Marija Bergam i Kejt Midlton su se borile sa istom bolešću u trudnoći: Evo šta je HG i kako se prepoznaje

K. M.
K. M.  
  • 0

Trudnoća je za mnoge žene izuzetno emotivno i fizički zahtevno iskustvo, ali za neke, ona donosi posebne izazove. Jedan od njih je sindrom poznat kao hyperemesis gravidarum (HG), koji se često meša sa uobičajenim "jutarnjim mučninama". Međutim, HG je daleko ozbiljnija bolest koja može imati teške posledice po zdravlje trudnice. Ovaj sindrom je postao poznat široj javnosti zahvaljujući nekoliko poznatih žena, uključujući glumicu Mariju Bergam i vojvotkinju od Kembridža, Kejt Midlton, koje su otvoreno govorile o svom iskustvu sa ovom bolešću.

Marija Bergam: Nepoznata borba sa sindromom

Glumica Marija Bergam, koja je javnosti postala poznata i zbog svog privatnog života, nedavno je podelila svoja iskustva sa hyperemesis gravidarum u intervjuu za magazin "Hello". Marija je otkrila da je tokom trudnoće sa svojom ćerkom Olgom patila od ovog ozbiljnog stanja koje se manifestuje teškim mučninama, povraćanjem i nemogućnošću zadržavanja hrane i tečnosti.

"To nije isto što i jutarnje mučnine. Ovaj sindrom je iscrpljujuć, jer ništa ne možeš da zadržiš u organizmu. Posledice su brojne, i to nije samo fizičko iscrpljivanje, već i emocionalno. Bilo je trenutaka kada sam bila toliko slaba da nisam mogla ni da ustanem iz kreveta," ispričala je Marija, naglašavajući da je ovo stanje često pogrešno shvaćeno kao jednostavan oblik mučnine.

Marija Bergam Foto: Printscreen/Instagram/marijabergamofficial

Ona je takođe spomenula da je i dalje često pitala kako je moguće da je tako mršava, jer je tokom trudnoće izgubila na težini, što je možda i jedina "dobra" strana ovog sindroma – nemogućnost da se dobije na težini. Marija je podelila da joj je velika podrška porodice i okruženja pomogla da se nosi sa ovim teškim iskustvom.

"Podrška okruženja je ključna. Kada se suočiš sa nečim ovako iscrpljujućim, važno je imati ljude koji će ti pomoći da izdržiš," dodala je Marija. "Moj muž, porodica, prijatelji – svi su mi bili ogromna podrška. Bez njih, bilo bi mnogo teže."

Iako sindrom hyperemesis gravidarum nije široko prepoznat u mnogim zemljama, Marija je istakla da je Velika Britanija bila među prvim zemljama koja je pružila snažnu podršku ženama koje se bore sa ovim stanjem, uključujući organizaciju pomoći i edukaciju kroz dokumentarne filmove i članke. Ovo iskustvo je takođe pomoglo Mariji da razjasni kako je Kejt Midlton tokom svojih trudnoća bila često hospitalizovana zbog istog stanja, što je postalo jasno kroz javne izjave o njenim problemima sa mučninama.

"Iznenadila sam se kada sam saznala koliko je Velika Britanija napredovala u ovoj oblasti. Postoji pokret koji pruža podršku ženama sa hyperemesis gravidarum, i to mi je mnogo značilo," rekla je Marija. "U Britaniji postoji mnogo materijala koji pomažu ženama da se informišu i da razumeju da nisu same u svojoj borbi."

Kejt Midlton: Suočavanje sa izazovima trudnoće u javnosti

Kejt Midlton, vojvotkinja od Kembridža, poznata po svojoj prefinjenosti i snazi, nije ostala imuna na ovaj ozbiljan sindrom. Iako je njen život pod mikroskopom javnosti, Kejt je otvoreno govorila o izazovima koje je imala tokom svih svojih trudnoća, posebno o tome kako su hyperemesis gravidarum mučnine postale konstantni izazov.

U svom intervjuu za podcast "Happy Mum, Happy Baby", Kejt je podelila svoja iskustva, ističući da je "bila stvarno bolesna" i da se njeno telo teško nosilo sa tim mučninama, zbog kojih nije mogla da jede hranu koju bi inače trebala. Iako je bila svesna da mnoge žene imaju mnogo gore iskustvo sa ovim stanjem, Kejt je priznala da je bilo veoma izazovno ne samo za nju, već i za njenog supruga, princa Vilijama, koji nije mogao da joj pomogne u tim teškim okolnostima.

"Ne možete ni da zamislite kako je bilo teško. I nije samo fizički bolno, nego je i emocionalno iscrpljujuće. Trudnoća sa hyperemesis gravidarum je bila prava borba, i to nije samo moj problem – ceo moj tim, uključujući Vilijama, bio je pogođen tim iskustvom," izjavila je Kejt.

Kejt Midlton 2019 Foto: Geoff Robinson / SplashNews.com / Splash / Profimedia

Iako su mnogi smatrali da je jedna od onih koje se nose s trudnoćom sa velikim entuzijazmom, Kejt je jasno stavila do znanja da su teške mučnine ostavile dubok utisak na nju, dok je telo uspešno izdržavalo sve i dalje proizvodilo zdravu trudnoću. Ipak, vojvotkinja nije ostala samo pasivna u suočavanju sa svojim stanjem. Učlanila se u hipnobirthing program, koji je pomogao u smanjenju stresa i napetosti tokom trudnoće i porođaja, koristeći tehnike opuštanja i samohipnoze.

"Hipnobirthing mi je pomogao da se opustim. Naučila sam kako da kontrolišem svoje emocije i da se smirim, čak i u najtežim trenucima. To mi je dalo osećaj kontrole u situaciji koju nisam mogla da kontrolišem," objasnila je Kejt.

Kejt je takođe spomenula da je to bilo iskustvo koje joj je pomoglo da shvati moć uma nad telom, jer je morala da primeni sve moguće tehnike da bi olakšala simptome i nastavila sa svojom trudnoćom. Osim toga, Kejt je priznala da je za nju, kao i za mnoge žene, najveća nagrada bila kad je njeno dete napokon stiglo na svet, uprkos svim izazovima koje je prethodno prošla.

"Najveća nagrada bila je kad je moj sin Džordž došao na svet. Kada postanete roditelj, sve teškoće prethodnih meseci padaju u drugi plan. U tom trenutku, sve što je bilo mučno postane zaboravljeno," izjavila je Kejt, otkrivajući kako je dolazak novog života promenio njen pogled na celokupno iskustvo.

Šta je hyperemesis gravidarum 

Hiperemeza gravidarum (HG) je ozbiljan oblik jutarnje mučnine koji se karakteriše teškim, produženim mučninama i povraćanjem tokom trudnoće. Za razliku od uobičajenih mučnina koje su prisutne u ranim fazama trudnoće, HG može trajati tokom celog perioda trudnoće i značajno utiče na svakodnevni život žene. Simptomi uključuju gubitak težine, dehidraciju, gubitak apetita i ravnoteže elektrolita. U nekim slučajevima, žena ne može da zadrži ni hranu ni tečnost, što zahteva medicinsku pomoć i hospitalizaciju. HG je često nedovoljno prepoznat od strane stručnjaka, jer se simptomi mogu mešati sa normalnim trudnoćnim mučninama, ali je ovaj sindrom mnogo ozbiljniji i može izazvati ozbiljne zdravstvene komplikacije ako se ne leči.

Značaj javnog govora i edukacije

Iako sindrom hyperemesis gravidarum nije često prepoznat u javnosti, iskustva Marije Bergam i Kejt Midlton osvetljavaju važnost edukacije i otvorenog razgovora o ovom stanju. Marija je izrazila želju da se žene koje se suočavaju sa ovim sindromom ne osećaju usamljeno i da potraže pomoć, kao i podršku svojih najbližih, jer je to ključno za preživljavanje ovog izazovnog perioda.

"Važno je govoriti o ovome. Žene koje se suočavaju sa ovom bolešću ne bi trebalo da se osećaju kao da su jedine koje to doživljavaju," poručila je Marija. "Niko ne treba da se stidi svog iskustva. Podrška i razumevanje su od esencijalne važnosti."

Za Kejt, koja je suočena sa stalnim medijskim interesovanjem, njen otvoreni razgovor o ovoj temi pomogao je mnogim ženama da se osećaju manje izolovano i shvate da je to stvarno ozbiljan problem, a ne samo prolazne mučnine.

"Svi mi imamo svoje borbe, ali važno je da se potrudimo da o njima otvoreno govorimo. To može promeniti način na koji društvo vidi ovu bolest," zaključila je Kejt.

Zahvaljujući hrabrosti poznatih ličnosti poput Marije Bergam i Kejt Midlton, sve više žena sada zna da postoji pomoć i da nije potrebno da se suočavaju sa sindromom hyperemesis gravidarum same.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Princeza od Velsa objavila da je pod preventivnom hemioterapijom

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Ona