštila da kralj ima rak, sa oznakom „hitno“, ne precizirajući odmah o kojoj vrsti bolesti je reč. Ipak, bilo je dovoljno da se aktivira alarm i da se ljudi bliski dvoru odmah stave u pripravnost.
S obzirom na to da su njegovoj majci, kraljici Elizabeti, i njegovom ocu, princu Filipu, obojici bili obezbeđeni dugi i zdrav život, kralj Čarls može da se nada da će naslediti dugu životnu dob svoje loze.
Da li mu slute?
Kancer koji mu je dijagnostikovan, po svemu sudeći, nije opasan po život. Zapravo kralj Čarls je dobro, s obzriom da je, koliko već sledeće nedelje, predviđena njegova poseta Papi u Vatikanu, ali je jasno je da lekari ništa ne prepuštaju slučaju, jer ipak govorimo o kralju Velike Britanije.
Nedelju dana nakon izlaska iz bolnice, gde je operisao prostatu, kralj Čarls je počeo sa terapijom koju je dobro podneo. Međutim, za svaki slučaj, postoji i plan B, kao što je postojao i za kraljicu Elizabetu i sve prethodne monarhe.
U slučaju da se dogodi najgore, sahrana kralja Čarlsa je već isplanirana do najmanjeg detalja. Plan će se aktivirati odmah nakon što bude proglašena njegova smrt, a operacija uključuje pripreme i događaje u danima koji će uslediti. Nikako se ne sme dozvoliti da bilo šta bude iznenađenje.
Vredno je napomenuti da je ovaj protokol, poznat kao "Londonski most", prvobitno osmislila još šezdesetih godina prošlog veka za kraljicu Elizabetu, a kroz godine je više puta modifikovan.
Sahrana kraljice Elizabete
Operacija "Menai most" dobila je ime po prvom gvozdenom visećem mostu na svetu, koji je izgrađen 1826. godine u Anglesiju u Velsu. Ovaj plan trajao bi deset dana, kao i prethodni, i uključuje objavu smrti, period zvanične žalosti i sve detalje u vezi sa državnom sahranom. Tokom ovog vremena moraće da se poštuju stroga pravila koja važe za celu naciju.
Istog dana kada kralj Čarls premine, i plan počne da se sprovodi, njegov stariji sin, princ Vilijam, biće proglašen za novog kralja. Ipak, svi se nadaju da će aktuelni monarh uspeti da prevaziđe ovaj zdravstveni izazov.
(Ona.rs/MSN)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Princ Čarls se priseća "dragog tate" i zahvaljuje na podršci širom sveta
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.