Erektilna disfunkcija: 9 znakova koji mogu ukazivati na problem, na jednu stvar posebno pazite, teško se leči

J. V.
J. V.  

Erektilna disfunkcija (ED) je stanje koje može imati uticaj ne samo na seksualni život, već i na emocionalno zdravlje, samopouzdanje, pa čak i odnos sa partnerom. Ako osećate da vam je seksualna funkcija narušena, možda ne znate da je ovo mnogo češći problem nego što mislite. Oko polovine muškaraca tokom života doživi simptome erektilne disfunkcije. Iako je ovo stanje često povezano sa starijim osobama, simptomi mogu da se jave u bilo kom uzrastu. Prema istraživanju iz 2017. godine, oko 8% muškaraca u uzrastu od 20 do 29 godina i 11% muškaraca od 30 do 39 godina doživljavaju simptome erektilne disfunkcije.

Evo svega što treba da znate o svom penisu, simptomima i znakovima erektilne disfunkcije, kao i mogućim uzrocima.

1. Problemi sa postizanjem ili održavanjem erekcije

Ovo je najjasniji znak erektilne disfunkcije. Ako primetite da imate problem da postignete erekciju ili da ona nije dovoljno čvrsta, to može biti signal za problem. Takođe, smanjeni libido može biti povezan sa ovim stanjem. Ako se ovo dešava često, najbolje je da se obratite lekaru i potražite rešenje, jer ignorisanje problema može pogoršati situaciju.

2. Nedostatak jutarnje erekcije

Jutarnje erekcije, poznate i kao "morning wood", javljaju se zbog smanjenog nivoa noradrenalina tokom sna. Ako primetite da se jutarnje erekcije javljaju ređe nego pre, to može ukazivati na problem sa protokom krvi u penis, što može otežati postizanje erekcije u toku seksualnog odnosa.

3. Smanjen interes za seks

Testosteron je hormon koji je ključan za seksualnu želju. Ako primetite da više ne razmišljate o seksu kao ranije, to može značiti da su vam nivoi testosterona opali. Ovo stanje može biti povezano sa erektilnom disfunkcijom i smanjenim libidom. U tom slučaju, važno je konsultovati se sa lekarom kako biste proverili nivoe testosterona.

4. Visok holesterol ili visok krvni pritisak

Visok holesterol i visok krvni pritisak mogu oštetiti krvne sudove, uključujući one koji su odgovorni za protok krvi u penis. Ako vaši krvni sudovi ne funkcionišu ispravno, biće teže postići erekciju. Ove zdravstvene smetnje mogu biti ozbiljan faktor u nastanku erektilne disfunkcije, te je važno da redovno pratite ove parametre.

erektilna disfunckija Foto: Shutterstock

5. Problemi sa desnima

Iako problemi sa desnima (kao što su oticanje, bol ili krvarenje) direktno ne izazivaju erektilnu disfunkciju, mogu doprineti upalama u telu koje oštećuju krvne sudove. Ove upale mogu usporiti protok krvi i otežati postizanje erekcije.

6. Promene u čvrstini erekcije

Ako primetite da vaša erekcija više nije onoliko čvrsta kao ranije ili da ne možete da je održite dovoljno dugo, to može biti prvi znak erektilne disfunkcije. U početku, problem može biti blag, ali ako se ponavlja, vreme je da potražite pomoć.

7. Novi lekovi mogu izazvati ED

Određeni lekovi, poput antidepresiva ili lekova za visok krvni pritisak, mogu izazvati simptome erektilne disfunkcije. Na primer, SSRI (selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina) i SNRI (inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina i norepinefrina) mogu smanjiti libido i otežati postizanje erekcije. Ako ste primetili ove promene nakon početka terapije, obratite se svom lekaru kako biste našli alternativne opcije.

8. Nedostatak sna

Nedostatak sna, posebno ako imate apneju u snu, može značajno uticati na vašu seksualnu funkciju. Spavajte dovoljno i obratite pažnju na kvalitet svog sna. Studije pokazuju da oko 70% muškaraca sa apnejom u snu takođe ima erektilnu disfunkciju.

9. Bolesti bubrega

Muškarci sa oboljenjima bubrega takođe mogu doživeti poteškoće u održavanju erekcije. Ova stanja utiču na hormone, cirkulaciju i energiju, što može smanjiti seksualnu želju i funkciju. Ipak, mnogi muškarci mogu ponovo uspostaviti normalnu seksualnu funkciju uz odgovarajuću terapiju.

Kako se dijagnostikuje erektilna disfunkcija?

Ako primetite promene u svojoj seksualnoj funkciji, vaš lekar može postaviti nekoliko ključnih pitanja, kao što su: Da li su erekcije slabije nego pre? Da li imate problema da zadržite erekciju dovoljno dugo? Da li ste uzimali lekove poput Viagre ili Cialisa?

Kako se leči erektilna disfunkcija?

Lečenje erektilne disfunkcije zavisi od uzroka. Ako je problem uzrokovan lekovima, lekar može promeniti terapiju. Takođe, dostupni su lekovi koji pomažu u postizanju i održavanju erekcije. Ovi lekovi povećavaju protok krvi do penisa i mogu biti efikasni u lečenju ED.

Pored medikamentozne terapije, postoje i drugi tretmani, kao što su vakuumske pumpe, penilne injekcije ili čak implantati.

Može li se erektilna disfunkcija sprečiti?

Da biste smanjili rizik od ED, važno je živeti zdravim životom: prestanite da pušite, izbegavajte prekomerno konzumiranje alkohola, redovno vežbajte i kontrolišite stres. Takođe, redovni lekarski pregledi i kontrola krvnog pritiska i holesterola mogu pomoći u prevenciji ovog problema.

Erektilna disfunkcija je vrlo česta, ali uz pravovremenu dijagnozu i lečenje, većina muškaraca može uspešno da reši ovaj problem i ponovo uživa u zdravom seksualnom životu.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Koliko je opasna upala žučne kese i koje ozbiljne bolesti se kriju iza zbunjujućih simptoma

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike On